Nová čtyřčipová LED Cree XLamp MC-E

Necelé tři měsíce po uvedení čtyřčipové LED od SSC je zde odpověď od firmy Cree a tou je Cree XLamp MC-E, která slibuje až 790 lumenů při příkonu 9,8W.

Cree XLamp MC-E

Na stránkách výrobce je zatím LED označena jako „under development“ a datasheety jsou zatím rovněž označeny jako předběžné, takže se parametry mohou časem lehce změnit. Přesto určitě stojí za to, když se na ně podíváme blíže:)

Všechny informace jsem čerpal z datasheetů platných k 27.5.2008.

V odstínu studená bílá má LED světelný tok až 790lm při příkonu 9,8W, pro teplejší odstíny je světelný tok nižší, ale přesto je stále vyšší než 600lm, což je pořád výborná hodnota.

Rozdělení do skupin dle světelného toku je pro Cree MC-E následující:

Všimněte si, že v tabulce jsou uvedené hodnoty při proudu 350mA (příkon 4,5W). Pokud maximální a minimální hodnoty podělíme počtem čipů (4), dostaneme zajímavé hodnoty. Pro nejlepší skupinu M dostaneme 107,5-122,5/350mA což jsou minimální a maximální hodnoty pro jednočipové Cree XR-E Q5 a R2. Dá se tedy říct, že Cree MC-E M je vlastně to samé jako čtyři Cree XR-E Q5 či R2 dohromady.

Jak se světelný tok zvyšuje s proudem nám prozradí následující graf:

Z grafu vidíme, že při proudu 700mA dostaneme zhruba 1,7?x větší světelný tok než při 350mA. Takže při proudu 700mA bude světelný tok Cree MC-E M zhruba v rozmezí 740-840 lumenů (průměr je 790lm). To jsou prakticky stejné hodnoty jako jsme viděli u SSC P7.

Na rozdíl od SSC P7, kde jsou všechny čipy natvrdo zapojeny paralelně, má každý čip v Cree MC-E dva vnější kontakty +,- a můžeme si tedy čipy zapojit dle libosti, jak sériově, tak paralelně. Už jen kvůli dostupnosti vhodných elektronik je logickou volbou sériové zapojení, napětí celé LED potom bude zhruba v rozmezí 13-15V.

Další výhodou proti P7 jsou malé rozměry, které by neměly přesáhnout velikost klasické jednočipové Cree XR-E.

Nová LED tedy rozhodně vypadá zajímavě, teď si ještě musíme počkat na reálnou dostupnost:)

8 komentářů k článku “Nová čtyřčipová LED Cree XLamp MC-E”

 1. Vyšší proud
  Ahoj jirko, jen bych měl takový hloupější dotázek:
  Šlo by použít proud 980mA pro neutral-white MC-E pomocí shark driveru, aby došlo ke zvýšení na více, než 650lm?

   1. Píšeš ještě, že by i velikost
    Píšeš ještě, že by i velikost měla být stejná jako Cree XR-E. No a ta Cree XR-E je stejně velká jako Cree Q4, nebo Q5?

    1. Q4, Q5 atd. = Cree XR-E.
     P4,

     Q4, Q5 atd. = Cree XR-E.
     P4, Q4,Q5,R2… značí jen světelný výkon, jinak je to pořád jedna a ta samá ledka.

 2. No, sériové zapojení je
  No, sériové zapojení je výborné z elektronického hlediska. Každý čip dostane stejně. Jenže tzv. vyšší provozní napětí LED (13-15V) znamená sehnat driver s funkcí „step up“ a těch v nabídce moc není… Navíc, když se někde nějaký objeví, tak vždy začíná režimem Hi, potom Mid a pak Low. Nevím, proč už někoho nenapadne udělat to obráceně. Vždyť je přeci logické, že když rozsvítím a nestačí mi to, tak prostě přidám a ne že rozšajnuji naplno a pak ubírám. Nemohl by mi někdo poradit, kde sehnat driver s parametry:
  U vstup: 3,0V
  Režimy: 2 – 3 (Low/Hi, Low/Mid/Hi)
  I výstupní: 1000mA
  Pokud mi někdo poradí, budu moc rád, jinak budu zase muset usednout ke knihám a vymyslet ho…. Děkuji moc.

  1. Nejblíž tomu co požaduješ
   Nejblíž tomu co požaduješ bude Maxflex od taskledu. Dodávají ho s několika firmwary s různými režimy, víc podrobností je v pdf na stránkách výrobce http://www.taskled.com/techmaxflex.html
   Maximální doporučený vstupní proud však má 3A, takže jednu MC-E s tím z 3V zdroje neutáhneš. A obecně asi těžko takový driver seženeš, přece jen by si z toho zdroje musel tahat 5A nebo i víc…

   1. MC-E driver
    Zdravím,
    Já bych spíš doporučil zvážit použití Step-down měniče, já mám dobré zkušenosti s LM2576ADJ. Dá se k němu udělat i poměrně jednoduchý krokový regulátor mám ho řešen pomocí 2-klopáků D (čítač do 4), který ovládá 3 NFET trandy spínající zemní stranu odporového děliče, celé se to řídí jedním jaz.relé včetně zap/vyp. Ze 6V není problém vybudit LED naplno.

 3. zdroj proudu
  Ahoj všem na fóru,našel jsem tyto stránky protože hledám schéma na nějakový jednoduchý driver jako zdroj proudu max do 1A.Můžete poradit?
  Díky Kamil

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.