Raidfire Spear

Po recenzi Tiabla a Regalightu zde máme další thrower a tím je Raidfire Spear od společnosti Edgetac. Na první pohled Spear zaujme vcelku originálním designem, kterým se odlišuje od většiny svítilen na trhu. Jak je na tom s výkonem se dozvíte v recenzi:)

Parametry:
napájení: 1×18650 li-ion akumulátor
světelný zdroj: Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: 190g
rozměry: délka 15,8cm, průměr hlavy 4,5cm, průměr těla 2,5cm, vnitřní průměr 1,9cm
reflektor: hliníkový hladký
cena: 2999Kč (v době testu)

raidfire.jpg

Raidfire Spear

raidfire_prislusenstvi.jpg

Svítilnu dostanete usazenou v černé krabičce vycpané molitanem. V krabičce najdete dva náhradní o-kroužky, náhradní krytku na tlačítko, český a anglický manuál a kartičku s mezinárodní zárukou.

raidfire_dbs.jpg

Raidfire Spear a Dereelight DBS V2

Svítilna je určená pro napájení z jednoho 3,7V 18650 li-ion akumulátoru. Režimy má dva a to maximum s 250 lumeny a minimální režim s 5 lumeny. Mezi režimy se přepíná otáčením hlavy svítilny. Utažená hlava = maximum, povolená hlava = minimum. Svítilna se klasicky zapíná tlačítkem na konci svítilny, tlačítko umožňuje momentální zapnutí pouhým namáčknutím (pro signalizaci a pod.).

raidfire_ruka2.jpg

Kvalita zpracování je opravdu špičková. Závity jsou provedeny precizně a hladce se šroubují. Všechna potřebná místa jsou opatřena těsněními a o-kroužky (na těle a reflektoru dvojitými). Výrobce uvádí vodotěsnost dle standartu IPX8 (kontinuální ponoření do hloubky větší než 1m, ale bez dalšího upřesnění). Kolem tlačítka je široká ohrádka, která umožňuje stabilně postavit svítilnu jako svíčku, zároveň chrání tlačítko při pádu a díky šířce nijak nepřekáží. Reflektor je velký hladký, zvenku je opatřen žebrováním, které by mělo napomáhat chlazení. Sklíčko je tlusté asi 3mm, což je nejvíc co jsem zatím u svítilny viděl. Tělo je uprostřed opatřené vroubkováním a i díky různému tvarování je úchop jistý i v rukavicích. Kontakty svítilny jsou opatřené zlatavou anodizací, což by údajně mělo zlepšovat jejich vodivost.

raidfire_casti.jpg

Části svítilny

Výdrž na baterie jsem měřil do zapnutí upozornění na vybité baterie. Svítilna má elektronický regulátor, takže svítí stále naplno až do vybití baterie. Při vybité baterii se zapne upozornění – svítilna začne velmi rychle blikat. Díky tomu můžete používat i akumulátory bez ochranné elektroniky, ale po zapnutí varování je potřeba je vyměnit za nabité.

max: 1xAW 18650 2200mAh – 1:30h
min: až 200 hodin (údaj výrobce)

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru. Max (1/60s + 1/320s), min na 1/60s a vodorovně se stěnou 1/100s.
  raidfirespear_stena_high1.jpg raidfirespear_stena_high2.jpg raidfirespear_stena_low.jpg raidfirespear_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů. Max (0,5s + 0,1s), min 0,5s.
  raidfirespear_roh_high_long.jpg raidfirespear_roh_high_short.jpg raidfirespear_roh_low_long.jpg
 3. Keř z 5 metrů. Max a min na 1,3s.
  raidfirespear_ker_high.jpg raidfirespear_ker_low.jpg
 4. Zahrada až 25 metrů. Max a min na 2,5s, výřez detailu se stromem na max.
  raidfirespear_zahrada_high.jpg raidfirespear_zahrada_low.jpg raidfirespear_zahrada_high_detail.jpg
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Max na 5s.
  raidfirespear_kravin.jpg

Z fotek bílé stěny vidíme kužel s úzkým hodně intenzivním ohniskem, zároveň vidíme i menší nepravidelnosti v kuželu, ale to je u svítilen s hladkým reflektorem normální a venku to stejně není vidět. K mému překvapení je však v kuželu méně artefaktů než u kusu, který jsem měl krátce půjčený již v lednu. To je zřejmě způsobené použitím Cree LED s inovovaným provedením (luminofor je nanesený pouze na čipu, zmiňoval jsem se o tom již zde ). Odstín je čistá bílá, bez nějakého nádechu do té či oné barvy.

old_vs_new.jpg
Vlevo starší kus, vpravo nový kus s inovovanou LED. U nového kusu je nažloutlý prstenec mnohem méně patrný.

Pokud jde o dosvit, tak je Raidfire Spear z dosud recenzovaných svítilen nejlepší, respektive s Tiablem A9 je na tom dost podobně, ale Raidfire osvítí o něco větší plochu. Nicméně mám již otestované Dereelight DBS V2 s Cree XR-E R2 (z limitované edice 60 kusů) a to je zase o chlup lepší. I když podle recenze od Selfbuilta je DBS naopak o chlup horší, zřejmě se to liší kus od kusu. Obecně se dá říct, že při posuzování na vlastní oči jsou rozdíly mezi Tiablem, Spearem a DBS relativně malé.

Závěr

Raidfire Spear patří mezi nejlepší svítilny s jednou výkonnou LED na trhu. Kvalita zpracování je opravdu výborná, svítilna je bytelná a má dobrou ergonomii, takže je vhodná i pro profesionály. Kužel je optimalizovaný pro použití na velkou vzdálenost, ale díky low režimu s pouhými 5 lumeny je možné ho použít i na přisvícení do batohu, ve stanu a podobně. Pokud hledáte LED svítilnu s velkým dosvitem, tak je to jistě dobrá volba.

Děkuji internetovému obchodu Kronium.cz za zapůjčení svítilny k otestování.

Hodnocení

kvalita provedení: 9,7/10
světelný výkon: 9/10

20 komentářů k článku “Raidfire Spear”

 1. mazání
  Ahoj. Prosímtě, čím bys doporučil promazávat závity a o-kroužky u svítilen? (RaidFire Spear, Fenix apod.)

  1. re: mazání
   Momentálně používám deoxit gold http://kronium.cz/led-svitilny-fenix/chranic-deoxit-gold-g100l/prod_69.html
   Na o-kroužky a anodizované závity je perfektní, na hliníkových závitech po čase úplně zšedne. Nevím jestli to je tím, že se ze závitu vyplavuje bordel co tam byl už předtím, nebo jestli je to k nim nějak agresivní. Některé svítilny bývají z výroby namazané řídkou vazelínou, to je asi nejlepší řešení. Ale zatím jsem nějakou vhodnou nesháněl. Jen určitě nedoporučuju grafitovou elektrovodivou vazelínu, sice je hezky řídká, ale neuvěřitelně špiní:)

   1. petr3548

    Já mažu RFS něakým přírodním
    Já mažu RFS něakým přírodním olejem (má to chránit kůži, gumu….. jmenuje se BALLISTOL a používám to na mazání zbraně a nic na baterku nemám, tak jsem to vyzkoušel a jsem mile překvapen, lehce naolejovaným hadříkem rozetřu na závit a okroužky, zdá se mi, že se jí velmi zlepšila vodivost, v minimálním režimu nekdy při pohnutí hlavou měla krátké výpadky světla (občas si blikla), ale těď je to úplně v pořádku. Prosím, myslíte, že ji s tim mohu mazat i dál? Děkuji.

 2. Díky za info. 🙂
  Ty

  Díky za info. 🙂
  Ty komentáře ze starých stránek se Ti podaří přesunout? Nebo to nejde?

 3. komentáře
  Komentářů na starých stránkách je škoda, ale jednoduše přesunout nepůjdou a ručně to dělat nebudu (je jich 576).

 4. Porovnanie
  Prajem dobrý večer. Chcel by som sa opýtat aký je rozdiel medzi Fenix TK-10 ,Raidfire Spear a Lumapower-sidekick. Myslím tým dosvyt a jas svetla. Chcel by som si kúpit nejaku dobrú baterku na ryby a nemá mi kto poradit a ja sa tomu moc nerozumiem keď to nemam ako vyskúšat lebo na slovensku nemáme nijaké takéto obchody, poprípade, či neviete poradiť nejakú slovenskú stránku alebo obchod. Ďakujem vopred za radu.

  1. Spear a Lumapower sidekick
   Spear a Lumapower sidekick jsou o něco větší než TK10 a umožňují použití 18650 liion akumulátorů. TK10 má spíš širší hladší kužel. Spear a Lumapower mají úzký kužel na svícení do dálky. Lumapower jsem zatím v ruce neměl, ale výkonově na tom bude podobně jako Spear. Podobnou velikost, ale lepší dosvit než Fenix TK10 má Fenix TK11 a Olight M20. Sice jsou stále o něco horší než Spear a spol., ale taky jsou znatelně levnější.

 5. raidfire spear a olight M20
  Dobrý deň, viete mi prosím Vás ešte poradiť aký je rozdiel medi raidfire spear a olight 20? lebo sa rozhodujem medzi nimi a neviem sa rozhodnúť, prosím poradte, ďakujem veľmi pekne

  1. Spear má větší dosvit a
   Spear má větší dosvit a konstantní svit s 18650 akumulátorem. Olight má víc režimů a je
   menší. V Olightu je možné použít (R)CR123 baterie i 18650 akumulátor. Svit však s 18650 aku není v maximálním režimu konstantně regulovaný a pomalu klesá, výdrž je však delší.

 6. Petr_3547

  No víte co je nejdivnější,
  No víte co je nejdivnější, kupoval jsem si RFS kvůli vysokému výkonu a dosvitu tohoto využívám jen zřídka a nejčastěji používám slabý (5 lumenů) režim, pro mě lepší než 60lm a nahradí mi i 2xaa svítilnu toho 5 lm režimu jsem se bál jako nízkého ale ukázalo se že je to akorát a dnes jsem za takto nízký víkon rád (neupozorňuji na sebe silným světlem)

 7. Dobry deň. Chcel by som sa
  Dobry deň. Chcel by som sa spýtat či neviete koľko Luxov má asi Luma power Sidekick. Všade som pozeral a nikde som to nezistil. A či je pravda, ža Tiablo A 10 má okolo 50.tisíc Luxov. Ďakujem.

  1. Kolik má MRV sidekick jsem
   Kolik má MRV sidekick jsem také nikde nenašel, ale předpokládal bych někde mezi 20 a 30 tisíci. Tiablo A10 s taktickým spínačem má podle měření od dvou lidí 40-50 tisíc, s vícerežimovým spínačem má míň.

 8. Za predošlú odpoveď ďakujem
  Za predošlú odpoveď ďakujem a chcel by som sa spýtat či na 4sevens aledo DX sú ceny hotové alebo sa platí aj nejaké poštové alebo niečo iné.

 9. Dobrý deň. Poradí niekto-
  Dobrý deň. Poradí niekto- Niekde som čítal, že pri nakupe z Ameriky clo platim nad 25 dolarov a na pošte nad 140 euro. Teraz neviem či budem alebo nebudem platit clo za vecičku v hodnote 130 dolarov a koľko. Ďakujem

 10. Dobrý večer prajem. To, že RF
  Dobrý večer prajem. To, že RF Spear je dobra baterka to viem ale chcem sa spýtat aký je rozdiel medzi ním a Fenix TK 11 R2. Aký dosah aká intenzita a sýtost svetla a či je rozdiel veľký. Ďakujem

 11. petr3548

  Já Fenix TK11 R2 v ruce
  Já Fenix TK11 R2 v ruce neměl, tak nevím, ale RFS je opravdu špička (až na cenu), ale pokud chcete maximální dosvit a jednočipovou led, je to dost dobrá volba.

  1. Obávám se, že ne. Samotná silnější dioda s původní elektronikou o moc více svítit nebude. Byla by tedy nutná výměna i napájecí elektroniky. Také by zřejmě byla nutná výměna reflektoru.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.