Světla na kolo

Držáky na 18650 li-ion akumulátory

Li-ion akumulátory velikosti 18650 patří k nejlepším bateriím, které dnes můžete ve svítilnách použít. Vzhledem k váze a objemu mají opravdu výbornou kapacitu a na rozdíl od NiMH akumulátorů prakticky netrpí samovybíjením. Vzhledem k současnému boomu LED svítilen vybavených 10W LED SSC P7 a 10W LED Cree MC-E se 18650 akumulátory jeví jako ideální zdroj energie. Avšak na několikahodinovou výdrž těchto 10W (a více:)) monster jeden 18650 akumulátor nestačí. Proto se zvláště mezi cyklisty objevuje poptávka po šikovných držácích na tento typ baterií.

Baterie a akumulátory
Zleva: CR123, RCR123 LiFePO4, RCR123, AA, 14500 a 18650.

Vzhledem k tomu, že 18650 jsou zatím v masovém měřítku prakticky neznámé (přestože v noteboocích je má v baterii skoro každý), tak pro ně nejsou žádné držáky ani běžně dostupné. Jedno řešení je koupit již hotový battery pack a příslušnou nabíječku. Pokud však již máte nabíječku a několik samostatných 18650 akumulátorů nakoupených, tak se to nejeví jako nejlepší varianta. Jedna možnost potom je si nějaký držák zbastlit:

drzakJa.jpg drzakPepko.jpg drzakTheDevil.jpg
Předělaný držák na 6xC – pepkův držák – držák od The Devil.

Protože dotazy na držáky pro 18650 jsou již několikaletým a stále se opakujícím folklórem různých cyklistických fór. Rozhodl se človíček, který si říká Turboferret, že se pustí do výroby vlastních, ale kvalitních držáků a nabídne je k prodeji. 3D návrh vypadal výborně, první prototyp však už moc lákavý nebyl:

drzak3D.JPG drzakProto.JPG
3D návrh – prototyp

Postupně se však podařilo výrobu vychytat a finální produkty nyní vypadají perfektně. Jsou dostupné varianty pro 4×18650, 2×18650 i 1×18650. U držáků na větší počet akumulátorů je možné si vybrat mezi sériovým, sério-paralelním i paralelním zapojením baterií.

Držák na 1x 18650 li-ion Držák na 2x 18650 li-ion Držák na 4x 18650 li-ion
Finální podoba držáků od Turboferreta

Současnou nabídku i připravované produkty si můžete prohlédnout a případně zakoupit na Turboferretových stránkách.

Dekochari – originální nebo šílené?

Máte kolo oblepené reflexními samolepkami, výplet plný odrazek, vzadu dvě blikačky a vepředu minimálně dvě světla? Od nechápajících kamarádů za to sklízíte úšklebky a poznámky o bláznech co jezdí na kole v noci? Věřím, že následující Japonské video s „umělecky“ vyzdobenými koly Dekochari vás určitě uklidní:)

Další fotky těchto uměleckých skvostů můžete nalézt zde a o pozadí vzniku tohoto kulturního  fenoménu se můžete dočíst na wikipedii. Jediná konkurence z domácích luhů a hájů je asi již legendární Super Speciál Author Chicago od neznámého autora.

Babí – 3 x SSC P4 LED homemade světlo na kolo

Další podomácku vyrobené světlo na kolo je tentokrát od Tomáše Kadrnky, název světla „Babí“ je po Tomášově oblíbené dělostřelecké tvrzi Babí na Trutnovsku. Tomášovi jsem pomohl se sháněním některých komponent a protože se mi jeho výtvor moc líbí, požádal jsem ho o pár fotek a krátký komentář. Třeba poslouží jako inspirace i pro někoho dalšího. Zdrojem světla jsou tři SSC Z-LED P4 U-bin a celkový světelný tok se pohybuje někde kolem 600 lumenů.

Parametry:
napájení: 8xAA
světelný zdroj: 3xSSC Z-LED P4 U-bin
materiál: hliníková slitina
váha: 216g (samostatné světlo)
rozměry: délka 7,75cm, průměr těla 5cm
optika: Fraen narrow beam Trilens

babi_nakole.jpg

Světlo přidělané na kole

 

(Pokračování textu…)

Trailtech Single HID light

Přestože se tento web jmenuje LEDmania, tak když mi Luboš nabídl předvedení 13W HID světla na kolo, tak jsem těžko mohl odmítnout. Samozřejmě i kvůli porovnání s LED světly co jsem zatím testoval. Luboš si udělal čas, takže jsme stihli světlo nafotit jak v místnosti, tak na zahrádce. Dokonce se i umoudřilo počasí, sníh roztál a bylo relativně sucho:-)

Parametry:
napájení: 12V nebo 14,8V
světelný zdroj: 10W? HID výbojka
materiál: nerez
váha: 140g lampa + 725g baterie (údaje od výrobce)
rozměry: neměřeno
reflektor: viz. fotka.
cena: 279,95$ (cena za světlo + 10,4Ah baterii a nabíječku)

trailtech_13whid_lampa.jpg

Lampa s výbojkou

(Pokračování textu…)

Test světel na kolo

Tento týden jsem se v Praze sešel se SNAILem z bike-fóra a nafotili jsme společně porovnání několika světel na kolo. Jednalo se konkrétně o tato světla: Author A-Vision 1W LED, čelovka Bateria FL 3007, Fenix L2D Premium 100, Fenix L2D Premium Q5, Fenix P3D Premium Q5, Huntlight FT01XSE, Sigma Mirage Evo/EVOX 5 + 10W NightPro Elite 12W. Já jsem donesl Fenixy, které mám momentálně zapůjčené na otestování a zbytek světel dovezl SNAIL. Za to mu samozřejmě patří velký dík.

za_dne.jpg

Testovací místo ve dne, cesta je široká 1,5m a zatáčka je vzdálená asi 70 metrů.

(Pokračování textu…)

Author Xenon

Tuto recenzi sem vkládám hlavně kvůli fotkám. Z nich si můžete udělat představu o kolik jsou současné LED lepší než halogenové žárovky se zhruba stejným příkonem.

Parametry:
napájení: 4xAA
světelný zdroj: 1,9W (4,7V) halogenová žárovka, s čerstvými bateriemi 2,7W (6V)
materiál: plast
váha: neváženo
rozměry: neměřeno
reflektor: hladký plastový
cena: kdysi 450Kč, dnes asi 200Kč

author_shora.jpg

Author A-M4X Xenon

(Pokračování textu…)

Homemade světlo na kolo – Little boy

Stavitelem tohoto světla na kolo je Midlander z bike-fora a protože ho zajímalo jak si jeho „Malý chlapec“ stojí proti ostatním světlům, půjčil mi ho na recenzi. Další informace o světle se dozvíte přímo na stránce autora.

Parametry:
napájení: 8xAA
světelný zdroj: 5W warm white LED (zřejmě od čínské společnosti Hebei IT )
materiál: hlavně hliník
váha: 362g (bez baterií)
rozměry: neměřil jsem, ale je to docela macek
reflektor: plastový hladký
cena: 500Kč + práce

little_boy.jpg

Little boy

(Pokračování textu…)

Test high-end světel na kolo

V jednom tématu na mtbr.com fóru se objevil odkaz na naskenovaný test high-end světel v australském Mountain Bike magazínu. Test vyhrála Lupine Wilma 4 se čtyřmi SSC Zled P4 U-bin. Výrobce u ní uvádí celkový světelný tok 800 lumenů. Wilma se dokonce umístila i před HID světly. A to v testu ještě neměli nejnovější světlo od Lupine – Betty, která má dokonce 7 LED od SSC a světelný tok 1400 lumenů. Ceny za světla se bohužel pohybují v celkem astronomických částkách i přes 1000$ (asi australských:-). Takže pro normálního bajkera nedostupné.

Světla ale můžou posloužit k inspiraci nějakého samo-domo řešení. Samotné SSC LED se dají pořídit přibližně od 6 do 11$. K nim nějakou kvalitní elektroniku ze Sandwich Shoppe nebo od TaskLED. Pak někde sehnat odpovídající optiku a baterii s vysokou kapacitou a mohli byste se vejít do 200$. Při troše snahy i níž:-)

Noční jízda

Potom co jsem si koupil použitelná světla na kolo, jsem začal uvažovat o nočním výletu na Ještěd. Za jasných nocí tam bývá krásný rozhled do okolí a při sjezdu je to docela slušný test světel, jestli svítí dost a jestli neupadnou:-) Protože zima už se pomalu blíží, nemohl jsem s tím moc dlouho čekat. Proto, když v neděli 30. září bylo hezké počasí, rozhodl jsem se vyrazit.

Ještěd 1012 m.n.m., jak asi vypadá v noci?

(Pokračování textu…)

LEDmania.cz