Protože jsem si z Kronium.cz donesl pár nových hraček a mám tu i jedno nové světlo od Milana, rád bych se podělil o první dojmy. Konkrétně se jedná o Raidfire Spear, Fenix T1, Nitecore Defender Infinity a tělo pro Fenix L1D (v kombinaci s hlavou z L2D Q5 vznikne L1D Q5) a od Milana mám Regalight WT1. Zatím jsem se zaměřil hlavně na „souboj titánů“ Tiablo A9 Q5 vs. Raidfire Spear a překvapivě se do tohoto souboje nesměle hlásí i Regalight WT1. „Malá“ světla zatím nafocená nemám. Mimochodem, víte co mají tato světla společného, přestože každé vypadá úplně jinak? Všechna používají Cree XR-E Q5 LED.

zleva: Fenix T1, Fenix L1D Q5, Regalight WT1, Raidfire Spear, Nitecore Defender Infinity, Tiablo A9.

Také jsem si donesl nové lithiové akumulátory od AW, takže budu moci měřit i výdrže světel. Na obrázku zleva: jednorázová CR123 baterie, AW 500mAh LiFePo4 RCR123, AW 750mAh RCR123, Sanyo 2700mAh ni-mh, AW 750mAh 14500, AW 2200mAh 18650.

L1D Q5 je novější verze L1D CE, liší se hlavně texturovaným reflektorem a novější LEDkou, jinak jde v podstatě o stejná světla. Světelný tok by měl na turbo stoupnout z 90 na 120 lumenů. Nitecore Defender Infinity je zřejmě nejvýkonnější 1xAA světlo na trhu. Výrobce uvádí světelný tok až 180 lumenů při použití tužkové baterie (ideálně AA ni-mh, nebo energizer L91 e2 lithium) a při použití 3,7V 14500 li-ion akumulátoru dokonce až 190 lumenů. Různé recenze na CPF sice naznačují, že světelný tok je spíš někde na úrovni 150 lumenů, ale pořád jde o dosavadní maximum u světel na AA baterie. Navíc Nitecore má i jednu unikátní vlastnost a to uživatelský režim, ve kterém si můžete plynule nastavit světelný výkon v rozmezí 3 – 180 lumenů (resp 5 – 190). To je vychytávka, kterou dosud poskytovalo jen minimum světel, například Surefire Titan za 500$. Jak se světlo ovládá a jaké možnosti poskytuje si můžete zatím prohlédnout v této videorecenzi na YouTube. Ze začátku jsem byl ke způsobu ovládání skeptický, z toho videa mi přišlo docela složité, ale poté co jsem si to vyzkoušel, jsem kompletně změnil názor. Po chvilce se ovládání naučíte a naopak vám přijde jednoduché a intuitivní. Zatím mám tedy jen jednu fotku bílé zdi, na které je vidět poměrně široké ohnisko a plynulý přechod do halo, prakticky bez artefaktů.

Kužel Nitecoru je hladký bez artefaktů

Regalight WT1, Fenix P3D Premium Q5, Fenix T1

Regalight má hladký reflektor, fenixy mají reflektory texturované. Všimněte si síly stěny u Fenixu T1 – bytelnost bude opravdu špičková.
Fenix T1 je v současnosti nejvýkonnější model od Fenixu, výrobce uvádí světelný tok až 225 lumenů. Díky texturovanému reflektoru je kužel hezky hladký a ohnisko je jen lehce užší než u jiných Fenixů. Dosvit se proti starším modelům výrazně zvýšil. Regalight WT1 je zatím jediný model nového čínského výrobce, dosvitem a rozměry stojí někde na pomezí svítilen Fenix T1 a Raidfire Spear. Díky použití hladkého reflektoru má dosvit větší než Fenix T1, ale má užší ohnisko, takže osvítí menší plochu. Rovněž v kuželu najdeme různé nepravidelnosti a artefakty.
Zatím jsem udělal několik porovnávacích fotek na zahradě, nefotil jsem ze stejné pozice jako obvykle – světla jsem držel výš, aby sníh nebyl tolik přepálený.
Všimněte si, že oba Fenixy osvětlí celou korunu stromu (nejširší kužel má P3D Q5), zatímco Regalight jen část, ale intenzivněji. Fenix údajně chystá i omezený počet modelů T1 s hladkým reflektorem, které budou mít dosvit ještě lepší.

Raidfire Spear a Tiablo A9 Q5

Z obrázků je vidět, že designéři Raidfiru se očividně snažili víc než ti od Tiabla. Díky tvaru mi přišel úchop Raidfiru o něco pohodlnější a jistější. Jinak výkonově a rozměry si jsou světla hodně podobná. Tiablo udává 256 lumenů a Raidfire 250 lumenů. Vzhledem k tomu, že Tiablo pouští do LED proud 1A a Raidfire 1,16A, je jasné že údaj u Tiabla je spíše optimistický a u Raidfiru je lehce konzervativní a ve skutečnosti by na tom Raidfire měl být o něco líp.
Pro porovnání jsem udělal fotky na opravdu velkou vzdálenost, v první lokalitě na 107 metrů a ve druhé dokonce na 146 metrů. Nastavení foťáku jsem použil stejné (5s, iso 100, f2,6) jako při focení u kravína, tzn. při focení na vzdálenost necelých 40 metrů.

Vzdálenost ke komínu je 107 metrů

Z těchto fotek je vidět, že Regalight je slabší než Tiablo a Raidfire. Mezi Raidfirem a Tiablem je to hodně vyrovnané, uvidíme jestli nám další fotky řeknou víc.

Vzdálenost k domu je 146 metrů
Na fotkách domu se pořadí v podstatě opakuje. Pro porovnání Raidfiru a Tiabla jsem udělal ještě pár dalších fotek.


Na fotkách stromů vidíme, že Raidfire díky trochu širšímu ohnisku osvítí větší plochu, halo má naopak užší a barvu světla o něco studenější. Potvrzuje se to i na fotce v místnosti. Celkově tedy asi opravdu Raidfire vyhrává, ale opravdu jen o chloupek:-)