Tiablo A9 Q5

Tiablo A9S Q5 patří do skupiny LED světel s kuželem optimalizovaným pro co největší dosvit. Na anglických fórech se označují jako „throwers“. Do této skupiny světel patří například Lumapower MRV, Dereelight DBS, Raidfire Spear a zařadil bych tam i Regalight WT1. Jak takový „thrower“ svítí se dozvíte v dnešní recenzi.

Parametry:
napájení: 2xCR123, 2xRCR123, 1×18650
světelný zdroj: Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: 155g
rozměry: délka 15,8cm, vnější průměr – hlava 4,5cm, tělo 2,7cm, vnitřní průměr 1,9cm
reflektor: hliníkový hladký
cena: 127,99$ (v době nákupu)

tiabloa9q5.jpg

Tiablo A9S Q5

tiabloa9q5_krabice2.jpg

Tiablo dostanete ve vypolstrované černé krabičce, která kromě svítilny samotné obsahuje tři náhradní o-kroužky, dvě náhradní čepičky na vypínač (jedna černá a jedna svítící ve tmě) a poutko na ruku.

tiabloa9q5_ruka.jpg

Svítilnu můžete napájet dvěma CR123 bateriemi, dvěma RCR123 aku, nebo jedním 18650 akumulátorem. Počáteční výkon je při všech možnostech napájení prakticky stejný, ale s 18650 akumulátorem není regulovaný a postupně slábne. Svítilna má dva režimy low( 60lm ) a high( 256lm ). Mezi režimy se přepínáte plným zmáčknutím tlačítka, tzn. svítilna se vždy zapne v režimu low a po dalším zmáčknutí se dostanete do režimu high (off – low – high – off).

Kvalita zpracování je výborná a konstrukce na vás působí bytelným dojmem. Závity jsou vyrobeny precizně a jsou namazané. Těsnění obstarávají o-kroužky na všech kritických místech, na těle jsou dokonce dva na každém konci. Výrobce udává vodotěsnost až do 5m pod vodou. Reflektor je z hliníku a leskne se jak zrcadlo. Tělo je částečně opatřeno vroubkováním a i díky větším rozměrům je úchop pevný. Na těle je nasazený hranatý gumový prstenec, který zabrání skutálení světla ze stolu, ale mně při držení světla docela překážel a asi bych ho sundal. Tlačítko nevystupuje nad okraj, takže svítilnu můžete postavit jako svíčku. Kolem sklíčka reflektoru je o-kroužek z fosforeskujícího materiálu, který chvíli po vypnutí světla zeleně svítí. Ale při silném utažení reflektoru má tendenci vylézat ven, takže je potřeba reflektor utahovat s citem.

tiabloa9q5_casti2.jpg

Výdrž na baterie jsem neměřil. Ale můžete se podívat na grafy přímo od výrobce v tomto prodejním vlákně na CPF (jen si všimněte, že čas je na grafech po 5 minutách). Nebo do recenze na light-reviews.com. Podle ní bych výdrž na high shrnul asi takhle: 2xRCR123 – 1 hodina (konstantní svit), 2xCR123 – 2 hodiny (konstantní svit), 1×18650 – 3 hodiny (neregulované).

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru, high 1/60s a 1/320s, low 1/60s a high vodorovně se stěnou 1/100s.
  tiabloa9q5_stena_high.jpg tiabloa9q5_stena_high2.jpg tiabloa9q5_stena_low.jpg tiabloa9q5_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů. High i low na 0,5s a 0,1s.
  tiabloa9q5_roh_high_long.jpg tiabloa9q5_roh_high_short.jpg tiabloa9q5_roh_low_long.jpg tiabloa9q5_roh_low_short.jpg
 3. Keř z 5 metrů, 1,3s (high, low). Zahrada až 25 metrů, 2,5s (high, low) a výřez detailu se stromem na high.
  tiabloa9q5_ker_high.jpg tiabloa9q5_ker_low.jpg tiabloa9q5_zahrada_high.jpg tiabloa9q5_zahrada_low.jpg tiabloa9q5_zahrada_high_detail.jpg
 4. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s (high, low)
  tiabloa9q5_kravin_high.jpg tiabloa9q5_kravin_low.jpg

Z fotek bílé stěny je vidět kužel s malým velmi intenzivním ohniskem. Rovněž vidíme různé nerovnoměrnosti a artefakty, ale to je daň za hladký reflektor, bez kterého maximální dosvit nedostanete, navíc při použití venku si žádných artefaktů stejně nevšimnete. Odstín světla je velmi lehce do teplých barev, jeden z nejpříjemnějších odstínů u Cree LED co jsem zatím viděl, i když to je spíš o štěstí na kus.

Výkonově je toto světlo na špičce dnešní produkce. Díky extrémně úzkému ohnisku je dosvit opravdu veliký a žádné ze zde dosud recenzovaných světel se v dosvitu Tiablu ani zdaleka nevyrovná. Ale momentálně mám na testování i Raidfire Spear, takže se to může změnit:-)
Závěr

Tiablo A9S Q5 je opravdu výborné světlo s dobrou kvalitou zpracování. Ze současných LED ždímá v podstatě maximum výkonu, které můžou poskytnout. Typem kuželu je určené pro svícení na velkou vzdálenost, řekněme na 20 – 200 metrů. Na svícení do místnosti, nebo například na kolo je nevhodné, tam je lepší použít světlo s širokým kuželem. Také musíte počítat s většími rozměry, do kapsy u kalhot se vám opravdu nevejde:-)

Pokud vás zajímá v čem se liší „sestra“ Tiablo A8 Q5, tak to je hlavně v použití elektroniky určené pro vstupní napětí 2,3V – 6V (A9 má 2,7V – 10V) a při použití 18650 akumulátoru má být svit regulovaný. Také se liší konstrukcí vypínače, což je vidět třeba na tomto obrázku.

Hodnocení

kvalita provedení: 9,5/10
světelný výkon: 9/10

Aktualizace 3.5.2009 – Zoom optika

Na jaře letošního roku se objevil upgrade pro tuto svítilnu v podobě výměnné asférické čočky (zoom optika). Pomocí správně zaostřené asférické čočky lze do úzkého středu kuželu nasměrovat více světla než je možné s reflektorem. Výsledkem je výrazně lepší dosvit.

Když se tento upgrade poprvé objevil na trhu, podařilo se mi samotnou čočku objednat z Německa za cca 38 EURO, ale nyní je již dostupný přímo v sadě se svítilnou.

tiablo A9S zoom optika tiablo A9 asfericka cocka
Původní hlava s reflektorem se odšroubuje a místo ní se našroubuje nová hlava s asférickou čočkou.

V současné době se již svítilna Tiablo A9 v olivové barvě nevyrábí, proto i zoom optika byla k dispozici pouze v černé barvě. Montáž je velmi jednoduchá, původní hlava s reflektorem se odšroubuje a našroubuje se hlava se zoom optikou. Hlavu s reflektorem lze samozřejmě kdykoliv vrátit zpět. Hlava se zoom optikou je o něco větší a těžší.

svitilna tiablo A9 zoom optika

Čočka je utěsněná gumovým o-kroužkem, který ve tmě světélkuje. Pokud by se vám nelíbil, tak v příslušenství je dodáván i černý nesvětélkující o-kroužek. Nakonec jsem využil oba dva, protože čočka asi o 1mm přesahuje kovovou ohrádku. Proto jsem ji podložil i druhým o-kroužkem, aby nevyčnívala.

Otáčením (povolováním/utahováním) celé hlavy s čočkou, je možné šířku kuželu jemně upravovat. Největší dosvit získáte v momentě, kdy čočka promítá přesný obraz čtvercového čipu samotné LED. Na blízko působí čtvercové ohnisko poněkud zvláštně, ale při použití na větší vzdálenost to použitelnost nijak nesnižuje.

 1. 1. Roh místnosti z 5 metrů. Pouze high – úzký kužel, široký kužel. Oboje na 0,5s a 0,1s.
  tiabloA9S_zoomS_rohll.JPG
 2. 2. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s, pouze úzký kužel na high.

Pokud svítilnu budete zkoušet v místnosti, tak na první dojem se nebude zdát jako nic extra. Ale jakmile ji vyzkoušíte na větší vzdálenost, budete hodně překvapení:)

city empiria - motokov, pankrác
Posvícení na poslední patro jednoho z mrakodrapů v Praze na Pankráci.

Fotky sadu na 200-300 metrů:

Referenční foto bez světla, normální – detail

Tiablo A9S s reflektorem, normální – detail

Tiablo A9S se zaostřenou zoom optikou, normální – detail

Závěr II

Zoom optika pro Tiablo A9 je určitě zajímavý upgrade. Dosvit svítilny se výrazně zlepší a jednoznačně předčí všechny LED svítilny s reflektorem. Velmi úzký kužel však je vhodný pouze na použití na delší vzdálenost, pro používání na kratší vzdálenost je lepší zůstat u původní konfigurace svítilny s reflektorem.

37 komentářů k článku “Tiablo A9 Q5”

 1. Dobrý deň. Chcem sa spýtat či
  Dobrý deň. Chcem sa spýtat či neviete či MRV Sidekick ma elektronický regulator ako RF Spear alebo to ma ako Tiablo , že konštantnu svietivosť dostaneme iba od dvoch CR 123. Ďakujem Michal

  1. Starší MRV měly konstantní
   Starší MRV měly konstantní regulaci jen s dvěma CR123. Nevím zda došlo ke změně u MRV Sidekick a ani se mi nepodařilo najít recenzi.

  1. Když se ZOOM optika (resp.
   Když se ZOOM optika (resp. asférická čočka) před časem objevila, tak jsem pro Milana jednu sehnal. Až budu mít nějaké foto, tak to doplním do recenze. Dosvit je s ní ale opravdu brutální 🙂

  2. zoom optika
   S velikou radostí mohu všem potvrdit,že výkon zoom optiky na Tiablu A9 je jednoduše fantastickej. Za rozumný peníze kopice muziky.

 2. jo taky by me zajimala ta
  jo taky by me zajimala ta asfericka cocka, jiriku bouchni sem ty fotky hned jak budes moct 🙂

 3. Tiablo A9S+aspherical lens= DIABLO !
  Tak jsem čerstvým vlastníkem výše uvedeného aparátu a mohu říci- „super, super, super!!!“ Na to, že je tam jednočipová, dnes už v podstatě standartní LEDka Cree XR-E Q5, tak díky čočkové asférické optice máte v ruce doslova světelnou zbraň. Radši si ani nepředstavuji, co by taková věc mohla vyvést v rukou nepoučeného dítěte či přiblblého náctiletého výrostka, kdyby se s ní třeba v noci postavil na nějaký dálniční most a začal si „hrát“. Troufám si dokonce tvrdit, že na relativně blízkou vzdálenost řádu set metrů to může mít podobně devastující účinek jako posvícení laserem….. Ale jinak-je to špička !

  1. Zas tak nebezpečné to určitě
   Zas tak nebezpečné to určitě není. Ale dělo to je, o tom žádná:)

 4. Mě osobně dosvit 200 metrů
  Mě osobně dosvit 200 metrů úplně stačí, ale pokud ji máte, tak nevidím důvod to nekoupit, ale nevidím důvod to kupovat, mnohem víc, alespoň já využiju širší kužel s dosvitem 150 metrů.

 5. petr3548

  No s tím svícením na auta
  No s tím svícením na auta máte úplnou pravdu, můj kámoš (je mu 15 let) když viděl mojí RaidFire Spear, tak ho napřed napadlo, svítit lidem do oken a potom řekl i vylézt na most nebo si stoupnout k dálnici a svítit v noci na auta a když jsem se ho ptal proč, tak by ho bavilo dívat se, jak auta bourají do sebe a možná i létají vzduchem a natočil by si to na video s kterým by se chlubil po škole. Když se ptal, co RFS stojí, tak jsem mu řekl, že 3000,-Kč bez akumulátorů a aku kolem 400,-Kč, tak se mi zeptal, jestli mu jí půjčím na víkend, tak jsem mu řekl, že ne, do ruky jsem mu jí dal bez akumulátoru aby mi třeba nezasvítil do očí, není to nic příjemnýho, zkoušel jsem to, ale s touhle zoom optikou bych to do očí nedal a ani bych takovej dosvit nevyužil, jsem radši za větší prostor na menší dálku (svítím cca 100-150 metrů) a s RFS dost silně velkou plochu. Jinak kámoš říkal, že kdyby stála do 500,-Kč, tak že by si ji koupil a provokoval lido do oken a i auta z mostů, tohle si nevymýšlím, on mi tohle říkal, jen mi to přišlo zbytečný o tom psát, ale když jsem zde na to narazil, tak o tom píšu. JInak co se týká dosvitu, špička a to jsem ji v ruce neměl.

 6. petr3548

  Já jim rozum dát nemůžu, rád
  Já jim rozum dát nemůžu, rád bych, ale nejde to a to je ten z těch lepších, s těmi, co jsou schopni pod vlivem alkoholu a někdy i drog zmlátit na ulici důchodce jeho vlastní holí radši nekamarádím, párkrát jsem to od nich slyšel v teorii, o praxi jsem zatím neslyšel, ale znám je dobře a kdyby se na ně někdo jenom křivě podíva, tak je malér. l

  1. Ano, dá se dokoupit. Výrobce
   Ano, dá se dokoupit. Výrobce ho přidal do nabídky asi před měsícem.

 7. dotaz
  1. Chcem sa spýtať či ste náhodou nerobili podobný test na Fenix TK11 R2, nikde som ho zatiaľ nenašiel
  2. Tiablo A9 sa nedá náhodou nastaviť tak aby sa spustil hned turbo režim?

  1. Fotky TK11 R2 mám, ale na
   Fotky TK11 R2 mám, ale na ledmanii jsem je zatím nedával. Tiablo má díky většímu reflektoru delší dosvit. Pro okamžité zapnutí na plný výkon se dá dokoupit taktický spínač.

   1. ešte jedna otázočka:
    jeden

    ešte jedna otázočka:
    jeden môj klient by si chcel kúpiť svietidlo na polovnícke účely a nevie sa rozhodnúť či TK 11 alebo tiablo A9 ako by ste sa rozhodli vy?

    1. Hanzi216

     světla pro myslivost
     Přesně jak psal jirik, záleží na co to chce.
     1. střelba – tiablo úzký kužel, daleký dosvit, nepředpokládám, že by chtěl střílet v noci na více než cca 80 m. Na tuto vzdálenost pořebuje široký kužel, aby popř. mohl potáhnout a střílet v pohybu (většinou si na svítilnu prasata zvyknou a tak, i když je to někde povolené stačí blik a jsou pryč) – z toho vyplývá tiablo absolutně nevhodné.
     2. na chození a dosled – opět si myslím, že tiablo absolutně nevhodné. Když jdu tak potřebuji široký kužel a při dosledu střílím prase max. 20 metrů. Já osobně jsem koupil Eagletac T20C2 zkušenosti podrobně zde http://www.loveckeforum.info./viewtopic.php?f=9&t=3526&sid=6d726657de869c9920c3cb3e8cb2a686 ale třeba Oligth M20, M21 a jak píšu na loveckém fóru asi bsych si teď vybral něco z DX nějakou ultrafire cena do 1000 kč samozřejmě na baterie 18650.

 8. a co tohle
  a co takhle Fenix TK 45 na Kronium. tu svítilnu mám a jsem s ní spokojený.svítí víc plošně než do dálky ale 150 metrů taky dosvítí.

 9. svítilna Olight SR90 Intimidator SST-90
  dobrý den chtěl bych si koupit svítilnu Olight SR90 Intimidator SST-90 -co oní soudíte nebo máte někdo zkušenosti ? prosím poraďte.
  děkuji

 10. e-shopy svítilen
  dobrý,chtěl jsem se zeptat jestli existují ještě nějaké jiné ČESKÉ e-shopy svítilen (jako je např.kronium,Svitilny.eu )
  jak jsem tak pročítal recenze zjistil jsem že odkazy na stránky e-shopů jsou jsou E-shopy v Angličtině a jelikož umím jenom Německy tak se vnich nevyznám.Děkuji za rady.

 11. svítilna iTP
  dobrý den,máte někdo zkušenosti se svítilnou iTP A6 Polestar ,zajímalo by mě hlavně jaký má dosvit a tvar světelného kužele.děkuji.

  Mimochodem koupil jsem si svítilnu Olight SR90 Intimidator SST-90 a můžu říct že je super,když v půlce hradce nešla elektrika ,měl jsem pocit jako bych byl na fotbalovém stadionu,jedna paní se mě zeptala co to mám za svítilnu ,že ji chce taky ale když slyšela tu cenu málem omdlela.ale já jako horský turista ji využívám poměrně často.

 12. otázka
  Dobrý deň. Chcem sa spýtať s čím sa dá vyleštit reflektor. Chcel som ho vyleštiť s handričkou a stal taký matný.
  Ďakujem

  1. Na povrchu reflektoru je
   Na povrchu reflektoru je tenká vysoce odrazivá vrstva. Jakýmkoliv pokusem o čištění či leštění odrazivou vrstvu poškodíte, což už jste asi zjistil… Dalšími pokusy o „leštění“ to ještě zhoršíte, takže doporučuji nechat to být, tak jak to je.

 13. ledka
  nevite nahodou kde se da koupit nova 10W LED Cree MC-E do taiblo a9 mldej me chtel udelat dobre
  a ocistil tak ze uz nesviti diky

  1. Cree MC-E už je v dnešní době
   Cree MC-E už je v dnešní době zastaralá. Nyní má smysl jedině Cree XM-L. Jinak pokud máš svítilnu ve verzi Q5 či R5, tak tam výměna za 10W LED nebude moc výhodná, protože elektronika do ledky plný výkon stejně nepustí.

   1. nevite nahodou kdo meto
    nevite nahodou kdo meto opravil tu svitilnu kdybych muji poslal nevim si stim rady nebo primej odkaz na tu ledku ktera bude pasovat diky

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.