Svítilna MTE 5-mode Luxeon Rebel 0100

Tato svítilna se mi už čtrnáct dní válí doma, takže jsem se rozhodl, že už je na čase napsat recenzi:-) Název recenzované svítilny původně byl MTE Rebel 0100 5-mode, dnes už je prodávaná pod názvem „MTE 5-Mode 100 Lumens Rebel Flashlight“. Prodejce si asi myslí, že čím delší název tím lepší:-) Jinak se jedná o sestru již dříve recenzované svítilny MTE C2 5-mode SSC.

Parametry:
napájení: 1xAA
světelný zdroj: Luxeon Rebel 0100
materiál: slitina hliníku
váha: 30g
rozměry: délka 9,9cm, vnější průměr 2,0cm, vnitřní průměr 1,52cm
reflektor: plastový hladký
cena: 17,90$ = cca 380Kč (v době nákupu)

MTE rebel 0100 5-mode

Se svítilnou je dodáváno i poutko na ruku, bohužel je příliš malé a tudíž nepoužitelné.

Svítilna je napájená jednou AA baterií, podporuje jak 1,2V akumulátory tak klasické jednorázové 1,5V články. Stejně jako MTE C2 má tato svítilna 5 režimů svícení high/medium/low/strobe – stroboskopické blikání/SOS – signál sos. Mezi režimy se přepínáte polovičním zmáčknutím tlačítka. Tu správnou pozici polovičního zmáčknutí budete chvíli hledat, ale po pár minutách vám přepínání nebude dělat problémy. Pokud světlo vypnete/zapnete v čase kratším než 2-5s, tak se rovněž svítilna přepne do dalšího režimu. Pokud bude pauza větší, bude si svítilna pamatovat poslední zapnutý režim.

MTE rebel + MTE C2 SSC

Vlevo MTE Rebel 0100 5-mode, vpravo MTE C2 SSC 5-mode. Rozdíly jsou minimální.

Kvalita zpracování je o něco vyšší než u předchozího modelu. Největší rozdíl je v tlačítku, které není tak tuhé a na jeho zmáčknutí je potřeba přiměřená síla. Tlačítko je mírně zaoblené a vystouplé nad okraj těla, takže svítilna na něm nebude stát. Závity jsou zpracovány dobře a utěsněny O-kroužky. Bohužel opět chybí těsnění u sklíčka reflektoru. Takže vodotěsnost zřejmě nehrozí. Dobrá zpráva je, že při přepnutí do medium a low módu ani jeden ze tří kusů nepíská (na to jsem si stěžoval u MTE C2 – zřejmě se tedy jednalo o výrobní vadu a nejedná se o vlastnost). Tělo je opatřeno drobným vroubkováním pro lepší úchop, barva je černá matná. Hlava svítilny s diodou a elektronikou je pevně přilepena k tělu. V rámci průzkumu, se mi za použití hrubé síly podařilo jeden kus rozšroubovat:-) Žádné překvapení mne nečekalo a až na použitou LED – Luxeon Rebel 0100, jsou vnitřnosti stejné se „sestrou“.

MTE rebel, rozebrany

Výdrž na baterie jsem měřil jako dobu, než dojde ke zřetelnému poklesu jasu. Svítilna má elektronický regulátor (stejně jako předchozí svítilny), takže svítí stále skoro na plno dokud baterie dokáže dodávat dostatek proudu. Pak dojde k rychlému poklesu jasu a svítilna svítí mnohem slaběji dokud se baterie úplně nevycucne (u ni-mh akumulátorů je to ten pravý čas na výměnu, jinak je zničíte). Protože jsem měl 3 kusy této svítilny, prováděl jsem testy na všech 3 najednou. Zajímavé je, že 2 kusy měly výrazně kratší výdrž na medium/low než třetí kus.

Výdrž na akumulátory sanyo 2700 mAh:
high: 1:05h (1. a 2. kus), 1:10h (třetí kus)
medium: 1:50h , 2:20h
low: 2:50h, 4:45h
Strobe a sos měřeno jen na kusu s menší výdrží.
Strobe: 1:50h
SOS: 3:00h

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru, max 1/60s a max 1/320s, medium 1/60, low 1/60 a vodorovně se stěnou max 1/100s.
  MTE rebel, max MTE rebel, max, expozice 1/320s MTE rebel, medium MTE rebel, low MTE rebel, stena vodorovne
 2. Roh místnosti z 5 metrů, 0,5s(max, medium, low).
  MTE rebel, roh max MTE rebel, roh medium MTE rebel, roh low
 3. Keř z 5 metrů, 1,3s (max, medium, low), zahrada až 25 metrů (max, medium, low), 2,5s a výřez detailu se stromem (max).
  MTE rebel, ker max MTE rebel, ker medium MTE rebel, ker low MTE rebel, zahrada max MTE rebel, zahrada medium MTE rebel, zahrada low MTE rebel, zahrada detail, max
 4. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s.

Z fotek bílé stěny vidíme široké ostře ohraničené ohnisko. Na snímku s kratší expozicí jsou patrné i různé artefakty v ohnisku. Příjemný je naopak teplejší odstín světla v módu max, na low a medium chytne světlo fialový odstín. Na fotkách to sice není moc vidět, ale na vlastní oči je to dost výrazné.

Z venkovních fotek je patrné, že svítilna má o něco větší dosvit do dálky než MTE C2, ale v místnosti na ní ztrácí díky ostrému přechodu intenzity světla z ohniska ke kraji světelného kuželu.

Závěr

MTE Rebel 0100 5-mode mne překvapila slušnou kvalitou zpracování a příjemnou teplotou světla. Dobře se hodí na svícení v noční přírodě i v domácnosti, díky svým kompaktním rozměrům se vám pohodlně vejde do kapsy. Momentálně dva kusy vozím na kole na řidítkách a zatím jsem spokojený. Nejvíc mi vadí výdrž, která je poměrně krátká a svědčí o nízké účinnosti použité elektroniky.

Hodnocení

kvalita provedení: 6/10
světelný výkon: 7/10

5 komentářů k článku “Svítilna MTE 5-mode Luxeon Rebel 0100”

 1. MTE-Optika
  Vejde se do ní nějaká optika(něco jako sekonix), pro lepší rozptyl při použití na helmu jako čelovky.

  1. Nějaká menší by se vejít
   Nějaká menší by se vejít mohla, ale optiky pro Rebel se hůř shání. Nějaké mají například na led-tech.de

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.