Souboj LED titánů: Intimidator versus Howitzer

Když jsem loni psal článek o nových extra výkonných LED Luminus Phlatlight, tak jsem skutečně nečekal, že se s nimi setkáme i v sériově vyráběných svítilnách. V současnosti se však na trhu objevilo již několik svítilen s LED Luminus SST-50, která by měla umět dodat světelný tok i přes 1000 lumenů (při napájení proudem 5A) – například Jetbeam M2S, Legion II SST-50, některé svítilny Microfire, Olight M21 a nové modely připravuje i Tiablo a další výrobci.

První sériově vyráběnou svítilnou osazenou výkonnější variantou SST-90 je svítilna Olight SR90 Intimidator, u které výrobce uvádí světelný tok překračující magickou hranici 2000 lumenů.  V kategorii LED svítilen kolem 2000 lumenů však není jediný. Necelé dva tisíce lumenů by měla mít i svítilna Xtar D30 Howitzer se třemi Cree MC-E LED a rovnými 2000 lumeny se pyšní svítilny Wiseled Tactical (7x luxeon K2 TFFC) a Microfire L2000R Challenger (19x Cree XR-E Q5!).

Na krátké porovnání prvních dvou jmenovaných extrémních svítilen se podíváme v tomto článku. Pro srovnání jsem přidal ještě svítilnu EagleTac M2XC4 jako zástupce současných 10W LED svítilen a zástupcem LED technologie staré několik let (Luxeon III) je zde svítilna Maglite 4D LED.

Extrémně výkonné LED svítilny
svítilny zleva: EagleTac M2XC4, Xtar D30 Howitzer, Olight SR90 Intimidator, Maglite 4D LED

Xtar D30 Howitzer

Svítilnu Xtar D30 Howitzer lze napájet ze 6x 18650 li-ion nebo dvou li-ion velikosti D. Zdroj světla jsou tři výkonné LED Cree MC-E v trojdílném texturovaném reflektoru. Svítilna má tři úrovně výkonu – 1680 lumenů, 500 lumenů a 50 lumenů. Výdrž se liší dle použitých baterií. Na test jsem použil inovovanou verzi svítilny, u které výrobce vyřešil problémy první verze.

Olight SR90 Intimidator

Olight SR90 Intimidator používá jednu SST-90 LED a velký hladký reflektor. Napájení obstarává zabudovaný li-ion akumulátor v rukojeti (složený ze 6x 18650 baterií). Svítilna má dvě úrovně výkonu – 700 lumenů s výdrží 9 hodin a 2200 lumenů s výdrží 80 minut.

Porovnání intenzity středu kuželu 2 metry proti zdi (se žlutou tapetou, takže odstín berte s rezervou:), čas 1/400s.

Maglite 4D LED – Intimidator low
4D Mag vs Intimidator low
Maglite 4D LED – Intimidator high
4D Mag vs Intimidator high
EagleTac M2XC4 – Intimidator low
EagleTac M2XC4 vs Intimidator low
EagleTac M2XC4 – Intimidator high
EagleTac M2XC4 vs Intimidator high
Howitzer – Intimidator low
Howitzer vs Intimidator low
Howitzer – Intimidator high
Howitzer vs Intimidator high

Podle fotek proti stěně vidíme, že Olight SR90 Intimidator má poměrně ostré a velmi intenzivní ohnisko. Naproti tomu svítilna Xtar D30 Howitzer má spíše široké plynulé ohnisko, takže svítí spíše do šířky. To je dobře vidět i na následujících fotkách venku.

Fotky venku jsem nafotil na stejné lesní cestě a se stejným nastavením jako tyto fotky v létě. Vzhledem k tomu, že leží sníh a byla trochu mlha, tak nejsou moc dobře srovnatelné. Hlavně zem je silně přepálená kvůli sněhu. Ale pro porovnání těchto čtyř svítilen poslouží dobře.

Referenční foto bez svítilen – Maglite 4D LED
referenční foto Maglite 4D les Maglite 4D les detail

EagleTac M2XC4 – Xtar D30 Howitzer
EagleTac M2XC4 les EagleTac M2XC4 les detail Howitzer les Howitzer les detail

Olight SR90 Intimidator low – Olight SR90 Intimidator high
Olight SR90 Intimidator low les Olight SR90 Intimidator low les detail Olight SR90 Intimidator high les Olight SR90 Intimidator high les detail

Venkovní fotky jenom potvrzují fotky zevnitř. Howitzer svítí hlavně do šířky, Intimidator má hodně zaostřený kužel a svítí velmi dobře do dálky. Na fotkách proti zdi nebylo úplně patrné, že Intimidator má i v low režimu o něco lepší dosvit než EagleTac M2XC4. To je vidět až na venkovních fotkách a potvrzují to i měření luxmetrem (měřeno ve vzdálenosti 4m a přepočítáno na 1m):

Maglite 4D LED – 5900 lux
EagleTac M2XC4 – 27500 lux
Xtar D30 Howitzer (nová verze) – 19800 lux
Olight SR90 Intimidator low – 32900 lux
Olight SR90 Intimidator high – 112600 lux

Pokud vás zajímají modifikované či malosériové svítilny s podobným výkonem, můžete si je prohlédnout na fóru.

10 komentářů k článku “Souboj LED titánů: Intimidator versus Howitzer”

 1. Tomáš Kadrnka-Sinty

  Těším se na podrobnější
  Těším se na podrobnější recenzi SR90. Xtar D30 nevypadá zas tak mohutně, když jej porovnáme s SR90.
  PS: Beamshoty nejdou zvětšit

  1. jj Intimidator je jeste o
   jj Intimidator je jeste o neco delsi nez Howitzer. Prumer reflektoru je cca stejny. Odkazy jsem opravil, diky 🙂

 2. porovnani
  Hezky je videt velikost pri porovnanii Howitzera se SR 90. No je to velka svitilna, ale vypada to, ze se povedla, zvlast reflektor.

 3. Olight SR90 Intimidator SST-90
  dobrý den ,nevíte někdo náhodou, JAK DLOUHO SE NABÍJÍ svítilna Olight SR90 Intimidator SST-90?

 4. zhruba za dve hodiny je
  zhruba za dve hodiny je nabity na 80%, dokoncovaci faze nabijeni trva zhruba dalsi hodinu.

 5. SR90
  Zdravím, prosím, kde se dá taková svítilna sehnat? Tady v čechách asi ne co? To sem naivní a kolik taková sranda stojí? V podzemí bych chtěl co nejvíc světla, mám shánět víc jak 1000 lumen, bo se někde udává až ke dvoum tisícům a nebo je to jedno. Nebo která dobře svíticí se dá u nás sehnat? Nerad bych řešil záruku s Amerikou 😀

  1. SR90 už se nevyrábí, místo ní
   SR90 už se nevyrábí, místo ní jsou modely SR95 a SR96. Ale nyní se výkony svítilen celkově dost posunuly. Třeba tahle svítilna nabídne cca 4000 lumenů do ruky…

  2. Do podzemí
   a hodně světla jedině se Zorkou z Mladějova 😀 Na osvětlení komor, šachet, štol tahle Zorka deklasuje Fenix, Olight cokoli z China, nebo US produkce 😀

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.