Novinky

Tak jde čas...

LEDmania bude brzo slavit druhé narozeniny. V době založení jsem vážně netušil, že to dojde až tak daleko:) Za tu dobu se zde objevilo 112 článků (pokud počítám i ty, které nebyl přesunuty ze starého webu) a z toho 63 recenzí. A to i díky podpoře a ochotě mnoha lidí, kteří mi vyšli vstříc se zapůjčením svítilen. A za to jim rozhodně patří velký dík. Za poslední půl rok sice četnost nových článků trošku vázla, ale snad se to do budoucna zlepší :)

Přibližně od nového roku pracuji na měřeních, která už můžete znát z některých zahraničních recenzí. Jedná se o měření intenzity osvětlení (luxů) a relativního světelného toku svítilen. Do recenzí bych je chtěl začít přidávat po novém zveřejnění starého článku lumen, lux, kandela, který od přesunu na vlastní doménu čeká na doplnění (trestuhodně dlouho:). Věřím, že tím budou recenze opravdu kompletní a každému poskytnou maximum informací o dané svítilně.

Další zajímavou novinkou je, že v současné době jsem se rovněž stal spoluvlastníkem internetového obchodu s LED svítilnami svitilny.eu. Takže se dočkáte více recenzí svítilen Olight a EagleTac :) Pokud chcete, můžete do komentářů napsat, která svítilna by vás nejvíce zajímala. Pokusím se tomu přizpůsobit.

Nové Cree XP-E a XP-C

Společnost Cree včera oznámila výrobu nové řady výkonných LED Cree XP-E a XP-C. Hlavní rozdíl proti řadě XR-E a XR-C jsou výrazně menší rozměry pouzdra. Použité čipy a tím pádem i světelný tok jsou stejné.

cree_cp-e.jpg

Cree XP-E

xr_xp.png

XP-E a XP-C jsou výrazně menší než XR-E a XR-C

Díky menší čočce se liší i vyzařovací úhel, který je o dost širší a rozložení světla v kuželu je plynulejší. Zřejmě tedy nebude možné použít optiky a reflektory určené pro XR-E/XR-C. Další rozdíl je v maximálním proudu, ten je pro XP-E 700mA a u XP-C jen 500mA (pro XR-E 1000mA).

cree_cp-e_binning.jpg cree_spatial_distribution.png

Nejlepší bin u XP-E je zatím Q4. Vyzařovací úhel je výrazně širší.

Touto řadou LED zřejmě Cree reaguje na konkurenční Luxeon Rebel od Lumileds. Ty mají rozměry 3x4,5mm a celkovou plochu tedy mají o trochu větší. Ve většině typických svítilen a čelovek je obvykle místa dostatek i pro LED s běžnými rozměry. Takže v nich XP-E a XP-C asi zas tak často neuvidíme a spíš najdou uplatnění v jiných oblastech osvětlení (signalizace, podsvícení a podobně).

Nový web

Vítejte! Je to přibližně rok, co jsem začal psát na ledmania.ceskyblog.cz. Omezené možnosti nastavení webu a v poslední době stále častější výpadky mě nakonec přiměly přejít na komerční hosting a založit stránky ledmania.cz

Nyní jsou stránky ve výstavbě, takže prosím o strpení, pokud ještě něco nefunguje, tak jak má. Zatím jsem sem umístil dvě nové recenze a postupně pracuji i na přesunu starých článků. Předpokládám, že by to mohlo být tak do týdne hotové. Některé starší články sem zřejmě ani přesunovat nebudu, protože už nejsou aktuální. Některé sem zřejmě umístím až později, protože je hodlám mírně přepsat a aktualizovat.

Update 17.7.2008: 90% starých článků je přesunuto. Pokud narazíte na nějaký nefunkční odkaz, chybějící obrázek atd., tak mi prosím dejte vědět.

Nové české fórum o světlech

Protože na českém internetu dosud chybělo fórum o světlech a svícení obecně. Přišel Péťa z Fotonmagu s myšlenkou na jeho založení a nabídkou spolupráce. Já jsem s tím samozřejmě souhlasil a proto pokud si chcete pokecat o světlech s podobně "postiženými" lidmi, tak přijďte a zaregistrujte se na:

Forum.FotonMag.cz

Těšíme se na vás:-)

Fokusovatelné světlo od Wolf-Eyes

O nových svítilnách různých výrobců se tady často nezmiňuju (s rychlostí jakou produkují čínští výrobci nové modely bych nepsal o ničem jiném:). Ale tentokrát udělám výjimku. Zaostřitelná či fokusovatelná světla se moc nevyrábějí. Něco dělá německý Led-lenser, ale vzhledem k použití starých luxeonů III se už na dnešní výkonovou špičku nechytají. Upřímně řečeno pro své potřeby ani zaostřování nepotřebuju, ale vím o pár lidech, kterým to u LED světel vyloženě chybí:-)

Takže vážené obecenstvo prosím potlesk, Wolf-Eyes Fox 1X příchází:

Obrázky jsem našel v tomto vlákně na CPF

Parametry jsou následující: LED Cree XR-E Q5, světelný tok až 260 lumenů, napájení 2xCR123 nebo 1x18650, rozsah zaostřování 8° - 12°.

Rozsah zaostřování jsem tedy rozhodně čekal větší, ale co se dá dělat. Podle obrázků to vypadá, že zaostřování je dosaženo posunováním reflektoru vůči LED. Mimochodem jestli máte LED světlo se samostatně odšroubovatelným reflektorem, tak si to klidně můžete vyzkoušet také.. Teď jsem to vyzkoušel u Tiabla A9 a ohnisko se sice rozšiřuje, ale po několika otáčkách se uprostřed kuželu objeví tmavé místo bez světla. Něco jako jste mohli vidět v recenzi Little boye. Možná proto je rozsah u Wolf-Eyes Fox 1X tak malý.

Rozhodně zajímavá věc je, že Wolf-Eyes pochází z Austrálie a společně s Barbolight ze Španělska, patří k málo výrobcům, kteří používají nejnovější high-power LED a nejsou z Číny.

Sypu si popel na hlavu a omlouvám se všem, které jsem uvedl v omyl. Wolf Eyes je také čínský výrobce... Barbolight, ale opravdu ze Španělska je:-)

Společnost Cree předvedla LED s výkonem 1050lm

V čerstvé tiskové zprávě se společnost Cree pochlubila předvedením jedno jádrových super výkonných led. Vzorek se studeným odstínem bílé barvy dává světelný tok 1050 lumenů při proudu 4A (udávaná účinnost 72lm/W) a vzorek s teplým odstínem bílé barvy dává 760lm/4A s efektivností 52lm/W.

Již dnes se sice vyrábějí emitory s podobným výkonem a účinností (například Osram Ostar), ale ty využívají několika jader najednou (něco jako dnešní více jádrové procesory).

Společnost očekává, že by novinku mohla uvést na trh do jednoho až dvou let. Bohužel z tiskové zprávy není jasné za jakých podmínek předvedení probíhalo a jak se jim povedlo tak vysokého výkonu dosáhnout.

O těchto emitorech se diskutuje i na CPF.

Nezávisle na této zprávě jsem včera narazil na extra super mega výkonnou 100W led (odkaz už nefunguje, nový se mi nepodařilo najít) s udávaným světelným tokem 9000 lumenů (klasická 100W žárovka dává cca 1700 lumenů)! Výrobcem tohoto macka je čínská společnost Shenzhen Quantum Optoelectronic.

100wled.jpg

Udávané parametry mi přijdou opravdu neuvěřitelné a dovolte mi vyjádřit pochybnost nad jejich pravdivostí:-). Ne že by se takhle výkonné LED nevyráběly, ale obvykle mají "jen" 4000-5000 lumenů. Pokud se pletu tak se výše uvedené firmě omlouvám:-)

Syndikovat obsah