Romisen RC-P3

Svítilna Romisen RC-P3 je třetí recenzovanou svítilnou od tohoto výrobce. Svítilny Romisen patří k těm nejlevnějším svítilnám osazených výkonnými LED, co se dají sehnat. Obvykle sice nepatří výkonově na špici, ale bývají solidně vyrobené. Pojďme se podívat, zda to platí i pro tento model.

Parametry:
napájení: 2xAA
světelný zdroj: LED Cree XR-E P4
materiál: slitina hliníku
váha: 94g
rozměry: délka 17,1cm, průměr hlavy 3,0cm, průměr těla 2,2cm, vnitřní průměr 1,42cm
reflektor: hliníkový texturovaný
cena: 17,53$ (v době testu)

svítilna romisen RC-P3

LED svítilna Romisen RC-P3

Svítilna je určená pro napájení ze dvou tužkových baterií, je možné použít jednorázové i nabíjecí baterie. Režim má svítilna jen jeden.

romisenRCP3_ruka3.jpg

Kvalita zpracování je dobrá. Tělo svítilny je vyrobené čistě a bez kazů. Závity se hladce šroubují a jsou opatřené o-kroužky, dešti by tak svítilna měla odolat bez problémů. Ponořit pod vodu jsem ji nezkoušel, ale jediné slabé místo by se mohlo vyskytnout kolem tlačítka. Bateriová trubice je o něco užší než bývá obvyklé a proto mohou nastat problémy s některými vysokokapacitními ni-mh akumulátory, které bývají o pár desetin milimetru tlustší. Do svítilny se mi nevešly Sanyo 2700mAh a proto jsem test výdrže měřil jen se Sanyo Eneloop (i ty se vešly jen velmi těsně). Tělo svítilny je opatřené poměrně výrazným vroubkováním, což zajišťuje jistý úchop. LED je připevněná na samostatném hliníkovém modulu, který je natěsno vsazen do těla svítilny, takže problémy s chlazením by nastat neměly. Na vzhledu a provedení samotného modulu je asi nejvíce vidět nízká cena svítilny. Svítilna se zapíná tlačítkem, které je umístěné na boku u hlavy svítilny. Konec zátky je plochý a svítilnu lze postavit jako svíčku. Texturovaný hliníkový reflektor je větší než u většiny svítilen na 2xAA baterie.

  romisenRCP3_casti.jpg

romisenRCP3_modul1.jpg romisenRCP3_modul2.jpg romisenRCP3_modul3.jpg romisenRCP3_reflektor.jpg

Výdrž na baterie jsem měřil do poklesu jasu na 50% hodnoty na začátku. Svítilna má elektroniku s konstantní regulací, takže svítí stále téměř stejně až do vybití baterií.

2xAA Sanyo Eneloop 2000mAh – 3:02 h

romisenRCP3_runtime.gif

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru. 1/60s + 1/320s a vodorovně se stěnou 1/100s.
  romisenRCP3_stena1.jpg romisenRCP3_stena2.jpg romisenRCP3_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů. (0,5s + 0,1s)
  romisenRCP3_roh_long.jpg romisenRCP3_roh_short.jpg
 3. Keř z 5 metrů, 1,3s.
  romisenRCP3_ker.jpg
 4. Zahrada až 25 metrů, 2,5s a výřez detailu se stromem.
  romisenRCP3_zahrada.jpg romisenRCP3_zahrada_detail.jpg
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s.
  romisenRCP3_kravin.jpg

Z fotek bílé stěny vidíme úzké ohnisko, které poměrně strmě přechází do halo. Kužel je jinak poměrně hladký, téměř bez artefaktů. Odstín světla je vcelku neutrální bez nějakého výrazného barevného nádechu.

Světelný tok svítilny bych odhadl někde kolem 80 lumenů. Díky relativně velkému reflektoru a úzkému ohnisku má však svítilna poměrně dobrý dosvit. Lepší než předloni recenzovaná svítilna Ultrafire WF-606A a podobný například svítilně Fenix L2T V2.0 Q2 i když osvětlená plocha i celkový světelný tok je o dost menší.

Závěr

Romisen RC-P3 je solidní svítilna se zajímavým poměrem cena/výkon a dobrou výdrží. Vzhledem k pouhému jednomu režimu a zhruba polovičnímu světelnému toku proti dnešní špičce mezi 2xAA svítilnami je vhodná hlavně pro méně náročné uživatele. Samozřejmě proti různým svítilnám z aukcí je na tom stále velmi dobře:) 

Hodnocení

kvalita provedení: 7,5/10
světelný výkon: 7/10

6 komentářů k článku “Romisen RC-P3”

 1. Nejde jen o to jakou ma
  Nejde jen o to jakou ma svitilna LED, ale i jakou ma konstrukci, elektroniku, vypinac atd. Kdo chce, muze si bez problemu nahradit P4 za lepsi LED.

 2. Super Jirko!!!Občas to chce
  Super Jirko!!!
  Občas to chce i nějakou levnou svítilnu ;o) Díky!
  Ta LED opravdu vypadá, že by šla vyměnit-kdyby někdo chtěl.Pro nenáročného uživatele, který výkonové LED nezná to ale i tak bude šok a díky menší svítivosti to má i slušnou výdrž.Snad ta elktronika bude mít i nějakou životnost… ;o)

 3. fajn recenze. Zajímalo by
  fajn recenze. Zajímalo by mne… Bude (ou) i nějaká (é) recenze v nižší cenové kategorii (na AAA, AA) svítilen s více režimy?

  U Fenixu L2D Premium je režim strobe v nejvyšším výkonu, čili záblesky mají intenzitu turbo. Někde jsem viděl graf; strobe vydržel relativně jen o málo víc než turbo. Přitom na kolo, když je ještě vidět nebo ve městě, se strobe hodí. Díky své nepřehlédnutelnosti je zbytečné, aby strobě mělo nejsilnější režim. Navíc ten zbytečně vybíjí baterie. Jsou svítilny (AA, AAA), které mají režim strobe nastavitelný v nižším módu??

  O nabíječkách na li-ion z dealextreme (TrustFire, UltraFire, snad i jiné) se traduje, že občas zkratují a nemají přesné nabíjecí napětí, čímž články ničí. Přesto se lze s nimi setkat i v kamenných obchodech… Zajímal by mne typ na cenově rozumnou nabíječku li-ion CR 123A, případně univerzální na tyto články i li-ion články větších velikostí.

  1. Nějaké recenze na levnější
   Nějaké recenze na levnější svítilny určitě časem budou. Jaká je výdrž Fenixu v režimu strobe jsem neměřil, ale je to docela dobrý nápad:) Světlo na tužkovky s nastavitelným výkonem strobe neznám, ale doporučuju mrknout na dnešní recenzi Solarforce T7…

   Co se týče nabíječek, tak mám dobré zkušenosti s Ultrafire WF-139 i WF-138 nakoupené přes AW. Je možné, že se liší přísnější výstupní kontrolou na rozdíl od nabíječek nakoupených z DX. Na zahraničních fórech se doporučuje nabíječka Pila IBC, ale je celkem drahá.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.