Preview výkonných LED svítilen

Protože recenze jednotlivých svítilen uvedených v anketě ještě nemám připravené, rozhodl jsem se zveřejnit alespoň malou ukázku pro největší nedočkavce:) Nafocené jsou všechny svítilny, kromě Tiablo ACE, které jsem neměl v době focení u sebe a navíc jsem přidal svítilnu EagleTac M2C4 s SSC P7.

Focené místo je novinka a jedná se o pohled dolů po cestě směrem do temného lesa. Pro lepší představu jsem vyznačil vzdálenost k jednotlivým stromům po stranách cesty. Nejvzdálenější stromy v záběru jsou zhruba 240 metrů daleko.

Proti některým předchozím fotkám na větší vzdálenost se nemíří na bílé domy, ale na tmavé kmeny stromů, takže se jedná o skutečně náročnou prověrku pro všechny svítilny:) Nastavení expozice jsem použil stejné, jako při focení kravínu na vzdálenost necelých 40 metrů.

Aktualizace 9.7.2009: Přidána svítilna Jetbeam M1X osazené Cree MC-E LED (za zapůjčení děkuji Alanovi) a na přání přidáno i Tiablo A9S se ZOOM optikou a 50W HID svítilna.

focení LED svítilen
vzdalenost_big.jpg vzdalenost_mapa.jpg

výkonné LED svítilny
Zleva: XR-E -> MC-E mod, Fenix TK40, Solarforce L950M, EagleTac M2C4/M2XC4, Olight M30 Triton

Eagletac M2XC4 3xCree R2 – EagleTac M2C4 SSC P7
EagleTac M2XC4 svitilna eagletac M2XC4 EagleTac M2C4 svitilna EagleTac M2C4

EagleTac M2XC4N 3xCree Q3 4300K – EagleTac M2XC4N 3xCree Q3 4300K
vyvážení bílé na denní světlo – vyvážení bílé na zářivku
EagleTac M2XC4N svitilna EagleTac M2XC4 neutral white EagleTac M2XC4N II svítilna EagleTac M2XC4N

Fenix TK40 Cree MC-E – MC-E thrower modifikace
Fenix TK40 Fenix TK40 MCEthrower.JPG Cree MCE thrower

Olight M30 Triton Cree MC-E – Solarforce L950M SSC P7
Olight M30 Triton svítilna Olight M30 Triton Solarforce L950M svítilna Solarforce L950M

Jetbeam M1X
led svitilna Jetbeam M1X led svitilny jetbeam M1X

Tiablo A9S Zoom (úzký kužel) – Tiablo A9S Zoom (široký kužel)
led svitilna Tiablo A9S zoom led svitilna Tiablo A9S uzky detail Tiablo A9S LED sirsi tiablo A9S LED sirsi kuzel detail

50W HID svítilna (úzký kužel) – 50W HID svítilna (široký kužel)
50W HID svitilna 50W hid svitilna detail 50W HID svitilna siroky hid svitilna 50W siroky detail

50W HID svítilna low režim 30W (úzký kužel) – 50W HID svítilna low režim 30W (široký kužel)
3050W HID svítilna 3050 HID svítilna úzký, detail 3050 HID svítilna široký kužel 3050 HID svitilna 30W siroky kuzel detail

Závěrečné zhodnocení

Z jedné sady fotek se samozřejmě nedají vyvozovat dalekosáhlé závěry, ale po aktualizaci je jasné, že celkově nejvyšší výkon má 50W HID svítilna. V dosvitu ji pak následuje svítilna Tiablo A9S s nasazenou zoom optikou a poté již přijdou na řadu svítilny EagleTac M2XC4 se třemi Cree XR-E LED. Pro někoho je možná trochu překvapivé, že M2XC4N s teplým odstínem nijak výrazně nezaostává za verzí se studeným odstínem. Stejně jako při focení svítilny Fenix TK20 se mi však stále nedaří zcela věrně zachytit skutečný odstín světla této svítilny. Při vyvážení bílé na denní světlo vypadá odstín hodně do žluté a při vyvážení bílé na zářivku zase hodně do červené. V reálu je odstín někde mezi tím:)

Co se týče dosvitu, tak za tříledkovými EagleTacy následuje nově přidaná svítilna Jetbeam M1X, v těsném závěsu svítilna Fenix TK40 společně s modifikovanou „noname“ svítilnou, dále Solarforce L950M a EagleTac M2C4 s SSC P7. Nejmenší dosvit, ale nejširší ohnisko má svítilna Olight M30 Triton. Což souvisí s jejími kompaktními rozměry a menším reflektorem.

Obě svítilny osazené SSC P7 LED – Solarforce L950M a EagleTac M2C4 s uváděnými 900 (a více) lumeny opět potvrzují, že v reálu se výkon pohybuje níže. A je zhruba srovnatelný se svítilnami s Cree MC-E, u kterých výrobci uvádějí světelný tok obvykle kolem 700 lumenů.

Obecně se dá říci, že mezi kvalitními 10W LED svítilnami nejsou výrazné rozdíly v celkovém světelném toku (ať už jsou osazeny SSC P7, Cree MC-E nebo 3x Cree XR-E). Liší se však tvarem kuželu, který je dán velikostí a tvarem reflektoru a pak zvláště ovládáním, napájením a designem.

44 komentářů k článku “Preview výkonných LED svítilen”

 1. Krásny test
  Krásny test jirik! Teším sa na pokračovanie… Som trošku sklamaný tou L950-tkou, ktorá ma fascinuje svojim dizajnom. V tom má pepko pravdu – je to pekné svetlo, ale treba do neho natlačiť viac lediek 🙂

  1. vsetky svetla v tomto teste
   vsetky svetla v tomto teste su velmi vyrovnane … L900 ma strasne siroky reflektor a velmi vela svetla strati do sirokeho hala … pre niekoho sa to moze hodit, pre niekoho je to zbytocne … mne sa zda napriklad prijatelnejsi svetelny kuzel z modifikovaneho MCE throwera … ale je to velmi velmi vyrovnane, som zvedavy ako to jirik rozluskne a ake hodnotenia im napise :-)))

 2. dobry vyber lokality na
  dobry vyber lokality na fotenie … myslim, ze je tu este rezerva na silnejsie svetla, tie stromy v dialke nie su skoro vobec osvetlene … rad by som videl na rovnakom mieste odfotene aj dalsie lampasiky … ci uz jednocipove, alebo aj viac kusove viaccipove :-))) … ty mas tusim k dispozicii aj 3xMCE verziu, ze ? … tak sem s nou, tato lesna cesticka ukaze co v nej je …

 3. super místo.
  čauky jiříku,celkem fajn místo,vítám změnu,nebo tedy přidání další lokace.jinak musím říct,že bych asi nevěděl kterou vybrat jako nejlepší,přijde mi to hodně podobné.jinak dík za fajn článek.

  PS..kdy bude testík na policejní 10w?tedy pokud jsi jí nepustil k ledu.

  1. Ahoj ten flek není tak daleko
   Ahoj ten flek není tak daleko od místa, kde jsme tenkrát zkoušeli svítilny spolu:) Police 15W zkusím urychlit 🙂

   1. Přidávám se se zájmem o test
    Přidávám se se zájmem o test Police 15W =) Doma mám Olight M30 a Police 15W. Rozdíl ve výkonu je znát, stejně jako v ceně. Ale ta policejní zase tak špatně nesvítí, nicméně po přečtení recenze na Police 3W se ji bojím zapínat, jestli to není něco podobného a nerozbije se. Nebo je to uvnitř řešeno nějak líp? Těším se na recenze!

 4. Budou i HID?
  Místo je fakt pěkné. Nebude se tu konat i nějaké foto s HID? 🙂 Jen tak pro oko a porovnání 🙂

 5. oukej
  jo jo koukal jsem na mapku,je to fakt co by kamenem dohodil.jinak jsem popletl těch 10W,mělo to být 15W ale ty jsi to prokouknul.

 6. Ještě doplněk k testování…
  Jiříku, já bych ještě doporučoval tu lesní cestu v definovaných vybraných vzdálenostech osadit textovými tably s čísly a písmeny a popř. i nalepeným kusem novin. Tablo třeba rozměru 50x100cm na výšku, bílý podklad a písmena a čísla různé velikosti (něco jako u očního doktora). Taková 3 tabla stejných parametrů by stačila (na blízko do 50m, střed 100-120m, dálka cca 200-250m). Takto by poměrně velmi jednoznačně byly vidět parametry svítilen, jejich dosvit a rozlišitelnost a viditelnost detailů. O což mnohdy při praktickém či taktickém užití svítilen jde. Vím, že je s tím práce navíc, výroba desek, nožka na opření na zemi, transport (nevím, zda je to místo, kde máte chalupu a měl bys je tam uskladněné napořád…), dešťová úprava, aby nebyly na 1 použití atd… Zkus o tom uvažovat! Kdybys s tím chtěl pomoci…:-)
  Mirek

  1. Určitě by bylo lepší tu
   Určitě by bylo lepší tu vzdálenost vyznačit nějak lépe. Ale písmo na cedulích téhle velikosti je v reálu čitelné na pár desítek metrů. Na sto a víc už budeš mít problém (nebo jenom špatně vidím?:).

   Když jsem dělal denní fotky, tak se mi tam připletl např. tenhle človíček. Tady bude vzdálený něco přes sto metrů. Na tuhle vzdálenost toho z 1,8m vysokýho člověka taky moc nerozeznáš, ať už na fotce nebo i na vlastní oči 🙂 Nehledě na to, že ta cesta se svažuje a aby byla nějaká cedule vzadu vidět, tak by musela být hodně vysoká…

 7. Nápad dobrý, možná by stačil
  Nápad dobrý, možná by stačil i reflexní značkovací sprej, tři ostříklý stromy dva metry nad zemí nikoho asi nerozhodí, cena i práce minimální, takový třeba žlutý široký pruh dokola kolem kmene ani lesáky nezmate :))

  1. mirek j.

   No to právě není to pravé, co
   No to právě není to pravé, co by vypovídalo o dosvitu/výkonnosti/osvětlení svítilen. Reflexní plocha ti odrazí i relativně velmi slabé dopadající světlo zpět (viz fotky zde i jinde na netu, kde je za tmy v dálce zaparkované auto a zcela jasně a nepřehlédnutelně šajnějí odrazky nebo SPZ). Málokdy přeci užíváme svítilnu, abychom si v dáli posvítili na odraznou plochu. Spíše svítíme z toho důvodu, že ve tmě potřebujeme osvětlit prostor nebo konkrétní místo a něco tam vidět a rozpoznat. Proto to výše zmíněné tablo s textem v různých vzdálenostech. Zde se uplatní hlavně jednotky osvětlení(luxy), kdy osvětlení klesá se čtvercem vzdálenosti.

 8. Jmenuje se to sice reflexní
  Jmenuje se to sice reflexní sprej, ale odrážet světlo neumí, jen je ve výrazných odstínech, jako zvýrazňovače – když ho osvítíš za tmy, jen vypadá stejně, jako při denním světle…
  Musím dát za pravdu Jiříkovi, na 238m nebude pořádně čitelné jen očima nic pod tři metry a sprejem by se muselo očmárat půl kmene, což je úplná blbost 🙂

 9. Celkom by ma zaujimalo ako by
  Celkom by ma zaujimalo ako by tu vyzerala fotka Tiablo A9S so Zoom optikou??

 10. ale možná by se šiklo hodit
  ale možná by se šiklo hodit ty metrový popisky i na ty noční fotky..

 11. Tomáš Kadrnka

  Tohle je dosud nejlepší
  Tohle je dosud nejlepší recenze:-) Alespoň pro outdoor zaměřené uživatele svítilen a ta HID je perfektní.

 12. petr3548

  To Tiablo A9 se Zoom optikou
  To Tiablo A9 se Zoom optikou vypadá proti ostatním svítilnám jako laserové ukazovátko, zvlášť na úzký kužel. (-:

 13. Jiriku ako tvorca tejto
  Jiriku ako tvorca tejto recenzie – presli ti pod rukou vsetky kusy a chcel by som si od teba dat poradit: Chcem si kupit jednu z vykonnych LED svetiel, do ktorej sa podla teba najviac oplati investovat? A nemyslim tym len dosvit a vykon ,ale aj celkove spracovanie a tvoj pocit.
  Dakujem za radu.

 14. To záleží přece na moc
  To záleží přece na moc okolnostech 🙂 Jak vysoko jsi ochoten jít s cenou, k čemu chceš FL používat, čím chceš napájet, kde chceš napájet (děláš expedice 14 dní mimo civilizaci nebo počítáš s elektrikou na každém kroku) a tak… Z toho plyne, že můžeš mít pěkný FL za tisíc nebo príma 75W HID za sedmdesát tisíc a oboje Ti budou sloužit na maximum k danému účelu 🙂 Třeba jen příkladně značky SureFire, Streamlight jsou sice príma amerika a skoroamerika, ale zatím ani zdaleka nesahají výkonem (neberu v potaz HID těchto značek, ale jen FL) na podstatně levnější „licenční“ FL typu Olight, Fenix, EagleTac, Dereelight a pod. Takže né vždy to nejdražší Ti dá to nejlepší.
  Doporučuju mrknout důkladně na fórum a není možné si dobře nevybrat 🙂

 15. Dereelight
  Jirko,nemas moznost nafotit aj Dereelight DBS V3 Cree MC-E?Teraz som si ju kupil a som uplne nadseny!Doteraz som mal Fenix TK-10 a ten rozdiel je brutalny.Ale chcel by som vidiet porovnanie v rovnakych podmienkach s ostatnymi FL.

 16. Ahoj,
  kde se dá u nás nejlépe

  Ahoj,

  kde se dá u nás nejlépe koupit Jetbeam M1X? A zná někdo dobré obchody, které mají i jiné výkonné svítilny rychle k dodání?

  Díky za pomoc!

  1. u nás se zatím neprodává, ze
   u nás se zatím neprodává, ze zahraničí se dá sehnat např na bugoutgear.com

   1. M1X
    Díky za radu, už je objednáno. 🙂 Má tu s nimi někdo zkušenost? Jak vypadá to jejich Gift balení, projde u nás bez cla?

    Každopádně bych se chtěl zeptat, jaké je u nás na tohle zboží uvaleno clo. Jistě jste si už někdo mimo EU nějakou baterku koupili…

    Děkuju

    1. u objednávek pod 150EUR by se
     u objednávek pod 150EUR by se clo a ani dph v CR platit nemělo.

     1. Koukal jsem se na to a
      Koukal jsem se na to a opravdu byly limity pro clo/DPH od konde 2008 upraveny. Osvobození od cla a DPH pod 150 EUR (dříve 22 EUR) se zřejmě týká jen soukromých zásilek mezi fyzickými osobami. Takže při nákupu z e-shopu smůla?

      Máte s tím někdo zkušenost? Platili jste celní dluh pod touhle hranicí, vyhnuli se mu? Já jsem kupoval už hromadu věcí, ale všechno bylo nad 150 EUR, takže tohle jsem neřešil. Rád bych se vyhnul placení těm grázlům, co to pak rozfofrujou na stavbu nejdražších ale nejubožejších dálnic v Evropě, prohrané EU soudy, náhradu tunelů bank, apod.

      Díky

 17. Poslal jsem odkaz na tohle
  Poslal jsem odkaz na tohle review na CPF fórum. Vaše porovnání je jedno z nejlepších co jsem na webu našel. Jistě se bude hodit i zahraničním přátelům. 🙂 Mě pomohlo s výběrem nejvíc, ještě jednou díky.

 18. Oprava jetbeamM1X.JPG
  Při porovnávání obrázků přepínáním mezi záložkami je vidět, že M1X a Tiablo A9S byly vyfoceny jindy. Výřez je o něco posunutý a zeleň bujnější, což mírně odvádí pozornost.

  Velmi vděčný za tento test, dovolil jsem si obrázek Jetbeam M1X malinko upravit (u Tiabla to nemá smysl a výřezy lícují všechny). Jde jen o posun výřezu a rekonstrukci pár pixelů na levém a spodním okraji. Překryv je potom přesný a rozdíl osvitu mezi svítilnami je vidět stejně zřetelně jako u ostatních. Myslel jsem, že byste jej třeba mohl chtít použít:

  Jetbeam M1X

  1. Je to napodobenina, v
   Je to napodobenina, v zahraničí se dá sehnat za necelých 10 dolarů. Je v tom halogenová žárovka a uváděným parametrům bych moc nevěřil. Navíc je to tu hodně OT, zkus to na fóru

 19. M30 Triton
  Zdravím. Měl bych dotaz ke zde prezentované svítilně Olight M30 Triton (zatím tu nemá samostatnou recenzi, tak se ptám zde, protože je alespoň mezi testovanými). Je možno ji krmit třemi nebo čtyřmi bateriemi typu CR132A nebo dvěma akumulátory typu 18650 (já mám Solarface 2400mAh). Pracuje tedy s hodnotami 7.4 V, 9V a 12V. Projeví se to nějak na její svítivosti, případně výdrži (vím, že výdrž normálně závisí na kapacitě, ale tohle mi zamotalo hlavu)? Normálně bych očekával, že čím větší napětí, tím více to bude svítit, ale u těchto složitějších svítilen už to asi bude fungovat malinko jinak. Mohl by mi to někdo znalý nějak jednoduše „osvětlit“ 🙂
  Předem díky.

  1. U všech lepších svítilen se
   U všech lepších svítilen se používá elektronika, která zreguluje napětí a proud do LED na správné hodnoty, proto často umožňují použití několika druhů baterií s různým napětím. Dokud jsou baterie schopné dodat potřebný výkon, pak takové svítilny svítí stále stejně (ši skoro stejně). Výdrž potom závisí čistě na energii uložené v bateriích. Graf výdrže Olight M30 se již dá najít v sekci výdrž na baterie.

   1. Díky, mají to hezky vymyšlený
    Díky, mají to hezky vymyšlený 🙂 A já mohu jít s klidem spát 😀

 20. 50W HID
  ¨dobrý den kde se dá koupit nějaká výkonná HID svítilna v ČR nebo ČESKÝCH E-SHOPECH?
  jaké jsou výhody a nevýhody oproti LED

  1. Výhoda HID je dobrá
   Výhoda HID je dobrá zaostřitelnost a tudíž obvykle velmi dobrý dosvit s dobrým reflektorem. Nevýhodou proti LED je kratší životnost, dlouhý náběh na plný výkon, obvykle nemožnost rychlého vypnutí/zapnutí či dokonce stroboskopu, malé možnosti regulace výkonu, menší odolnost vůči nárazům atd. HIDky do 10-15W jsou již dnes mrtvé, byly překonány LED (např. Cree XM-L, SST-50…). Do 30-35W s nimi ještě zdatně soupeří LED svítilna Olight SR90 Intimidator. Takže nyní mají HID svítilny smysl jen pokud mají hodně velký reflektor, nebo pokud mají nad 30W. Ale i ty asi brzo překoná připravovaná LED svítilna Olight X6 (6x Cree XM-L, 4000 lumenů).

 21. HID vs LED
  Ta hid-ka svítí pěkně,ale já je nemám moc rád.Přesně kvůli tomu co jsi psal výše.Existuje LED svítilna která by měla stejný nebo podobný výkon jako ta HID.Psal jsi něco o Olight X6, nevíš kdy se začne prodávat v ČR,a přibližnou cenu?

  1. Olight X6 by měl mít alespoň
   Olight X6 by měl mít alespoň 3-4 tisíce ANSI lumenů, takže to bude svítit parádně, dosvit bude kratší než u HID. Datum uvedení do prodeje zatím nebylo stanoveno. Předpokládám, že to budou chtít stihnout do vánoc… Cena by dle posledních informací neměla překročit cenu SR90, ale to se teprve uvidí.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.