Test optik pro Cree LED II.

Zde je druhá část testu optik pro Cree LED. Pro připomenutí, v testu jsou optiky od Ledil a jedna blíže neupřesněná 8° z Kaidomain. Více informací o testovaných optikách naleznete v první části testu Tentokrát jsem optiky testoval na UltraFire C2 Q5, kterou mám půjčenou od Milana. Tato svítilna má velmi široký, ale přitom relativně mělký reflektor. Díky tomu má poměrně netypický kužel s hodně širokým halo a úzkým ohniskem. Díky dostatku místa lze reflektor za optiku vyměnit vcelku bez problémů. Sklíčko je za normální situace podpíráno reflektorem, takže při trvalé výměně za optiku je potřeba ho přilepit (optiky jsou nižší než reflektor).

ultrafirec2.jpg
Ultrafire C2 Q5
ultrafire_c2q5_reflektor_sm.jpg ledil_ufc2_sm.jpg
Ultrafire C2 Q5 s originálním reflektorem a s optikou Ledil CRS-SS

1. Keř (čas 1,3s).

Originální reflektor – bez ničeho
ker_ufc2.jpg ker_nic.jpg
KD 8° – CRS-SS
ker_kd.jpg ker_crs_ss.jpg
CRS-D – CRS-M
ker_crs_d.jpg ker_crs_m.jpg
CRS-W – CRS-O
ker_crs_w.jpg ker_crs_o.jpg

2. Zahrada (čas 2,5s).

Originální reflektor – bez ničeho
zahrada_ufc2.jpg zahrada_nic.jpg
KD 8° – CRS-SS
zahrada_kd.jpg zahrada_crs_ss.jpg
CRS-D – CRS-M
zahrada_crs_d.jpg zahrada_crs_m.jpg
CRS-W – CRS-O
zahrada_crs_w.jpg zahrada_crs_o.jpg

Závěr

Pokud vám nevyhovuje kužel, který má Ultrafire C2 s původním reflektorem, tak si ho pomocí optik můžete kompletně změnit. Pokud chcete dobrý dosvit, tak výměna za KD 8° optiku této svítilně rozhodně prospěje. Pokud chcete spíš široký plynulý kužel, tak zvolte některou optiku od Ledilu. U fotek zahrady jsem asi mohl nastavit delší čas, takhle toho není s hodně širokými optikami moc vidět. Ale pokud chcete mít osvětlenou širokou plochu na kratší vzdálenost, tak rozhodně CRS-W i CRS-M jsou výborná volba. Třeba čelovka s aspoň 150 lumeny a širokou optikou, to by se mi vážně líbilo.

Včera večer jsem vyrazil na kolo, abych otestoval optiky v terénu. Šlo mi hlavně o to, která ze širokých optik bude vhodná pro doplnění světel do dálky (Fenix L2D Q5 a „Piston“ s KD 8° optikou). Svítilny s kuželem na střední vzdálenost vám nechají před předním kolem zhruba půl metru neosvětlený prostor a hodně do šířky taky nesvítí. Při jízdě na silnici, nebo v lehkém terénu to nevadí, ale v těžším terénu často potřebujete vidět i těsně před přední kolo.

Závěr je asi takový, že na svícení těsně před přední kolo se hodí právě široké optiky CRS-W a CRS-M. Svítilnu s širokou optikou samozřejmě musíte namířit hodně dolů, namířená stejně jako světla do dálky vám moc nepomůže. Optika CRS-O (ovál) je vhodná spíš na osvětlení prostoru na stranách cesty. Pokud máte pocit, že s normálním světlem jedete v ohraničeném světelném tunelu, tak oválná optika namířená lehce dolů vám osvětlený prostor hodně rozšíří a tento pocit odpadá. Na svícení přímo před přední kolo, ale tak dobrá není. Každopádně při stavbě světla doporučuji vzít optik víc a experimentovat s různými kombinacemi. Každému může vyhovovat něco jiného.

4 komentáře k článku “Test optik pro Cree LED II.”

  1. super testy a recenze
    Fakt parádní fotky, škoda že jsem stránku nenašel dřív. Naštěstí se mi jen potvrdilo, že optika Cree 8 deg. co používám, tedy zde uváděná jako KD 8° je dobrá volba. Má brutálně silný úzký kužel, ale do stran celkem svítí taky. Používám v čelovce s 3 ledkama Cree XR-E na dvou z nich optiku od Cree a na třetí jednu podobnou z DX, která ale má větší rozptyl, takže svítí víc pod nohy.

  2. Ta 8° optika je do dálky
    Ta 8° optika je do dálky opravdu dobrá. Jinak čelovka se třema Cree, to už musí být docela síla:)

  3. Nákup KD 8°
    Zdravím kde můžu koupit optiku KD8°? případně jestli máte někdo navíc doma tak koupím …. odpovídejte na mail nebo na ICQ 298537991 . Děkuju

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.