Wolf-Eyes Fox 1X

V prosinci jsem se zde zmiňoval o LED světle se zaostřitelným kuželem Wolf-Eyes Fox 1X. Milana toto světlo zaujalo, tak si ho koupil a půjčil mi ho na recenzi:)

Parametry:
napájení: 2xCR123, 1×18650
světelný zdroj: Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: 150g
rozměry: délka 13,9cm, průměr hlavy 3,5cm, průměr těla 2,6cm, vnitřní průměr 1,9cm
reflektor: hliníkový texturovaný
cena: 88,60$ (v době testu)

wefox.jpg

Wolf-Eyes Fox 1X

Světlo je napájené buďto dvěma CR123 bateriemi, nebo jedním 18650 akumulátorem. Maximální možné napájecí napětí je 6V, takže použití RCR123 akumulátorů není možné. Výrobce uvádí světelný tok 260 lumenů, režim je pouze jeden a to pořád na maximum. Hlavní zajímavostí tohoto světla je zaostřitelný kužel. To se děje utahováním a povolováním hlavy, tím vlastně měníme vzájemnou vzdálenost LED a reflektoru. Při utažené hlavě je kužel nejširší a když ji povolujeme, tak se zaostřuje. Po několika otáčkách se však začne opět rozšiřovat a to znamená, že už jsme to s povolováním přepískli. Bohužel chybí nějaká zarážka, která by nás zastavila.

wefox_ruka2.jpg

Kvalita zpracování je špičková. Konstrukce vypadá bytelně, což je znát i na váze svítilny. Závity jsou precizně vyrobené a opatřené o-kroužky. O vodotěsnosti jsem však žádné informace nenašel. Zajímavě jsou provedené kontakty, které jsou vyrobené ze zlatavého plechu, zřejmě nějaká slitina mědi. Díky tomu jsem na nich nepozoroval žádný otěr, jak tomu bývá u hliníkových kontaktů. Reflektor je tvarově přizpůsoben zoomovací funkci a přímo u LED je mnohem strmější než obvykle. Tím se zřejmě konstruktéři zbavili různých artefaktů, které se nám objeví v kuželu při pokusu zoomovat s normálním reflektorem. Tlačítko je velké s funkcí okamžitého zapnutí namáčknutím, kliknutí mi přišlo proti jiným světlům relativně hlasité. Jediné výhrady mám k zelenošedé anodizaci, které mi nepřišla tak odolná jako u jiných světel. I po krátkém normálním používání se už na svítilně objevilo pár oprýskaných míst.

wefox_kontakty2.jpg

Kontakty nejsou z hliníku, jak je obvyklé, ale zřejmě ze slitiny mědi.

Aktualizace 4.1.2009 : Milanovi se podařilo nešťastnou náhodou mechanicky poškodit LED, takže mi svítilnu poskytnul na opravu. Poté co se mi podařilo rozdělat modul, na mě čekalo nemilé překvapení. Přenos tepla z LED do modulu probíhá pouze přes okraje hvězdy na které je LED připevněná. Po opravě jsem provedl měření výdrže na baterie a sice k žádným problémům s chlazením nedošlo, ale rozhodně toto řešení nepovažuji za optimální.

wefox_ledmodul.jpg

Výdrž na baterie jsem změřil po opravě svítilny (přidáno 4.1.2009). Při použití 18650 akumulátoru je regulace konstantní až do téměř úplného vybití baterie, poté výkon začne klesat a je vhodné dát akumulátor nabít.

1×18650 Trustfire 2500mAh – 2:25h

wefox_runtime.gif

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru. Úzký kužel (1/60s + 1/320s), široký kužel (1/60s + 1/320s) a vodorovně se stěnou úzký + široký kužel 1/100s.
  wefox_spot_stena1.jpg wefox_spot_stena2.jpg wefox_wide_stena1.jpg wefox_wide_stena2.jpg wefox_spot_stena_vodorovne.jpg wefox_wide_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů. Úzký kužel (0,5s + 0,1s), široký kužel (0,5s + 0,1s).
  wefox_spot_roh_long.jpg wefox_spot_roh_short.jpg wefox_wide_roh_long.jpg wefox_wide_roh_short.jpg
 3. Keř z 5 metrů, úzký + široký kužel 1,3s.
  wefox_spot_ker.jpg wefox_wide_ker.jpg
 4. Zahrada až 25 metrů, úzký + široký kužel 2,5s a výřezy detailu se stromem.
  wefox_spot_zahrada.jpg wefox_spot_zahrada_detail.jpg wefox_wide_zahrada.jpg wefox_wide_zahrada_detail.jpg
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Úzký kužel, Čas 5s.
  wefox_spot_kravin.jpg

Jak funguje zoomování je asi nejlépe vidět na fotkách v rohu a venkovních fotkách. Narozdíl od zoomování u Led-Lenseru, kde se mění šířka celého kuželu, tak u Foxe se celková šířka kuželu prakticky nemění, mění se jen rozložení světla uvnitř kuželu. Při zazoomování na co největší dosvit vidíme uprostřed docela intenzivní ohnisko lemované tmavším prstencem, při nastavení na krátký dosvit se ohnisko jakoby rozplizne do celého kuželu. Celková šířka kuželu včetně halo je však o trochu menší než u většiny LED světel.

Při nastavení na maximální dosvit má Fox podobný kužel jako Fenix T1, při nastavení na široký kužel by se dal trochu přirovnat k Fenixu P3D, ale kužel má ještě plynulejší. Zvláště na větší vzdálenost není žádné ohnisko patrné a přechod intenzity světla ze středu k okraji kuželu je velmi plynulý.

Závěr

Wolf-Eyes Fox 1X je kvalitní svítilna, která umožňuje nastavení šířky světelného kuželu, což je u LED světel poměrně neobvyklé. Má jediný režim, takže vás neobtěžuje jejich přepínáním, na druhou stranu vám neposkytne nějaký nižší režim s dlouhou výdrží. Kvalita zpracování je velmi dobrá, zvláště provedení kontaktů na mně zapůsobilo. Výhrady mám k absenci zarážky při zoomování a k trvanlivosti anodizace, ale mohlo se jednat pouze o smůlu na horší kus.

Hodnocení

kvalita provedení: 9/10
světelný výkon: 8,7/10

2 komentáře k článku “Wolf-Eyes Fox 1X”

 1. Wolf-Eyes Fox 1X poptávka
  Zdravím
  Chtěl bych ze zeptat, kde by se tahle paráda dala splašit, u nás zjevně nikoliv.
  Díky za info.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.