Nová LED Osram Golden Dragon plus

Firma Osram Opto Semiconductors má širokou nabídku LED od těch nejmenších po vysoce výkonné. Nejznámější je asi Osram Ostar (610-1120lm/15W). Na konci května byl oznámený nový přírůstek do kategorie 3W LED a tím je Golden Dragon Plus, který se vysokou účinností dotahuje na konkurenci od Cree, Lumileds či SSC. A protože se nyní začal objevovat v některých svítilnách, je na čase se něj podívat trochu detailněji.

gdp.jpg

Všimněte si malé primární čočky, v tomhle je Golden Dragon Plus podobný například Cree XP-E nebo Luxeon Rebel.

Jako každý výrobce i Osram třídí tyto LED dle různých parametrů. Jak podle teploty barev resp. odstínu tak podle světelného toku. Následující tabulka platí pro LED kategorie studená bílá (ultra white, 6500K):

gdp_binning.gif

Dle neoficiálních informací je nejlepší momentálně dostupná výkonnostní skupina KZ (97-112lm/350mA), která odpovídá výkonu Cree XR-E Q4-Q5. Prý však nejsou dostupné ve velkém množství, takže v nynějších svítilnách se setkáte spíše s Golden Dragon Plus KY, který svým výkonem odpovídá Cree XR-E P4-Q3.

gdp_params.gif gdp_params2.gif

Z dalších parametrů stojí za zmínku maximální proud 1000mA, typické napětí 3,2V při 350mA a tepelný odpor mezi čipem a pouzdrem 11 K/W. Což jsou parametry srovnatelné s LED od ostatních výrobců. Podrobnější informace si můžete prostudovat v datasheetu

2 komentáře k článku “Nová LED Osram Golden Dragon plus”

  1. NiteCore
    NiteCore nyni nabizi svoje svitilny ve variantach jak s diodami CREE Q5, tak i s Osram Golden Dragon Plus za zcela stejnou cenu. Prosel jsem par diskuzi na CPF a mam z toho pekny gulas – chci se proto zeptat: Pokud si nyni chci poridit novou svitilnu od NC – napr. D10, variantu s jakym cipem si vybrat? Diky za vase nazory.

  2. Osobně jsem si je zatím
    Osobně jsem si je zatím porovnat nemohl, takže taky vycházím ze zkušeností na CPF. Podle nich to vypadá, že Golden dragon verze jsou o něco slabší než verze s Cree Q5. Hlavní výhoda je hladší kužel, i když to je spíš kosmetická záležitost. A Nelze pominout ani určitou výjimečnost (ale to asi moc lidí neocení:)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.