Svítilna Ultrafire WF-606A

V dnešní recenzi se podíváme na model Ultrafire WF-606A, který je osazený LED Cree XR-E P4.

Parametry:
napájení: 2xAA nebo 1xCR2 (3V li-ion)
světelný zdroj: Cree XR-E P4
materiál: slitina hliníku
váha: 80g
rozměry: délka 15,7cm, vnější průměr těla 2,1cm, průměr v nejširším místě(reflektor) 3cm, vnitřní průměr 1,45cm
reflektor: plastový texturovaný
cena: 20,30$ = cca 420Kč (v době nákupu)

Ultrafire Wf-606A

Svítilnu je možné napájet dvěma AA bateriemi, nebo po vyjmutí jedné části bateriové trubice jednou CR2 baterií. Pokud vám CR2 nic neříká, tak vězte že jde o li-ion baterii s napětím 3V. Její průměr je stejný jako AA baterie, ale je kratší přibližně o třetinu. Obvykle se používá ve fotoaparátech. Svítilna má jeden režim svícení. Tlačítko má krátký chod a jde stisknout poměrně lehce. Při převážení v zavazadle je proto lepší vyndat baterie, nebo povolit jednu část těla, aby nedošlo k náhodnému zapnutí.

Mte C2 a Ultrafire WF-606A

MTE C2 SSC vlevo, Ultrafire WF-606A 2xAA vpravo.

Kvalita zpracování mohla být velmi dobrá, ale pár chybek ji trochu sráží. Tělo je zpracováno opravdu dobře, jednotlivé části přesně lícují, závity jsou kvalitní a šroubují se bez nějakého drhnutí. V místě kde je reflektor, se svítilna rozšiřuje. Kovový kroužek, který drží sklíčko je opatřen „zuby“, tvarem připomíná korunu. Celkově svítilna působí masivnějším dojmem, než ostatní dosud recenzované svítilny.

Mte C2 a Ultrafire WF-606A CR2

MTE C2 SSC vlevo, Ultrafire WF-606A 1xCR2 vpravo.

Všechny závity jsou opatřeny těsnícími O-kroužky, ale tady přichází první zádrhel. Kroužek u sklíčka je moc tenký a svou funkci neplní. V praxi jsem to ověřil ponořením do nádoby s 20 centimetry vody. Ze svítilny hned začaly unikat bublinky vzduchu a dovnitř začalo zatékat. Původně jsme chtěl svítilnu ve vodě vyfotit, ale radši jsem ji hned vyndal:-) Voda se dostala do reflektoru i k bateriím (zřejmě kolem tlačítka), přesto svítilna pořád svítila:-) Celou jsem ji rozebral, nechal vyschnout a žádné škody jsem nezaznamenal. Na ponor tedy vodotěsná není, ale myslím že nějaký lehký děštík vydrží. Další výtku bych měl k tlačítku, které má sice příjemný kráký chod, ale vnitřní konstrukce mi přijde nic moc. Kontakt s hliníkovým kroužkem je jen přes jeden malý kovový zobáček(viz foto), což může způsobit špatný kontakt. I když zatím jsem žádné problémy nezaznamenal.

Ultrafire Wf-606A, detail spinace

Výdrž na baterie jsem měřil jako dobu, než dojde ke zřetelnému poklesu jasu. Svítilna má elektronický regulátor, takže svítí stále skoro naplno dokud baterie dokáže dodávat dostatek proudu. Pak dojde k rychlému poklesu jasu a svítilna svítí mnohem slaběji dokud se baterie úplně nevycucne (u ni-mh akumulátorů je to ten pravý čas na výměnu, jinak je zničíte).

2xAA sanyo 2700mAh: 2:40 h
1xCR2: netestováno (ale bude výrazně menší)

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru, expozice 1/60s a 1/320s a vodorovně se stěnou 1/100s.
  Uf 606A, stena 1/60s Uf WF-606A, stena 1/320s Uf WF-606A, stena vodorovne 1/100
 2. Roh místnosti z 5 metrů, 0,5s.
  Uf WF-606A, roh 0,5s
 3. Keř z 5 metrů, 1,3s, zahrada až 25 metrů, 2,5s a výřez detailu se stromem.
  Uf WF-606A, ker 1,3s Uf 606A, zahrada Uf 606A, zahrada detail

Z fotek bílé stěny je vidět, že světelný kužel je hladký bez jakýchkoliv artefaktů. Odstín bílé není z fotek tolik vidět, ale v reálu je s nádechem velmi mírně do žlutozelené, což v místnosti vypadá divně, ale v přírodě je to naopak výhoda. Jen chci upozornit, že se zde nedá hovořit o nějakém pravidlu, můžete dostat kus s úplně jiným odstínem.

Ohnisko světelného kuželu je užší a koncentrovanější než u svítilen MTE. Díky většímu příkonu LED svítí i celkově víc než Ultrafire C3 (tomu odpovídá i kratší výdrž na baterie). Sečteno a podtrženo má svítilna sice užší kužel světla, ale větší dosvit do dálky než obě MTE a Ultrafire C3.

Závěr

Ultrafire WF-606A je dobrá svítilna se slušnou kvalitou zpracování, ta by mohla být ještě lepší kdyby výrobce dotáhl pár detailů, hlavně spínač ve mně nebudil moc důvěry. Zatím to vypadá, že za cenu kolem 20$ se zřejmě svítilny se zpracováním na jedničku nedočkáme. Co se týče světelného výkonu, má tato svítilna zatím nejlepší dosvit ze všech dosud recenzovaných svítilen (MTE SSC a Rebel, Ultrafire C3), to je ale vykoupeno užším světelným kuželem. Výdrž na dvě AA baterie je pořád dostatečná, pokud chcete můžete svítilnu výrazně zkrátit, tak že se bez problému vejde do kapsy. K napájení pak musíte použít jednu lithiovou CR2 baterii. Momentálně svítilnu používám v noci na helmě na kolo. Ve spojení se dvěma MTE Rebel na řidítkách začínám mít konečně pocit, že opravdu vidím kam jedu:-)

Hodnocení

kvalita provedení: 6,5/10
světelný výkon: 7/10

2 komentáře k článku “Svítilna Ultrafire WF-606A”

 1. Jiří Machačka

  Prosba
  Prosím doporučte mi nějakou „supersvítilnu“ na kolo. Prosím o váš tip na dárek (to nej na kolo co je, bez omezení ceny) a jako ekonomický dárek (řekněme velmi orientačně 1.000Kč)

  Nutné požadavky:
  – s držákem na řídítka
  – bez spec. akumulátoru, pracující na „běžné baterie“ (AA, AAA, )
  – režim blikačky

  Děkuji
  Machačka

 2. Asi nejlepší co můžete u nás
  Asi nejlepší co můžete u nás sehnat je Lupine Betty, sice nesplňuje podmínku na AA (na takovýhle výkon a rozumnou výdrž by jich bylo potřeba několik desítek:), ale je k ní přibalený externího li-ion akumulátoru včetně nabíječky. Cena je opravdu vysoká:)

  Co se týče světel na AA, tak dobrá asi bude Sigma Powerled Black na 4xAA, ale neměl jsem možnost jí vyzkoušet.

  Varianta kolem 1000Kč je Fenix L2T V2.0 Q2 na 2xAA (recenze) a držák twofish lockblocks. Výkonově to bude velmi podobné sigmě, výdrž bude o něco kratší.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.