Solarforce T7 II

Svítilna Solarforce T7 II je menší sestřička dříve recenzované svítilny Solarforce T700. Obě svítilny mají stejné ovládání, ale jinak každá patří do jiné výkonnostní kategorie. Podobně jako u předchozí recenzované svítilny EagleTac láká výrobce této LED svítilny na poměrně vysoký světelný tok až 275 lumenů.

Parametry:
napájení: 2xCR123, 2xRCR123, 1×17670
světelný zdroj: LED Cree XR-E R2
materiál: slitina hliníku
váha: 61g
rozměry: délka 14,1cm, průměr 2,15cm, vnitřní průměr 1,7cm
reflektor: hliníkový texturovaný
zapůjčeno: kronium.cz cena: 1499Kč (v době testu)

LED svítilna Solarforce T7 II

LED svítilna Solarforce T7 II

solarforce T7 II prislusenstvi

Svítilnu dostanete v černé krabičce, která se nápadně podobá krabičce od některých svítilen Fenix. V příslušenství naleznete pouzdro na opasek, dva náhradní o-kroužky, náhradní krytku na tlačítko a poutko na ruku.

Svítilnu je možné napájet dvěma lithiovými CR123 bateriemi, nebo dvěma li-ion RCR123 bateriemi či jedním 17670 akumulátorem. Výrobce sice sveřepě mluví o 7 režimech, ale ve skutečnosti má svítilna, stejně jako model T700, režimů výkonu 8. Navíc je v každé úrovni možné zapnou i blikací režimy SOS nebo Strobe. Dá se tak říct, že svítilna má 24 režimů. Režimy se přepínají dvěma oranžovými tlačítku u hlavy svítilny. Tlačítkem blíže k hlavě se výkon zvyšuje (při dlouhém stisknutí se zapne strobe) a druhým tlačítkem se výkon snižuje (při dlouhém stisknutí se zapne SOS). Svítilna má paměť, takže se vždy zapne v režimu ve kterém jste jí předtím vypnuli. Svítilna se zapíná třetím tlačítkem na konci.

solarforceT7II_ruka2.jpg

Kvalita zpracování je dobrá. Svítilna je vyrobená čistě bez kazů a je poměrně lehká. Většina částí je zalepená, takže lze odšroubovat pouze koncovku svítilny se spínačem. Anodizovaný závit je relativně krátký a je opatřený o-kroužkem. O vodotěsnosti se výrobce nezmiňuje, ale proti dešti by odolat měla. Většina povrchu svítilny je hladká bez vroubkování. Tlačítko na konci svítilny je zapuštěné pod okraj, takže lze svítilnu postavit jako svíčku. Tlačítka na boku, kterými se přepínají režimy, jsou trochu tužší, takže je potřeba je stisknout silněji. Délkou je Solarforce T7 podobná spíše svítilnám na dvě tužkové baterie, to je dáno hlavně potřebou místa právě pro tlačítka na boku.

solarforceT7II_spinace.jpg

Dvě boční tlačítka pro přepínání režimů

Výdrž na baterie jsem měřil jako dobu do poklesu jasu na 50% hodnoty na začátku. Svítilna má elektroniku s konstantní regulací, takže svítí stále skoro naplno dokud baterie dokáže dodávat dostatek energie. Testy jsem provedl pouze s RCR123 li-ion akumulátory, při použití jednorázových CR123 by se dala očekávat výdrž přibližně dvakrát delší.

2xRCR123 AW 750mAh 8 (max) – 0:44 h
2xRCR123 Solarforce 880mAh 8 (max) – 0:40 h
2xRCR123 Solarforce 880mAh 7 – 0:49 h
2xRCR123 Solarforce 880mAh 6 – 1:04 h
2xRCR123 Solarforce 880mAh 5 – 1:29 h
2xRCR123 Solarforce 880mAh 4 – 2:00 h
2xRCR123 Solarforce 880mAh 3 – 2:30 h
2xRCR123 Solarforce 880mAh 2 – 4:01 h
2xRCR123 Solarforce 880mAh 1 (min) – 10:40 h

solarforceT7_runtimes.gif

Relativní jas jednotlivých režimů:

solarforceT7_modes.gif

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

Pro lepší přehlednost jsem nahrál pouze fotky s režimy 8 (max), 5, 3 a 1 (min). U fotek zahrady si můžete prohlédnou i animovaný gif s režimy 1-8.

 1. Bílá stěna z půl metru. Režim 8 (1/60s + 1/320s) a režimy 5, 3, 1 na čas 1/60s. Max vodorovně se stěnou 1/100s.
  solarforceT7II_stena_8.jpg solarforceT7II_stena_82.jpg solarforceT7II_stena_5.jpg solarforceT7II_stena_3.jpg solarforceT7II_stena_1.jpg solarforceT7II_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů. Režim 8 (0,5s + 0,1s) a režimy 5, 3, 1 na 0,5s.
  solarforceT7II_roh_8.jpg solarforceT7II_roh_8_short.jpg solarforceT7II_roh_5.jpg solarforceT7II_roh_3.jpg solarforceT7II_roh_1.jpg
 3. Keř z 5 metrů. Režimy 8, 5, 3, 2 na čas 1,3s.
  solarforceT7II_ker_8.jpg solarforceT7II_ker_5.jpg solarforceT7II_ker_3.jpg solarforceT7II_ker_2.jpg
 4. Zahrada až 25 metrů. Režimy 8, 5, 3, 1 na čas 2,5s, výřez detailu se stromem na max a animace.
  solarforceT7II_zahrada_8.jpg solarforceT7II_zahrada_5.jpg solarforceT7II_zahrada_3.jpg solarforceT7II_zahrada_1.jpg solarforceT7II_zahrada_8_detail.jpg Animace režimy 1-8
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Max režim čas 5s.
  solarforceT7II_kravin.jpg

Z fotek bílé stěny vidíme širší ohnisko, které je obklopené jasným halo. Kolem ohniska vidíme výrazný tmavší prstenec, který však při běžném použití v přírodě není rušivý. Odstín bílé je spíše studenější.

Výkonově mi svítilna Solarforce T7 II nejvíce připomíná Fenix P3D Q5. V porovnání s novější konkurencí jako EagleTac P10C2 nebo Fenix PD30 (recenze bude během února) má Solarforce kratší dosvit. To je dané zvláště mělčím reflektorem, ale vzhledem k uváděným parametrům a výdrži jsem celkově čekal trochu víc.

Závěr

Svítilna Solarforce T7 II má dobrý výkon, ale vyčnívá zvláště svým ovládáním a počtem režimů. Pokud hledáte svítilnu s hodně režimy a možností nastavení síly režimů strobe a sos, tak je to jistě výborná volba. Pokud vám však připadá osm jemně odstupňovaných režimů příliš, či upřednostňujete kratší rozměry, tak je nutné se poohlédnout po konkurenci.

Hodnocení

kvalita provedení: 9/10
světelný výkon: 8,5/10

20 komentářů k článku “Solarforce T7 II”

 1. Moc dekuji za slibenou
  Moc dekuji za slibenou recenzi. Uz uz jsem byl rozhodnutej pro tuto jako moji prvni „opravdou“ LED svitilnu, ale to porovnani dosvitu s Fenixem PD30 me nahlodalo… ach jo… pockam na recenzi Fenixe a pak to rozseknu 😉
  Na T7 me laka to ovladani s pameti nastaveneho rezimu, nikdy jsem takovou svitilnu nemel, ale takhle od stolu se mi zda krouceni hlavou trochu nesikovny… Kdyz vezmu treba toho Fenixe PD30 v rezimu s povolenou hlavou, vypnu a dam do kapsy ci baglu, nepovoli se hlava jeste vic? A taky je asi treba se o to vic starat = promazavat o-krouzky? Pokud jsem to pochopil spravne, tak u T7 jde odsroubovat jen zadni spinac kvuli vymene baterek, hlava je prilepena?

  1. Hlava T7 je přilepená. To
   Hlava T7 je přilepená. To přepínání je věc názoru či zvyku:) U T7 jdou režimy přepínat jednou rukou. U PD30 k tomu jsou obvykle potřeba ruce dvě, nebo pokud je hlava dobře promazaná, tak se taky dá jednou.

   Například přepnutí z maximálního do minimálního režimu a naopak, je u Fenixu mnohem rychlejší, stačí jen povolit/utáhnout hlavu. S ní není potřeba nějak zběsile kroutit, stačí povolit jen o desetinu otáčky, takže nějaké další povolování v kapse nehrozí.

   Zatímco u T7 musíš 7x kliknout tlačítkem pro přepnutí z max do min (a naopak). Takže je to spíš o stylu jakým hodláš svítilnu používat. Pokud si nastavíš jeden ideální režim a v něm budeš mít svítilnu vždy zapnutou tak je T7 lepší. Pokud budeš chtít častěji přepínat režimy a zvláště mezi min a max, tak je dle mého názoru lepší Fenix.

   1. Tak to prave nevim… ted mam
    Tak to prave nevim… ted mam svetlo s jednim rezimem a kdyz si svitim na blizko, tak „slabsi“ rezim delam cloneni rukou 🙂
    Jak uz jsem psal drive (u EagleTac), chci to hlavne na outdoor (geocaching) a jako „neco lepsiho“ do auta, takze daleky dosvit asi nebude rozhodujici (i kdyz bych ho pro dobry pocit chtel:-), spis vydrz a moznost puzit s difuzorem jako celovku (asi s paskem od Fenixu a nebo spolu se Zebralightem H30). Naopak mam obavu, aby min. rezim u T7 nebyl jeste dost silny, kdyz na sebe clovek nechce moc upozornovat…
    Jinak moc diky za Tvuj nazor 😉

    1. http://www.ledmania.cz/comment/reply/110/653
     No já na geocaching používám Zebru H30-Q5 a Solarforce T7 II. Jako ideální režim mi vyhovuje režim č. 5. Extra dosvit není potřeba protože noční kešky mají odrazky relativně blízko, bohatě stačí cca 100m. Přes stromy v lese stejně není dál nic vidět. Momentálně mám i UF 1000L MC-E bin K-WC a do tmavších prostor je naprosto ideální… Tmavší prostory jsou kupříkladu zde GC11EJJ Lost – DHARMA Initiative nebo zde GC16263 – Stránská skála UP & DOWN a dalo by se jmenovat mnoho dalších… Osobně mám vyzkoušeno že člověk nepotřebuje zas až tak dlouhou výdrž jako spíš pořádnou dávku světla. Většina tmavších prostor se dá dobře prozkoumat do 30 min. Noční kešky jsou většinou do pár hodin odlovené taky. Momentálně pracuji na modifikaci na 3xMC-E a jsem vybaven naprosto na všechno. 🙂 T7 II v tomto případě bude sloužit pouze jako záloha.

     1. To jsem nezkoušel a ani mně
      To jsem nezkoušel a ani mně to nenapadlo. Takže díky za tip! Určitě to ještě dneska vyzkouším. Nevím jak ty, ale já většinou na tyhle kešky nechodím sám takže pořádným světlem dočasně obdaruji někoho kdo jde se mnou a o nosiče světel je postaráno. Většinou svoje bludičky nechají v kapsách a radši je ani nevytahují… 🙂

     2. Tak je to prakticky
      Tak je to prakticky odzkoušeno. Je to použitelný. 🙂 Je fakt, že nemožnost natočit svítilnu nahoru/dolů je omezující, ale dá se s tím žít. Když si s tím člověk trochu vyhraje tak s tím není problém. Chtělo to trošku přitáhnout kolem hlavy, T7 II nasměrovat hezky do dálky a Zebru pěkně před sebe a je to dokonalý. Myslím že to tak budu ode dneška nosit. No a tu 3xMC-E si nechám do ruky abych měl čím plašit bubáky. 🙂

 2. mirek j.

  T7 II-kvalita za ještě rozumnou cenu
  SolarForce T7 II mám pár měsíců a slouží k mé plné spokojenosti. Jiřík ve své recenzi v podstatě vystihl její klady a zápory, má-li nějaké. Světelný výkon je parádní, tvar kuželu a rozptyl tak akorát. Jediné 2 věci, co mi trochu vadí, ale dají se skousnout, jsou: jednotlivé stupně intenzity jsou poměrně jemně odstupňované, výrobce tam měl udělat větší skoky a nebo vynechat tak 2 kroky. Nejnižší intenzita je i tak dost vysoká-Jiřík uvádí cca 17%. Zde mohl výrobce dát klidně 5% a tu řadu roztáhnout dál od sebe. Budiž. A ta druhá věc je nerozebíratelnost hlavy. Ta mi vadí trochu víc, protože jsem si všiml, že na vnitřním povrchu čelního skla je jednak trochu prachových částic, ale hlavně je zevnitř upatlané. Taková nepravidelná mléčná mapa. Vlhkost to asi nebude… Kdyby někdy někdo věděl, jak se tam dostat, budu rád. Jinak ještě poznatek z čištění ostatních rozebíratelných svítilen: když to děláte doma v pokoji, ať to čistíte sebelépe, elektrostaticky se vám tam hned chytne prach z ovzduší (a že ho v bytě je !!!). Doporučuji 1.používat utěrku z mikrovlákna (na optiku a brýle),2. na odmaštění skla izopropylalkohol (např.HAMA-čištění hlav magnetofonů),3. dělat to na balkoně-paradoxně je venku v ovzduší méně prachu než v bytě.
  Mirek

  1. Špinavé či zaprášené sklíčko
   Špinavé či zaprášené sklíčko je spíš jen estetická záležitost, světelný výkon to sice ubere, ale pokud není nějak extra zaprasený, tak to je jen pár procent. Rozdělávat zalepenou svítilnu za účelem čištění mi nepřijde moc rozumné. Raději doporučuju se s tím naučit žít 🙂 Co se týče těch režimů, tak se dá jedině souhlasit. Z těch stávajících bych vyhodil polovinu a přidal bych low a ultra low.

  2. Nejmene prachu je v koupelne
   Nejmene prachu je v koupelne po horke sprse, je zde velika vlhkost a prachu minimalne, urcite doporucuji cokoli cistit ci nalepovat ochranne folie na displeje atd … v koupelne, tam se prach nevyskytuje, akorat se trochu spotite, nez folii nalepite, mam to ozkousene … 🙂

   1. Zas pokud ti zůstane nějaké
    Zas pokud ti zůstane nějaké vlhkost na reflektoru nebo sklíčku, tak se ti pak bude při prudkých změnách teploty mlžit.

 3. Honza P.

  Vodotesna je.. z hecu jsem ji
  Vodotesna je.. z hecu jsem ji nechal hodinu v bazenu a dobry, prezila a sviti dal :-))) Je pravda, ze ten minimalni rezim by mohl svitit mene, ale je to zvyk… stejne si clovek zvykne na ty dva oranzovy cudliky.. a diky nim se svitilna aspon nekutali 🙂

 4. Je fakt,ze na reflektor se
  Je fakt,ze na reflektor se nesmi sahat jinak se znici,ale osvedcilo se me v praci jak sklicko tak reflektor ofouknout stlacenym vzduchem,temer vsechen prach je pryc,a pak rychle smontovat.

 5. Prvni postrehy
  Tak uz jsem to rozsek, na recenzi Fenixa PD30 necekal a objednal T7 II. Mimo jine me zlakalo to, ze za stejnou cenu k T7 II dostanete i dobijeci aku. Vcera mi prisla. Doposud moji nejvykonejsi „svitilnou“ byla „znackova“ Police 5W, takze nic moc, ale aspon nejake srovnani pro ty co vahaji nad koupi znackoveho LED svetla. Police najednou nesviti bile, ale docela „neslusne“ modre 😮
  Intenzitu svetla jsem porovnal jak v mistnosti, tak venku na zahrade a subjektivne mi vychazi, ze Police = T7 II na min. rezim. Klady jsou napsany v recenzi, co me osobne ovsem zarazilo je kvalita provedeni, celkove je velice dobra, ale – LEDka neni presne vycentrovana a po odsroubovani zadni casti byly na o-krouzku drobne otrepy. Pri postaveni na svicku se obcas zapne strobe mod a asi od 5 a vyssiho rezimu vykonu svitilna jemne „bzuci“. Asi kusova zalezitost…
  Na sviceni na blizko jsem poridil difuzor od Olightu a „simulator“ lampicky od Fenixu. Oba pasuji a drzi perfektne, ale vetsi vyuziti u me (pri outdooru) asi bude mit Olight. Navic se vleze nasazeny na svitilnu do dodavaneho pouzdra.
  Kazdopadne je to fajn svetlo a nastartovalo ve me novou vasen, uz zacinam pokukovat po dalsim, tentokrat asi neco fakt malyho na kazdodeni noseni, treba Fenix LD01 😉

  1. Dalsi postrehy…
   …po cca 3týdnech občasného používání se přetrhlo poutko, resp. vrchní černá tkanina kryjící vnitřní silon, který zatím drží. Při bližším zkoumání „proč“ jsem zjistil, že vyřez na na poutko nemá vůbec zbroušený okraj!
   Občas se stane, že při zmáčknutí tlačítka na změnu intenzity světla sice tlačítko jasně cvakne, ale ke změně nedojde.
   V předchozím příspěvku jsem zmínil zapínající se strobe mod při postavení na svíčku, upřesňuji – je to tak, že stačí se svítilnou lehce klepnout o stůl. Nevím, zda to tak výrobce chtěl schválně, ale dle mě to není zrovna šťastné…
   Nebýt těchto 3 věcí (a mít ještě ultra low režim), tak jsem max. spokojen.

   1. Strobe se zapne při rychlém
    Strobe se zapne i při rychlém vypnutí/zapnutí svítilny. Takže pokud se při klepnutí někde krátce přeruší kontakt, tak se strobe asi může zapnout.

    Tlačítka na změnu režimu je nutné zmáčknout silněji případně i trochu přidržet, aby se režim přepnul. Na mžitkové kliknutí někdy nezareagují.

    1. S tím kontaktem mě to taky
     S tím kontaktem mě to taky napadlo, zvlášť po přečtení testu výdrže RCR123 aku, kde jsou uvedeny i rozměry, jsem pojal podezření na slabší přítlak pružinky na spínači, protože aku Solarforce jsou nekratší. Možná by to s většíma aku nedělalo, ale to momentálně nemám možnost vyzkoušet.

 6. Solarforce

  Ahoj, vím ze diskuze je to
  Ahoj, vím ze diskuze je to letitá, ale nevíte někdo o možném prodejci této svítilny ? Tato pro mne srdcová záležitost mi byla zcizena a moc se mi po ní stýská. Za info díky.

  1. To bude těžký, protože se
   To bude těžký, protože se nevyrábí už řadu let. Podobný styl svítilen pořád dělá tahle firma, tak třeba tam něco podobného najdeš: vb-16.com

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.