Různé

Něco ze světa módy: LED šaty a LED boty

Světelné diody jsou v současnosti opravdu IN, o tom asi nikdo nepochybuje. Jejich věhlas dokonce občas pronikne i do světa módy. Třeba takové slušivé svítící hadříky ze světelných vláken s LED podsvícením asi žádnou ženu neurazí.

led šaty LED top od Lumigramu
Tvůrcem je francouzská společnost Lumigram

Když už budete mít oblečení, tak se budou hodit i boty. Například stylové boty na podpatku od italského návrháře Francesca Castagnacciho budou skvěle ladit.

LED boty podpatky s optickymi vlakny Boty na podpatku s LED podsvicenim

Až vám bude příště vaše manželka, přítelkyně či matka vyčítat vysoké investice do LED svítilen, tak víte, čím ji umlčíte 🙂

Nejsilnější světlo na světě

Možná už vás někdy napadlo, jak asi vypadá nejsilnější světlo na světě? Tak vězte, že se nachází na vrcholu hotelu Luxor v Las Vegas. Budova hotelu má tvaru pyramidy vysoké 110 metrů, samotné světlo je umístěno v jejím proskleném vrcholu. Světlo se skládá z 39 xenonových výbojek, které mají příkon 7kW – dohromady tedy 273kW (bohužel žádná LED:). Celkový světelný tok je zřejmě 30 milionů lumenů (na wikipedii píšou miliardy, ale to je blbost).

luxor.jpg

foto zdroj: lasvegastourism.com

Kužel směřující vzhůru je tak silný, že za dobrého počasí může být údajně vidět z letadla až ze vzdálenosti 275mil (440km). Teoreticky by v jeho světle mělo být možné číst noviny ve výšce 10 mil(16km) nad zemí. Poměrně působivé video s levitací přímo v kuželu světla od  iluzionisty Crisse Angela můžete shlédnout na youtube.

Zdroj: wikipedia

Dekochari – originální nebo šílené?

Máte kolo oblepené reflexními samolepkami, výplet plný odrazek, vzadu dvě blikačky a vepředu minimálně dvě světla? Od nechápajících kamarádů za to sklízíte úšklebky a poznámky o bláznech co jezdí na kole v noci? Věřím, že následující Japonské video s „umělecky“ vyzdobenými koly Dekochari vás určitě uklidní:)

Další fotky těchto uměleckých skvostů můžete nalézt zde a o pozadí vzniku tohoto kulturního  fenoménu se můžete dočíst na wikipedii. Jediná konkurence z domácích luhů a hájů je asi již legendární Super Speciál Author Chicago od neznámého autora.

Nové české fórum o světlech

Protože na českém internetu dosud chybělo fórum o světlech a svícení obecně. Přišel Péťa z Fotonmagu s myšlenkou na jeho založení a nabídkou spolupráce. Já jsem s tím samozřejmě souhlasil a proto pokud si chcete pokecat o světlech s podobně „postiženými“ lidmi, tak přijďte a zaregistrujte se na:

Forum.FotonMag.cz

Těšíme se na vás:-)

Pár poznámek a novinek

  • Stránka se souhrnem recenzí začíná být hodně dlouhá a objemná, zřejmě ji rozdělím na dvě části s fotkami venku a v místnosti. Fotky dalších světel z místnosti přidám v následujících dnech. Venkovním fotkám momentálně počasí opět nepřeje.
  • Asi jste si všimli, že jsem na konci recenzí přestal číselně hodnotit cenu svítilen. Je to hlavně z toho důvodu, že cenové rozpětí testovaných světel je opravdu široké, od několika stovek po několik tisíc. Vnímání ceny má každý jiné, někdo dá za světlo tisíce, někdo za něj nedá víc než těch pár stovek. Proto jsem došel k názoru, že hodnocení ceny je asi zbytečné.
  • A teď nějaké novinky:-) Zřejmě první sériově vyráběná světla s Cree XR-E R2 začal prodávat Dereelight. Pravda, zatím prý mají jen omezené množství 60 kusů, navíc „special for CPFer’s“. Pozitivní je, že cena za světla s R2 je vyšší pouze o 5$. Pokud už máte nějaký Dereelight s Q5, tak se nákup nového s R2 nevyplatí, ale pokud hodláte koupit nové světlo, tak asi není důvod proč si 5$ nepřiplatit.
  • Na trhu se začaly objevovat Cree XR-E LED s inovovaným balením. Luminofor je nanesený pouze na čipu, u starých modelů byl luminofor nanesený i kolem čipu. Parametry LED se prý s novým balením nijak nemění.
Vlevo nové provedení LED (autor: Kwarwick ), vpravo staré.

Zima je tu:-)

A hned v plné síle. Hned jsem šel vyzkoušet jak se budou lišit fotky na sněhu s těmi bez sněhu:-). A podle očekávání je rozdíl docela značný, světlo se od sněhu víc odráží a proto je vidět lépe. Přijde mi, že jsou i více patrné rozdíly mezi odstíny bílé barvy různých LED.

MTE C2 SSC (zima, léto)

Fenix L2D Premium 100 (zima, podzim)

Nová světla a komplikace s focením

Když jsem začínal psát tenhle blog, nenapadlo mně, že bych někdy recenzoval víc světel než těch pár co si koupím. A už vůbec mně nenapadlo, že se to protáhne až do podzimu či ještě déle:-). Ale díky ochotě a nadšení lidí, které jsem od té doby poznal, mám možnost dostat se k různým zajímavým světlům. Nejedná se jen o svítilny od Fenixu, ale díky panu Milanovi Š. (zdravím!) například k svítilně Tiablo A9 Q5 a Olight T20 Q5. Obě světla jsou osazena Cree XR-E Q5 a svítí opravdu nádherně.

Bohužel současné počasí mi recenzování poměrně komplikuje. Jak přišel podzim, podmínky se mění čím dál víc. Nejen, že stromy opadaly a tráva žloutne, ale hlavně večer bývá vlhčí vzduch nebo dokonce mlha. Na trávě je silná rosa a když zaprší tak to pomalu osychá.

Proto asi nebude možné u budoucích recenzí zaručit stejné podmínky. Nejhorší je mokro – kapky na trávě fungují jako malá zrcadla a tráva pak vypadá úplně jinak. Mokrá kůra a asfalt jsou zase hůře vidět, protože více světla pohltí nebo odrazí jiným směrem než za sucha.

Jak se mohou lišit stejné záběry za sucha a po dešti je dobře vidět na následujících fotkách:

Sucho

Po dešti

Sucho

Po dešti + silná rosa + opadané listí ze stromu

Light Graffiti

Nejsem sice fanoušek graffiti, ale nedávno jsem narazil na netu na světelná graffity. Stvoříte je jen pomocí světla, stativu a foťáku s dlouhou expozicí. Musím říct, že všechny fotky a videa jsou naprosto úžasný. No posuďte sami:

light graffiti

(Pokračování textu…)

LEDmania.cz