Surefire E1B Backup

Svítilny od amerického výrobce Surefire jsou známé svou vysokou spolehlivostí a odolností. Výkonově samozřejmě dlouhodobě patří na špici, ale přechod na nové účinnější LED jim trval poměrně dlouho. Jednou z nových svítilen uvedených na trh v letošním roce je Surefire E1B Backup, která je osazená nejnovější LED Cree XR-E.

Parametry:
napájení: 1xCR123
světelný zdroj: Cree XR-E
materiál: slitina hliníku
váha: 62g
rozměry: délka 10,1cm, průměr hlavy 2,8cm, průměr těla 2,1cm, vnitřní průměr 1,7cm
optika: kolimátor
zapůjčeno: eurolamp.cz cena: 2686Kč (v době testu)

surefireE1B_2.jpg

Surefire E1B Backup

Na krabičce najdete vypsané hlavní přednosti svítilny. Samotná svítilna je zatavená v plastovém pouzdře, takže máte jistotu, že ji dostanete novou přímo z továrny. Součástí balení je kartička s doživotní zárukou a přímo ve svítilně najdete připravenou CR123 baterii Surefire. Případné další příslušenství si musíte dokoupit zvlášť.

Svítilna je napájená jednou 3V CR123 baterií, lze použít i 3,2V RCR123 akumulátor typu LiFePo4. Li-ion akumulátory s napětím 3,7V použít nelze. Svítilna má dva režimy – high 80 lumenů a low 5 lumenů. Tady je nutné podotknout, že Surefire, jako jedna z mála firem, udává světelný tok až po ztrátách na optice (u LED světel typicky 10-30%). A i tento údaj v některých případech ještě podhodnotí. Papírově se tak proti konkurenci může zdát slabší. Na CandlePower fóru je k dispozici i test, kdy v integrační kouli bylo naměřeno 113 lumenů v režimu high a 11 lumenů v režimu low. Bez ztrát na optice tedy může být světelný tok někde kolem 130 lumenů. Spínač je typu forward clicky, takže je možné svítilnu momentálně zapnout pouhým namáčknutím. Svítilna se vždy zapne v režimu high, režimy se přepínají rychlým vypnutím/zapnutím.

surefireE1B_ruka.jpg
Svítilna padne akorát do ruky.

Kvalita zpracování je dle očekávání výborná. Konstrukce je poměrně bytelná a určitě nějaký ten pád vydrží. Závity jsou provedené kvalitně a opatřené o-kroužky. Vodotěsnost výrobce nijak neupřesňuje, pouze uvádí, že je svítilna „weatherproof“. Závity i vnitřek těla jsou opatřeny zlatavou povrchovou úpravou, která by měla zabránit oxidaci a otěru. Oproti jiným modelům Surefire je tělo E1B hladké a opatřené jen méně výrazným podélným vroubkováním. Dle výrobce je to úmyslné, aby nedocházelo k poškození oblečení při nošení po kapsách. Na svítilně je připevněna dvoucestná spona, která umožňuje svítilny zaháknout oběma směry. Takže je možné svítilnu zaháknout na kšilt čepice či helmy a defakto ji použít jako čelovku. Tlačítko vystupuje nad okraj, takže baterku není možné postavit jako svíčku. Samovolnému zapnutí v batohu lze snadno zabránit lehkým povolením zátky. Při čelním pohledu na kolimátor si všimneme, že není úplně čirý, ale jakoby lehce rozmlžený.

surefireE1B_casti.jpg

Kontakty mají zlatavou povrchovou úpravu

Výdrž na baterie jsem měřil do poklesu jasu na 50% hodnoty na začátku. Svítilna má elektroniku s konstantní regulací, takže svítí stále naplno dokud baterie dokáže dodávat dostatek energie. Při použití CR123 baterií jas na konci plynule klesá, takže celková použitelná doba je delší. Výdrž v high režimu je o něco delší než uvádí výrobce (1,3 hodiny), výdrž v low režimu jsem neměřil (dle výrobce 37 hodin).

Surefire CR123 – high: 1:35 h
AW RCR123 LiFePo4 500mAh – high: 0:41 h

surefireE1B_runtime.gif

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru. High 1/60s + 1/320s, low 1/60s a vodorovně se stěnou high 1/100s.
  surefireE1B_stena_high1.jpg surefireE1B_stena_high2.jpg surefireE1B_stena_low.jpg surefireE1B_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů. High 0,5s + 0,1s a low 0,5s.
  surefireE1B_roh_high_long.jpg surefireE1B_roh_high_short.jpg surefireE1B_roh_low_long.jpg
 3. Keř z 5 metrů. High a low 1,3s.
  surefireE1B_ker_high.jpg surefireE1B_ker_low.jpg
 4. Zahrada až 25 metrů. High a low 2,5s a výřez detailu se stromem na high.
  surefireE1B_zahrada_high.jpg surefireE1B_zahrada_low.jpg surefireE1B_zahrada_detail.jpg
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. High 5s.
  surefireE1B_kravin.jpg

Z fotek bílé stěny vidíme širší intenzivní ohnisko a úzké méně výrazné halo. To je dáno použitou optikou, která  většinu světla soustřeďuje doprostřed kuželu a méně do halo. Tvar kuželu je hodně podobný 8° Cree optice, kterou jsem testoval zde. Díky zmiňovanému lehkému rozmlžení optiky je však kužel hladší, jen s drobnými artefakty, které jsou patrné pouze při svícení zblízka na stěnu. Odstín je bílý s lehkým nádechem do žlutozelené.

Pokud nepočítám čelovku Zebralight H30 Q5, tak toto je vlastně první recenze svítilny na jednu CR123 baterii. Šířkou ohniska je Surefire E1B hodně podobná svítilně Nitecore Defender Infinity nebo Fenix L2D 100, ale dosvit je díky použité optice lepší. 

Závěr

Svítilna Surefire E1B je kvalitní kapesní svítilna s dobrým výkonem. Díky rozměrům je opravdu ideální na každodenní nošení, ať už ji použijete jako záložní nebo hlavní svítilnu. Díky dvěma režimům poskytne vysoký výkon i dlouhou výdrž. Výkonově je plně srovnatelná s konkurenčními svítilnami na jednu CR123 baterii, přestože to tak podle papírových předpokladů nemusí vypadat.

Hodnocení

kvalita provedení: 9,5/10
světelný výkon: 7,7/10

20 komentářů k článku “Surefire E1B Backup”

 1. Hehe, opět si neodpustím
  Hehe, opět si neodpustím menší „rýpnutí“ 🙂

  Když si třeba vezmeme Fenix PD20: o něco větší výkon, kvalita taktéž na vysoké urovni, měnění intenzity světla pomocí otočení reflektoru a poloviční cena – hmm copak by si asi racionálně uvažující člověk, nebo profík, který nedbá na dobře placenou reklamu pořídil 🙂

  Kdyby už měli na tomto modelu fokusovatelnou optiku, tak bych neřekl ani popel, jenže jejich marketing a made in usa manie přesvědčí dost lidí k její koupi a příplatek v podstatě pouze za „značku“

  1. To si můžeme znovu přehrát
   To si můžeme znovu přehrát diskusi na fóru:) Vyšší cena je určitě daná doživotní zárukou a samozřejmě i značkou. PD20 jsem zatím neviděl, takže nemůžu moc srovnávat, ale E1B bude o trochu větší, bytelnější a zřejmě s lepším dosvitem. Jinak kolik je člověk ochotný dát za světlo je hodně individuální záležitost. Pro někoho je strop pár stovek, pro někoho to jsou tisíce. Proto cenu v recenzích nehodnotím, to si musí každý přebrat sám:)

  2. Pokud rozhoduji pouze penize,
   Pokud rozhoduji pouze penize, na miste je hehe, pokud kvalita, je to na zvazeni. Ja bych si do extremnich podminek, jako je jeskyne, vzal jako jistotu tuto svitilnu. Mam rad vyzkousene a ne za kazdou cenu levne ( cinske), to co se osvedci v moderni armade, byva kvalitni a odolne. SureFire, to zatim bylo vzdy TOP. V USA maji neskutecnou pozici. Srovnavat Fenix se SureFire je stejne, jako srovnavat Dacii s Ferrari. Vzdyt Dacia taky jezdi, da se s ni i radit, svitit a presto je to neco jineho.Takze mam k tomuto clanku to autorem osvedcene hehe. Lebaron

   1. Já bych to spíš ohodnotil
    Já bych to spíš ohodnotil jako Hummer vs. Mitsubishi. Na Dacii bych měl jiné kandidáty:)

   2. Ale no tak
    Ale, ale … samozřejmě, že rozdíl je minimální. To jen marketing hraje na psychiku, kterou dokáže silně ovlivnit(viz svítilny maglite). Schválně si někdy zainvestuj a pořiď surefire + fenix svítilnu a rozdělej si je. Po nakouknutí dovnitř neuvidíš rozdílních kvalit obou značek. Kdysi jsem se známým nakoukl do vnitřku surefire U2(hodně drahé světlo) a třeba driver nebyl ani jejich výroby, ale běžně dostupný z netu pro „kutily“ a jeho kvalita nebyla taky žádná sláva. Jinak těsnění, závity, nebo tělo bylo naprostý standard.

    Spíše si podle mě zakládají na tom, že každou svítilnu zvlášť testují v nepříznivých podmínkách, ale to nic nemění na tom, že po vlastních zkušenosch vím, že kvalita konstrukce, či elektroniky není znatelně lepší, než třeba u fenixu a dokud se nepřesvědčím o opaku, tak to budu stále tvrdit. I mou huntlight(made in čína) jsem utopil, hodněkrát mi i spadla a stále funguje jako nová. Prostě za značku a uspěšný oblbovák lidí se platí, bohužel…

    1. Nemám potřebu Surefire nějak
     Nemám potřebu Surefire nějak hájit, ale co se týče oblbování, tak si myslím, že střílíš vedle. U tohoto modelu jsou uváděné parametry hodně konzervativní a spíš skutečné schopnosti světla podhodnocují. O dalších modelech nemám přehled, ale asi to bude podobné. Nebo co myslíš konkrétně?

     1. Tak s těmi parametry je to
      Tak s těmi parametry je to pochopitelně chválihodné, ale pro ty, kteří jsou s LED svítilnami zběhlý, to stejně ztrácí na významu. Sami by si skutečný tok stejně odvodili a navíc tato skupina, podobné svítilny kupuje ve větší míře, než běžný neznalý zákazník.

      Jinak tím oblbovákem jsem myslel jejich nepřímo dané heslo: „naše cena odpovídá bezkonkureční kvalitě“ – cemuž se musím(viz muj minulý příspěvek) jen pousmát. Samozřejmě jsem přesvědčený, že jsou kvalitní, ale ne o nic víc, než velká část konkurence. Už jsem totiž vysvětloval, proč tomu nevěřím.

   3. Armada
    No mozna se budete divit, ale svitilny Fenix jsou dodavany i do armady a co jsem mel reference, tak na ne nejsou zadne stiznosti, ba naopak. Takze ne ze by SureFire na todle mel monopol :-).

 2. Ohledně těch peněz je
  Ohledně těch peněz je pochopitelné, že každý má jiný strop. Ovšem si myslím, že kdyby to světlo mělo i nějaké „fíčurky“ navíc (ať třeba focus, či indikátor stavu) a stálo třeba kolem 4000Kč, tak bych neremcal a docela to i chápal, jenže při použití selského rozumu a menší porovnávačky kupujícího se mi zdá uplně zbytečné platit za prakticky stejnou věc jednou tolik 🙂

  Ale je pravda, že jsme už na toto téma nadebatovali dost, jen mi to nikdy nedá, takže peace 🙂

  1. :-))))))))))))))))))))
   co ty mas stale s tymi fokusovatelnymi optikami a indikatorom stavu ????

   ale je fakt, ze jirik v poslednom case recenzuje stale vacsie uchylnosti … take nehorazne prachy za svetlo, ktore vyrobi viac tmy ako svetla … kde sa toto skonci ??? … s napatim ocakam lampasik s vykonom neuveritelnych 25lumen za 10tisic !!!

   1. 😉
    Řekněme, že na konci roku 2008, při dnešní užasné technice a několika desetiletí od prvních vláknových žárovek, stále není dostupná taková „banalita“ u LED, jako právě fokus, nebo indikace. Jen se velice ojediněle objevují nějaké „hendikepované“ vlaštovky. Chápu, že na to asi není velká potávka a výrobce je k tomu nic nenutí, ale o to víc mě to mrzí.

    Ohledně fokusu si myslím, že je to výborná praktická věc(člověk si kužel nastaví podle potřeby). Taky na kvalitní fokus čekám, jak na smilování. Lenser je má sice zajímavé, ale výkon a AA + AAA baterie mi vůbec nesedí. Sice by se dala vyměnit ledka, ale s driverem či změnou baterií, by to šlo horko těžko.

    Jinak soráč za offtopic 🙂

 3. fokus
  Myslím, že pro EDC je ideálním kompromisem trochu širší ohnisko (NDI) a intenzivní halo. Fokus je fajn, ale i bez něj se dá takhle obejít.

 4. Pánové vy jste nějak
  Pánové vy jste nějak rozohnili. ;o)
  Mě se ta svítilna sice taky zdá drahá, ale proti gustu…
  A hlavně aspoň díky té recenzi vím že stejnou muziku obstarám i za míň.(i když 1800,- za NDI nebo NE je taky pálka)Na druhou stranu když je někdo excentrický milionář nebo nadšený hračička co si radši urve od pusy jen aby měl takovou svítilnu tak ať se z ní raduje.Oceňuji i poctivost výrobce v udaných lumenech.

  1. Jedním ze sloganú Surefire je
   Jedním ze sloganů Surefire je „THE WORLD’S FINEST ILLUMINATION TOOLS®“ – tool neboli nástroj. Žádný šperk vhodný pro excentrického milionáře:) Tedy pokud nepočítám některá světla přímo určená pro sběratele (Surefire Titan). Excentrickým milionářům bych raději doporučil Spy 007 nebo Gatlight.

 5. Dobrý den, může se zato
  Dobrý den, může se zato svítilna měřit kvalitou, výkonem a funkcemi se svítilnou nitecore exreme?
  Děkuji moc za odpověď.

  1. Nitecore Extreme jsem zatím
   Nitecore Extreme jsem zatím netestoval, ale co jsem se díval do zahraničních recenzí, tak obojí jsou velmi kvalitní svítilny. Nitecore má na maximum větší světelný tok, umožňuje použití RCR123 baterií a jeden režim si můžete nastavit libovolně silný v rozmezí 2-200 lumenů. Surefire má o něco bytelnější konstrukci a díky optice má jiný tvar světelného kuželu.

   1. No a právě tyhle dvě se dají
    No a právě tyhle dvě se dají porovnat. Obě taktické , stejná LED a na stejné baterky.
    Tak šup sem s recenzí na Nitecore Extreme…
    K té kvalitě: i na východě se dá kopit srovnatlný ekvivalent s USA
    Podle mne je na tom i ta Nitecore Extreme lepší…..
    Nebo co LiteFlux????

 6. Já bych se asi přiklonil taky
  Já bych se asi přiklonil taky k NiteCore Extreme (cena a plynule reg. jas) jsou docela dobré.
  Souhlasím, že má Surefire má bytelnější konstrukci i lepší kvalito a záruku, ale myslím, že Fenix nebo NiteCore ji dokáží obyčejnému člověku nahradit.
  Pokud se svítilnou denně nemlátíte nebo ji neházíte z okna, tak postačí Fenix nebo NiteCore.
  Uznávám, že levné svítilny jsou horší, ale po malé úpravě a obyčejném používání obyčejnému člověku velmi dobře a dlouho slouží.
  (úpravou myslím třeba výměnu led v Autoře za led s teplejším odstínem……….)
  Surefire má své pro i proti ale já ji v ruce neměl ale nevím, zdali bych si ji vybral, ale asi by mi za ní mrzelo vyhodit takovýhle prachy.

 7. Tuto svitilnu pouzivam cca 13 rokov,stale funkna aj ked v hodne zubozenom stave ( obnazeny spinac,uvolnene sklicko reflektoru, ohnuta hlava reflektoru)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.