Nová čtyřčipová SSC Z-Power LED P7

Před pár dny společnost Seoul Semiconductor oficiálně oznámil výrobu nové LED a to model Z-Power LED P-7. LEDka je zajímavá tím, že v jednom balení obsahuje čtyři čipy najednou. Tím připomíná například starší Luxeon V od Lumileds, nebo dokonce šestičipovou Ostar od společnosti Osram.

SSC Z-Power LED P7

Porovnání velikosti s jednočipovým modelem P4. (c)Litemania.com

P7 samozřejmě používá nejnovější čipy, takže se výrobce chlubí účinností až 90lm/W při příkonu 10W. To samozřejmě vypadá fantasticky, ale po prostudování datasheetu vidíme, že to jsou parametry jen těch nejlepších kusů. Typické hodnoty jsou 400lm při proudu 1400mA a napětí 3,3V. To je 400lm/4,62W -> 86,5lm/W. Při proudu 2800mA a napětí 3,6V je typický světelný tok 700lm. To znamená 700lm/10W -> 70lm/W. Maximální světelný tok může být až 900lm (z toho oněch 90lm/W), ale napětí může být v nejhorším případě až 4,2V. V takovém případě se dostaneme na účinnost nějakých 60lm/W, což je ale pořád velmi dobrá hodnota.

Z údajů o napětí a proudu vyplývá, že čipy jsou v emitoru zapojeny paralelně. To s sebou nese nebezpečí, že pokud se budou napěťové parametry jednotlivých čipů lehce lišit, může se klidně stát, že rozložení proudu mezi čipy bude hodně nerovnoměrné a to by mohlo výrazně zkrátit životnost. Doufejme, že to má výrobce nějak vyřešené a čipy předem třídí tak, aby měli co nejpodobnější parametry.

Parametry z datasheetu.

P7 je novinka, takže zatím pro ní nejsou dostupné žádné optiky ani drivery, ale to se asi brzo změní. Momentálně lze LEDku předobjednat za 30$ u korejského obchodu Litemania.com. První svítilna, která bude novou LED používat, je zřejmě Surefire Optimus 2008 .

Update 16.7.2008: Nakonec se ukázalo, že Surefire Optimus bude používat „jen“ SSC P4, SSC P7 by měla být použita v modelu Surefire Invictus. Uvedení této svítilny na trh však výrobce stále odkládá, takže mezitím už se objevilo mnoho značkových i neznačkových svítilen s SSC P7.

5 komentářů k článku “Nová čtyřčipová SSC Z-Power LED P7”

 1. Já uvažuji o tom, se bych dal
  Já uvažuji o tom, se bych dal nějakej čtyřčip do lustru (bodovka – 5x 12v/25w) docela by se mi líbila MC-E nebo kdyby nebyla, tak SSC P7, ale obvin, jestli by šlo nacpat led do původní bodové žárovky. Bylo by možné led provozoval na přiložené 200 VA trafo?

  1. Bohužel takhle jednoduché to
   Bohužel takhle jednoduché to není:( MC-E i SSC P7 je nutné napájet stejnosměrným proudem, takže při napájení ze sítě je nutné použít napájecí elektroniku.

   To samé platí pro umístění do původní žárovky. LED je nutné dobře chladit, takže je nutné žárovku mít patřičně dimenzovanou na uchlazení takové LED (chladící žebra atd.). V původní žárovce by se LED upekla.

 2. Vladimír Šmídl

  LED svítidla
  jsou už nabízena i pro výkon 20 W (Hadex) ,vesměs pro napájení 12 V. Napáječe (impulsní) jsou běžně v prodeji, jejich ceny zvolna klesají ( i na 99 kč). Jejich zapojení je plně srovnatelné s nabíječkou do mobilního telefonu, má předpoklady pro hromadnou výrobu.Absolutní laik – a to je hlavní zákazník – to ovšem sám nepropojí, ačkoliv (na rozdíl od žárovky či zářivky ) to lze uspořádat zcela bezpečně. Asi je na čase opustit žárovkový Edisonův závit (LED ,,žárovky“ se s ním již prodávají) a zkonstruovat nová (normalizovaná ) svítidla pro LED, která budou respektovat jejich vlastnosti (malé a přesné stejnosměrné napájecí napětí , dobré
  chlazení svítidel). Mimochodem, stabilizovaných 12 V má i každý stolní počítač, běžně má i potřebnou rezervu výkonu. Je zvláštní, že v době vrcholící nezaměstnanosti nikdo sítidla a napáječe pro LED v ČR nenabízí. Z nabízených produktů převažují ,,rychlý prachy“.

 3. Dobrý den
  Mám v Auroře tuto

  Dobrý den
  Mám v Auroře tuto led SSC-P7-C-SXO,kde lze tuto led koupit?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.