Philips je první účastník soutěže L Prize o LED svítidla budoucnosti

Philips L-prizeSpolečnost Philips Electronics je první výrobce LED svítidel, který se přihlásil do soutěže L Prize (Bright Tomorrow Lighting Prize), vypsané americkým ministerstvem energetiky. Soutěž je vypsána ve dvou kategoriích, první kategorie je LED náhrada klasické 60W žárovky a druhá je LED náhrada halogenových lamp typu PAR 38. Smyslem soutěže je podpořit vývoj LED „žárovek“ s vysokou účinností, dlouhou životností a příjemným odstínem světla.

 

Společnost Philips se zatím přihlásila do první kategorie o LED náhradu 60W žárovky. Základní požadavky na takovouto LED žárovku jsou následující:

 • Světelný tok minimálně 900 lumenů.
 • Spotřeba nižší než 10W.
 • Světelná účinnost vyšší než 90lm/W, což je mnohonásobně víc než u žárovek a více než u drtivé většiny kompaktních zářivek.
 • Teplý odstín světla s teplotou chromatičnosti 2700-3000K (tzn. stejný jako u žárovek).
 • Životnost 25000 hodin (po této době nesmí světelný tok poklesnout na méně než 70%).
 • Vyzařovací úhel 300° s rovnoměrným rozprostřením světla přes celý světelný kužel.
 • Možnost stmívání minimálně do 20% plného výkonu.
 • Rozsvícení na plný výkon do 0,5 sekundy a další.

Ve zkratce se dá říci, že náhrada musí mít přesně stejné vlastnosti jako běžná žárovka, jenom musí mít přibližně 10x větší účinnost a 25x delší životnost.

V současnosti je největší slabinou kvalitních LED žárovek jejich vysoká cena. Na ni však žádné požadavky v soutěži kladeny nejsou. Dokumenty pouze obsahují nezávazné doporučení, že by měla začínat zhruba na 22 USD a po třech letech výroby by měla klesnout až na 8 USD.

Pro zajímavost, u náhrady PAR 38 je požadován světelný tok 1350 lumenů při účinnosti 123lm/W. Jistě bude zajímavé sledovat, kdy se dočkáme první přihlášky i v této kategorii. Do budoucna je dokonce zvažována soutěž o „žárovku 21. století“, která bude muset disponovat účinností minimálně 150lm/W.

Philips nyní musí předložit 2000 kusů LED žárovek k otestování a rovněž musí předložit důkazy, že je schopný spustit masovou produkci LED svítidel se stejnými parametry s minimální kapacitou 250 000 kusů/rok. Pokud splní všechna tato kritéria, tak získá cenu 10 miliónů amerických dolarů a určitě i obrovskou prestiž.

Nezbývá než držet Philipsu i ostatním výrobcům palce 🙂

Více o soutěži: www.lightingprize.org

2 komentáře k článku “Philips je první účastník soutěže L Prize o LED svítidla budoucnosti”

 1. len tak dalej … takato
  len tak dalej … takato osveta medzi ludmi je velmi dolezita … rovnako ako podpora vyvoja … 900lm/10W/3000K su uzasne parametre o ktorych sa sucasnym ledkam moze iba snivat :-)))

 2. Tak to se budou muset kluci z
  Tak to se budou muset kluci z vyvoje poradne snazit :). Cekam vyteze nejdriv za dva roky.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.