Novinky

Prosadí se 21700 a 20700 Li-ion akumulátory u výkonných LED svítilen?

Pro napájení vysoce výkonných LED svítilen se dnes v drtivé většině používají Li-ion akumulátory typu 18650. Zatímco ještě v roce 2008 byla nejvyšší běžně dostupná kapacita 2600 mAh, tak postupným vývojem dosáhla v roce 2012 hodnoty 3400 mAh a až v roce 2015 se zlepšila na 3500 mAh. V posledních letech se významně zlepšily vybíjecí charakteristiky, většina akumulátorů s touto kapacitou má maximální trvalý proudový odběr až 10 A, ale navýšení kapacity o 100 mAh od roku 2012 se nedá nazvat jinak, než zklamáním.

V posledních letech se alespoň významně se rozšířila nabídka od více výrobců, kdy v minulosti dominoval Panasonic/Sanyo (NCR18650GA), ale nyní jsou akumulátory s kapacitou cca 3500 mAh dostupné i od LG (INR18650-MJ1), Sony (US18650VC7) a Samsungu (INR18650-35E).

Z autoprůmyslu však přišel nový trend a to mírné zvýšení velikosti článků a s tím související zvýšení jejich kapacity. Objevily se tak dvě nové velikosti akumulátorů – 20700 a 21700. Oba typy jsou tedy o 5 mm delší a o 2 resp. 3 mm tlustší než klasické 18650.  Na trhu jsou již dostupné akumulátory Sanyo/Panasonic NCR20700B s kapacitou 4250 mAh a Samsung INR21700-48G s kapacitou 4800 mAh.

(Pokračování textu…)

Nové Cree XP-E a XP-C

Společnost Cree včera oznámila výrobu nové řady výkonných LED Cree XP-E a XP-C. Hlavní rozdíl proti řadě XR-E a XR-C jsou výrazně menší rozměry pouzdra. Použité čipy a tím pádem i světelný tok jsou stejné.

cree_cp-e.jpg

Cree XP-E

xr_xp.png

XP-E a XP-C jsou výrazně menší než XR-E a XR-C

Díky menší čočce se liší i vyzařovací úhel, který je o dost širší a rozložení světla v kuželu je plynulejší. Zřejmě tedy nebude možné použít optiky a reflektory určené pro XR-E/XR-C. Další rozdíl je v maximálním proudu, ten je pro XP-E 700mA a u XP-C jen 500mA (pro XR-E 1000mA).

cree_cp-e_binning.jpg cree_spatial_distribution.png

Nejlepší bin u XP-E je zatím Q4. Vyzařovací úhel je výrazně širší.

Touto řadou LED zřejmě Cree reaguje na konkurenční Luxeon Rebel od Lumileds. Ty mají rozměry 3×4,5mm a celkovou plochu tedy mají o trochu větší. Ve většině typických svítilen a čelovek je obvykle místa dostatek i pro LED s běžnými rozměry. Takže v nich XP-E a XP-C asi zas tak často neuvidíme a spíš najdou uplatnění v jiných oblastech osvětlení (signalizace, podsvícení a podobně).

Nový web

Vítejte! Je to přibližně rok, co jsem začal psát na ledmania.ceskyblog.cz. Omezené možnosti nastavení webu a v poslední době stále častější výpadky mě nakonec přiměly přejít na komerční hosting a založit stránky ledmania.cz

Nyní jsou stránky ve výstavbě, takže prosím o strpení, pokud ještě něco nefunguje, tak jak má. Zatím jsem sem umístil dvě nové recenze a postupně pracuji i na přesunu starých článků. Předpokládám, že by to mohlo být tak do týdne hotové. Některé starší články sem zřejmě ani přesunovat nebudu, protože už nejsou aktuální. Některé sem zřejmě umístím až později, protože je hodlám mírně přepsat a aktualizovat.

Update 17.7.2008: 90% starých článků je přesunuto. Pokud narazíte na nějaký nefunkční odkaz, chybějící obrázek atd., tak mi prosím dejte vědět.

Nová čtyřčipová LED Cree XLamp MC-E

Necelé tři měsíce po uvedení čtyřčipové LED od SSC je zde odpověď od firmy Cree a tou je Cree XLamp MC-E, která slibuje až 790 lumenů při příkonu 9,8W.

Cree XLamp MC-E

Na stránkách výrobce je zatím LED označena jako „under development“ a datasheety jsou zatím rovněž označeny jako předběžné, takže se parametry mohou časem lehce změnit. Přesto určitě stojí za to, když se na ně podíváme blíže:)

Všechny informace jsem čerpal z datasheetů platných k 27.5.2008.

V odstínu studená bílá má LED světelný tok až 790lm při příkonu 9,8W, pro teplejší odstíny je světelný tok nižší, ale přesto je stále vyšší než 600lm, což je pořád výborná hodnota.

Rozdělení do skupin dle světelného toku je pro Cree MC-E následující:

Všimněte si, že v tabulce jsou uvedené hodnoty při proudu 350mA (příkon 4,5W). Pokud maximální a minimální hodnoty podělíme počtem čipů (4), dostaneme zajímavé hodnoty. Pro nejlepší skupinu M dostaneme 107,5-122,5/350mA což jsou minimální a maximální hodnoty pro jednočipové Cree XR-E Q5 a R2. Dá se tedy říct, že Cree MC-E M je vlastně to samé jako čtyři Cree XR-E Q5 či R2 dohromady.

Jak se světelný tok zvyšuje s proudem nám prozradí následující graf:

Z grafu vidíme, že při proudu 700mA dostaneme zhruba 1,7?x větší světelný tok než při 350mA. Takže při proudu 700mA bude světelný tok Cree MC-E M zhruba v rozmezí 740-840 lumenů (průměr je 790lm). To jsou prakticky stejné hodnoty jako jsme viděli u SSC P7.

Na rozdíl od SSC P7, kde jsou všechny čipy natvrdo zapojeny paralelně, má každý čip v Cree MC-E dva vnější kontakty +,- a můžeme si tedy čipy zapojit dle libosti, jak sériově, tak paralelně. Už jen kvůli dostupnosti vhodných elektronik je logickou volbou sériové zapojení, napětí celé LED potom bude zhruba v rozmezí 13-15V.

Další výhodou proti P7 jsou malé rozměry, které by neměly přesáhnout velikost klasické jednočipové Cree XR-E.

Nová LED tedy rozhodně vypadá zajímavě, teď si ještě musíme počkat na reálnou dostupnost:)

Nové české fórum o světlech

Protože na českém internetu dosud chybělo fórum o světlech a svícení obecně. Přišel Péťa z Fotonmagu s myšlenkou na jeho založení a nabídkou spolupráce. Já jsem s tím samozřejmě souhlasil a proto pokud si chcete pokecat o světlech s podobně „postiženými“ lidmi, tak přijďte a zaregistrujte se na:

Forum.FotonMag.cz

Těšíme se na vás:-)

Pár poznámek a novinek

  • Stránka se souhrnem recenzí začíná být hodně dlouhá a objemná, zřejmě ji rozdělím na dvě části s fotkami venku a v místnosti. Fotky dalších světel z místnosti přidám v následujících dnech. Venkovním fotkám momentálně počasí opět nepřeje.
  • Asi jste si všimli, že jsem na konci recenzí přestal číselně hodnotit cenu svítilen. Je to hlavně z toho důvodu, že cenové rozpětí testovaných světel je opravdu široké, od několika stovek po několik tisíc. Vnímání ceny má každý jiné, někdo dá za světlo tisíce, někdo za něj nedá víc než těch pár stovek. Proto jsem došel k názoru, že hodnocení ceny je asi zbytečné.
  • A teď nějaké novinky:-) Zřejmě první sériově vyráběná světla s Cree XR-E R2 začal prodávat Dereelight. Pravda, zatím prý mají jen omezené množství 60 kusů, navíc „special for CPFer’s“. Pozitivní je, že cena za světla s R2 je vyšší pouze o 5$. Pokud už máte nějaký Dereelight s Q5, tak se nákup nového s R2 nevyplatí, ale pokud hodláte koupit nové světlo, tak asi není důvod proč si 5$ nepřiplatit.
  • Na trhu se začaly objevovat Cree XR-E LED s inovovaným balením. Luminofor je nanesený pouze na čipu, u starých modelů byl luminofor nanesený i kolem čipu. Parametry LED se prý s novým balením nijak nemění.
Vlevo nové provedení LED (autor: Kwarwick ), vpravo staré.

Fokusovatelné světlo od Wolf-Eyes

O nových svítilnách různých výrobců se tady často nezmiňuju (s rychlostí jakou produkují čínští výrobci nové modely bych nepsal o ničem jiném:). Ale tentokrát udělám výjimku. Zaostřitelná či fokusovatelná světla se moc nevyrábějí. Něco dělá německý Led-lenser, ale vzhledem k použití starých luxeonů III se už na dnešní výkonovou špičku nechytají. Upřímně řečeno pro své potřeby ani zaostřování nepotřebuju, ale vím o pár lidech, kterým to u LED světel vyloženě chybí:-)

Takže vážené obecenstvo prosím potlesk, Wolf-Eyes Fox 1X příchází:

Obrázky jsem našel v tomto vlákně na CPF

Parametry jsou následující: LED Cree XR-E Q5, světelný tok až 260 lumenů, napájení 2xCR123 nebo 1×18650, rozsah zaostřování 8° – 12°.

Rozsah zaostřování jsem tedy rozhodně čekal větší, ale co se dá dělat. Podle obrázků to vypadá, že zaostřování je dosaženo posunováním reflektoru vůči LED. Mimochodem jestli máte LED světlo se samostatně odšroubovatelným reflektorem, tak si to klidně můžete vyzkoušet také.. Teď jsem to vyzkoušel u Tiabla A9 a ohnisko se sice rozšiřuje, ale po několika otáčkách se uprostřed kuželu objeví tmavé místo bez světla. Něco jako jste mohli vidět v recenzi Little boye. Možná proto je rozsah u Wolf-Eyes Fox 1X tak malý.

Rozhodně zajímavá věc je, že Wolf-Eyes pochází z Austrálie a společně s Barbolight ze Španělska, patří k málo výrobcům, kteří používají nejnovější high-power LED a nejsou z Číny.

Sypu si popel na hlavu a omlouvám se všem, které jsem uvedl v omyl. Wolf Eyes je také čínský výrobce… Barbolight, ale opravdu ze Španělska je:-)

LEDmania.cz