Nová světla – první dojmy

Protože jsem si z Kronium.cz donesl pár nových hraček a mám tu i jedno nové světlo od Milana, rád bych se podělil o první dojmy. Konkrétně se jedná o Raidfire Spear, Fenix T1, Nitecore Defender Infinity a tělo pro Fenix L1D (v kombinaci s hlavou z L2D Q5 vznikne L1D Q5) a od Milana mám Regalight WT1. Zatím jsem se zaměřil hlavně na „souboj titánů“ Tiablo A9 Q5 vs. Raidfire Spear a překvapivě se do tohoto souboje nesměle hlásí i Regalight WT1. „Malá“ světla zatím nafocená nemám. Mimochodem, víte co mají tato světla společného, přestože každé vypadá úplně jinak? Všechna používají Cree XR-E Q5 LED.

nova_svetlax.jpg

zleva: Fenix T1, Fenix L1D Q5, Regalight WT1, Raidfire Spear, Nitecore Defender Infinity, Tiablo A9.

baterie.jpg

Také jsem si donesl nové lithiové akumulátory od AW, takže budu moci měřit i výdrže světel. Na obrázku zleva: jednorázová CR123 baterie, AW 500mAh LiFePo4 RCR123, AW 750mAh RCR123, Sanyo 2700mAh ni-mh, AW 750mAh 14500, AW 2200mAh 18650.

l1d_nitecore.jpg
Fenix L1D Q5 a Nitecore Defender Infinity.

L1D Q5 je novější verze L1D CE, liší se hlavně texturovaným reflektorem a novější LEDkou, jinak jde v podstatě o stejná světla. Světelný tok by měl na turbo stoupnout z 90 na 120 lumenů. Nitecore Defender Infinity je zřejmě nejvýkonnější 1xAA světlo na trhu. Výrobce uvádí světelný tok až 180 lumenů při použití tužkové baterie (ideálně AA ni-mh, nebo energizer L91 e2 lithium) a při použití 3,7V 14500 li-ion akumulátoru dokonce až 190 lumenů. Různé recenze na CPF sice naznačují, že světelný tok je spíš někde na úrovni 150 lumenů, ale pořád jde o dosavadní maximum u světel na AA baterie. Navíc Nitecore má i jednu unikátní vlastnost a to uživatelský režim, ve kterém si můžete plynule nastavit světelný výkon v rozmezí 3 – 180 lumenů (resp 5 – 190). To je vychytávka, kterou dosud poskytovalo jen minimum světel, například Surefire Titan za 500$. Jak se světlo ovládá a jaké možnosti poskytuje si můžete zatím prohlédnout v této videorecenzi na YouTube. Ze začátku jsem byl ke způsobu ovládání skeptický, z toho videa mi přišlo docela složité, ale poté co jsem si to vyzkoušel, jsem kompletně změnil názor. Po chvilce se ovládání naučíte a naopak vám přijde jednoduché a intuitivní. Zatím mám tedy jen jednu fotku bílé zdi, na které je vidět poměrně široké ohnisko a plynulý přechod do halo, prakticky bez artefaktů.

nitecore_stena.jpg

Kužel Nitecoru je hladký bez artefaktů

wt1_p3d_t1.jpg

Regalight WT1, Fenix P3D Premium Q5, Fenix T1

wt1_p3d_t1_reflektory.jpg

Regalight má hladký reflektor, fenixy mají reflektory texturované. Všimněte si síly stěny u Fenixu T1 – bytelnost bude opravdu špičková.

Fenix T1 je v současnosti nejvýkonnější model od Fenixu, výrobce uvádí světelný tok až 225 lumenů. Díky texturovanému reflektoru je kužel hezky hladký a ohnisko je jen lehce užší než u jiných Fenixů. Dosvit se proti starším modelům výrazně zvýšil. Regalight WT1 je zatím jediný model nového čínského výrobce, dosvitem a rozměry stojí někde na pomezí svítilen Fenix T1 a Raidfire Spear. Díky použití hladkého reflektoru má dosvit větší než Fenix T1, ale má užší ohnisko, takže osvítí menší plochu. Rovněž v kuželu najdeme různé nepravidelnosti a artefakty.

Zatím jsem udělal několik porovnávacích fotek na zahradě, nefotil jsem ze stejné pozice jako obvykle – světla jsem držel výš, aby sníh nebyl tolik přepálený.

Fenix P3D Premium Q5 – Fenix T1 – Regalight WT1

Všimněte si, že oba Fenixy osvětlí celou korunu stromu (nejširší kužel má P3D Q5), zatímco Regalight jen část, ale intenzivněji. Fenix údajně chystá i omezený počet modelů T1 s hladkým reflektorem, které budou mít dosvit ještě lepší.

raidfire_tiablo.jpg

Raidfire Spear a Tiablo A9 Q5

raidfire_tiablo_reflektory.jpg
Reflektor Tiabla a Raidfiru. Oba mají velké hladké reflektory, které se lesknou jako zrcadlo

Z obrázků je vidět, že designéři Raidfiru se očividně snažili víc než ti od Tiabla. Díky tvaru mi přišel úchop Raidfiru o něco pohodlnější a jistější. Jinak výkonově a rozměry si jsou světla hodně podobná. Tiablo udává 256 lumenů a Raidfire 250 lumenů. Vzhledem k tomu, že Tiablo pouští do LED proud 1A a Raidfire 1,16A, je jasné že údaj u Tiabla je spíše optimistický a u Raidfiru je lehce konzervativní a ve skutečnosti by na tom Raidfire měl být o něco líp.

Pro porovnání jsem udělal fotky na opravdu velkou vzdálenost, v první lokalitě na 107 metrů a ve druhé dokonce na 146 metrů. Nastavení foťáku jsem použil stejné (5s, iso 100, f2,6) jako při focení u kravína, tzn. při focení na vzdálenost necelých 40 metrů.

kravin_komin.jpg

Vzdálenost ke komínu je 107 metrů

Regalight WT1 – Tiablo A9 Q5 – Raidfire Spear
komin_vyrez_gif.gif

Z těchto fotek je vidět, že Regalight je slabší než Tiablo a Raidfire. Mezi Raidfirem a Tiablem je to hodně vyrovnané, uvidíme jestli nám další fotky řeknou víc.

dum.jpg

Vzdálenost k domu je 146 metrů

Regalight WT1 – Tiablo A9 Q5 – Raidfire Spear – Raidfire + Tiablo dohromady

Na fotkách domu se pořadí v podstatě opakuje. Pro porovnání Raidfiru a Tiabla jsem udělal ještě pár dalších fotek.

tiablo_vs_raidfire.jpg
Tiablo A9 Q5 – Raidfire Spear
Stromy vzdálené asi 50 metrů, pořadí stejné.
stena_raidfire_tiablo.jpg
Závěrečná fotka vodorovně se stěnou, vlevo Raidfire, vpravo Tiablo.

Na fotkách stromů vidíme, že Raidfire díky trochu širšímu ohnisku osvítí větší plochu, halo má naopak užší a barvu světla o něco studenější. Potvrzuje se to i na fotce v místnosti. Celkově tedy asi opravdu Raidfire vyhrává, ale opravdu jen o chloupek:-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.