Nitecore Defender Infinity

Když společnost EDGETAC přišla na Candlepowerforums se svou svítilnou Nitecore Defender Infinity, vzbudila obrovský ohlas. Nebylo to jen díky šikovnému marketingu, ale hlavně díky slibovaným parametrům. Výrobce udával do té doby nevídaný maximální výkon u světla na jednu tužkovou baterii a navíc možnost plynulého nastavení jasu svítilny. V recenzi se podíváme na to, zda se podařilo všechny sliby splnit.

Parametry:
napájení: 1xAA, 1×14500 3,7V li-ion akumulátor
světelný zdroj: Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: 43g
rozměry: délka 9,7cm, vnější průměr 2,0cm, vnitřní průměr 1,48cm
reflektor: hliníkový texturovaný
cena: 1799Kč (v době testu)

nitecoredi_cely.jpg

Nitecore Defender Infinity

nitecoredi_prislusenstvi.jpg

Svítilnu dostanete v efektní černé krabičce s výraznými červenými nápisy. Jako příslušenství dostanete pletenou šňůru z pevného lanka používaného při výrobě padáků, dále dostanete náhradní čepičku na tlačítko, dva náhradní o-kroužky, kartičku s celosvětovou zárukou a manuál.

aa_liion.jpg aa_liion2.jpg

Alkalická AA baterie, ni-mh AA akumulátor, li-ion 14500 3,7V akumulátor.

Svítilnu můžete napájet libovolným druhem tužkové baterie, 1,2V akumulátorem či jednorázovými 1,5V bateriemi. Použít můžete i li-ion 3,7V akumulátor velikosti tužkové baterie – označovaný jako 14500 (14mm průměr, 50mm délka, poslední 0 znamená válcový tvar). Pokud budete používat svítilnu hlavně v maximálním režimu, tak doporučuji buďto jednorázové AA energizer e2 lithium, nebo akumulátory. K dispozici máte maximální režim, uživatelský režim a strobe (stroboskopické blikání). Maximální světelný tok výrobce udává až 180 lumenů na 1,2V/1,5V tužkovou baterii a až 190 lumenů při použití 14500 li-ion akumulátoru. V uživatelském režimu si můžete nastavit libovolnou úroveň výkonu v rozsahu 3-180 lumenů (resp. 5-190 lumenů ).

Aktualizace 4.2.2009: Výrobce začal před časem uvádět světelný tok až po ztrátách na optice a nyní udává 130 lumenů pro oba typy baterií.

Přepínání mezi režimy provádíte utahováním a povolováním hlavy. Při utažené hlavě vždy svítilnu zapnete v maximálním režimu, nebo v režimu strobe (pokud jste ho předtím nastavili). Při povolené hlavě vždy svítilnu zapnete v uživatelském režimu. Mezi strobe a maximem v utaženém stavu přepnete rychlým povolením a utažením hlavy. Sílu světla v uživatelském režimu si nastavíte následovně: Do uživatelského režimu se přepnete povolením hlavy, nyní hlavu rychle utáhněte a povolte – svítilna začne pomalu zvyšovat intenzitu světla až k maximu, pokud chcete směr otočit, opět rychle utáhněte a povolte hlavu, světlo nyní slábne až k minimu. Až narazíte na sílu světla, která vám vyhovuje, tak vypněte a zapněte svítilnu tlačítkem, tím si uživatelský režim uložíte. Z popisu to určitě vypadá složitě, ale v reálu je to jednoduché a intuitivní. Případně si ovládání svítilny můžete prohlédnout ve video recenzi na youtube.

l1d_nitecore.jpg

Fenix L1D Q5 a Nitecore Defender Infinity

nitecoredi_ruka4.jpg

Kvalita zpracování je špičková. Závity jsou provedeny precizně a opatřené průhlednými o-kroužky. Ty jsou vyrobené z poměrně lepivého materiálu a pro hladkou operaci se svítilnou je potřeba je dobře namazat. Vodotěsnost je udávaná dle IPX-8 standartu. Tlačítko je typu „forward clicky“ – když tlačítko ve vypnutém stavu lehce namáčknete, tak se svítilna zapne, když ho pustíte, tak se opět vypne (lze použít například pro signalizaci morseovkou apod). Pro trvalé zapnutí tlačítko naplno zmáčkněte až do kliknutí. Reflektor je z hliníku a sklíčko je opatřeno antireflexním potahem pro lepší optické vlastnosti. Celé tělo je opatřeno vroubkováním a drží se opravdu dobře. Povrch svítilny je opatřený anodizací šedé barvy a dokonce i uvnitř je tělo opatřeno povrchovou vrstvou se zlatavým nádech (nevím jestli má i nějakou funkci, kromě hezkého vzhledu). Dodávané „parašutistické“ pletené lanko vypadá opravdu luxusně, ale na nějaké praktické využití jsem zatím nepřišel:-)

nitecoredi_casti2.jpg

Celé tělo je pokryté vroubkováním.

Výdrž na AA ni-mh baterie jsem měřil jako dobu, než dojde ke zřetelnému poklesu jasu. Při použití 14500 akumulátoru jsem měřil čas do zapnutí zabudovaného varování před vybitou baterií (svítilna začne pomalu blikat), varování se zapíná přibližně při napětí 3,3V na akumulátoru.

Výdrž v maximálním režimu:
AW 14500 750mAh 3,7V: 1:05
Sanyo 2700mAh AA nimh : 1:03
Sanyo Eneloop 2000mAh AA nimh : 0:45

Výdrž v minimálním režimu: 45 – 60 hodin dle použité baterie (údaj výrobce).

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru, maximální režim na 1/60s a 1/320s, minimální jas na 1/60s, max. vodorovně se stěnou 1/100s.
  nitecoredi_max_stena11.jpg nitecoredi_max_stena21.jpg nitecoredi_min_stena.jpg nitecoredi_max_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů (0,5s a 0,1s).
  nitecoredi_roh_max_long1.jpg nitecoredi_roh_max_short1.jpg
 3. Keř z 5 metrů, 1,3s
  nitecoredi_ker.jpg
 4. Zahrada až 25 metrů, 2,5s a výřez detailu se stromem.
  nitecoredi_max_zahrada1.jpg nitecoredi_max_zahrada_detail.jpg
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s.
  nitecoredi_kravin.jpg

Z fotek bílé stěny je vidět velmi hladký kužel bez artefaktů, ohnisko je poměrně široké. Odstín bílé je příjemně neutrální. Všimněte si velmi nízké intenzity při minimálním výkonu. To se hodí vždy, když potřebujete použít světlo na krátkou vzdálenost a nechcete přijít o adaptaci očí na tmu, samozřejmě tím šetříte i baterie.

3,7V 14500 li-ion – 1,2V ni-mh AA
nitecoredi_max_stena1_s.jpg nitecoredi_maxaa_stena1_s.jpg
3,7V 14500 li-ion – 1,2V ni-mh AA
nitecoredi_roh_max_long_s.jpg nitecoredi_roh_maxaa_long_s.jpg

Z porovnání fotek s různými bateriemi vidíme, že maximálního výkonu dosáhnete s 3,7V li-ion akumulátorem, rozdíl je ale poměrně malý.

Fenix L1D Premium Q5 – Nitecore Defender Infinity
fenixl1dpremq5_zahrada_sm.jpg nitecoredi_zahrada_sm.jpg
Fenix L2D Premium Q5
fenixl2dpremq5_zahrada_turbo_sm.jpg

Z porovnání s Fenixy vidíme, že Nitecore je výkonem někde mezi L1D Q5 A L2D Q5. Udávaných 180-190 lumenů je tedy asi trochu optimistických, spíš bych to odhadl někde kolem 150. Také záleží na štěstí či smůle jaký kus dostanete, je možné že dostanete lepší i horší kus. Každopádně je Nitecore Defender Infinity nejvýkonnější svítilnou na jednu tužkovou baterii, kterou jsem dosud testoval. Porovnání s dalšími světly si můžete prohlédnout v souhrnu recenzí.

Co vlastně obecně znamená, že je svítilna taktická ? Trochu jsem po tom zapátral na Candlepowerforu a názory se různí, někdo pojem „tactical“ označuje za čistě marketingový, jiní mají na taktická světla poměrně přesně definované požadavky. Taktické světlo by podle nich mělo mít aspoň 60 lumenů (oslnění protivníka), mělo by mít „forward clicky“, tedy možnost rozsvícení světla pouhým namáčknutím tlačítka (pro signalizaci), samozřejmě musí být odolné a spolehlivé. Nitecore všechny tyto podmínky splňuje, takže ho opravdu můžeme prohlásit za taktickou svítilnu.

Závěr

Nitecore Defender Infinity je opravdu zajímavá svítilna s poměrně unikátními vlastnostmi. Momentálně je nejvýkonější ve své třídě, nabízí plynulé nastavení výkonu v uživatelském režimu a celkově má velmi kvalitní zpracování. S jedinou výtkou a to je hodně lepivý o-kroužek u hlavy, který bez pořádného namazání ztěžuje ovládání svítilny. Po designové stránce nemám co vytknout, rozhodně vzhledově potěší i vaše oko. Díky „taktickým“ vlastnostem je zřejmě vhodná i pro policisty, securiťáky a další profesionály.

Hodnocení

kvalita provedení: 9,5/10
světelný výkon: 7,7/10

12 komentářů k článku “Nitecore Defender Infinity”

 1. Zkoušeli jste někdo rozmotat
  Zkoušeli jste někdo rozmotat ten „přívěšek“? Myslel jsem, že bych ho použil jako šňůrku na zápěstí, ale není tam nikde vidět konec a nechci rozlomit ten plast.
  Pokud máte nějaké zkušenosti, dejte mi vědět na mail: marcio zavináč centrum cézet.
  Díky

 2. Tak už se mi to povedlo.
  Tak už se mi to povedlo. Předěláno na zápěstní šňůrku i s fosforeskující koncovkou 🙂

 3. vynechává
  Čau Jirko,
  před nedávnem, když jsem mazal okroužky, tak mi asi trochu oleje zateklo do hlavy a teď mi někdy nejde baterka zapnout, problikává, atd. Nevím ale, jak se dostat do hlavy, tedy, jak vyndat ten rozříznutý kroužek v hlavě, který je na jakési pružince. Vím, že to tu někdo už rozebíral, ale nevím, kdo a jak. Nikde jsem to nenašel. Prosím o help, jestli to je možné. Díky moc.

 4. U verze kterou jsem měl byla
  U verze kterou jsem měl byla elektronika
  řešená jinak viz obrázek v recenzi. Ty už máš asi novější typ, ale ten jsem zatím neměl v ruce. Ta elektronika by měla být shodná s nitecore D10 a ten už na CPF pár lidí rozdělalo, tak zkus pohledat tam. Jinak mazání je potřeba, ale nesmí se to přehánět:)

 5. NiteCore Defender Infinity R2 – existuje vubec?
  Ahoj vsem, chci se zeptat, jestli opravdu existuje model R2 teto svitilny. Je mi totiz divnych nekolik veci proti verzi Q5:
  1 – krabicka ma stribny potisk misto cerveneho
  2 – na krabicce chybi spodni potisk
  3 – na hlave svitilny neni „STRONG LIGHT“
  4 – napis DEFENDER INFINITY je posunuty
  5 – chybeji navody, O krouzky i nahradni tlacitko

  Celkove zpracovani je dobre, ale toto vsechno je mi opravdu divne. Fotky jsou tady:
  http://b.mujglock.com/nitecore/index.htm

  1. Kde jsi to kupoval? R2 model
   Kde jsi to kupoval? R2 model samozrejme existuje…

   1,2 – nyni se defendery skutecne prodavaji v cerne krabicce se stribrnym potiskem, vepredu ti ale chybi samolepka, ze jde o R2 verzi
   3 – nejsem si jisty, jestli to na soucasnych verzich porad je 🙂
   4 – to se stat muze
   5 – prislusenstvi by tam melo byt, zvlaste zarucni karticka s unikatnim seriovym cislem

   Naopak ti prebyva pouzdro ultrafire, ktere se tam standardne rozhodne nedava 🙂

   1. No celkove zpracovani
    No celkove zpracovani krabicky mi prijde dost „nic moc“. Vepredu mam zlutocervenou samolepku „Pls find the Operator’s Manual at the bottomm of the box“. Tam jsem taky nakonec navod nasel, vcetne spinace, nahradnich O krouzku a take karticky. Takze odvolavam co jsem odvolal a slibuji co jsem slibil 🙂

    No to pouzdro mi taky prave prislo divne, kdyz UltraFire je spise znacka prodavana na DX. Nicmene celkove mi to jako origo proste neprijde. Nejdivnejsi je ten vnitrek, ktery mi prijde zpracovanim „zvlastni“. Na fotkach je krasnej tistak s popisem a tady je proste osazenej tistak.

     1. Tak jsem si dopisoval primo s
      Tak jsem si dopisoval primo s vyrobcem a pry je to oficialni produkce, ze to tak uz delaji. Takze vsechno v pohode.

      Teda az na to, ze nemuzu zaboha rozchodit tu regulaci jasu. Bud se mi to prepne na strobo nebo se nic nedeje.

 6. Šikovný marketing? Jak to
  Šikovný marketing? Jak to tehdy vypadalo, to by mne docela zajímalo? Prosívali intenrnet jako Fénix, nějaký chytrý virál, nebo co udělali?

  1. V té době byla v podstatě jen
   V té době byla v podstatě jen jediná svítilna s plynulým nastavením výkonu a to Surefire Titan za asi 5x vyšší cenu. Nabídka svítilen od kvalitních čínských výrobců byla tehdy také mnohem menší než dnes, takže bylo jednodušší nějakou novinkou zaujmout. Nyní je výrobců o hodně víc a většinou mají i mnohem širší nabídku, než bývalo tehdy obvyklé. Dnes by to už jistě takový ohlas nevzbudilo. Za těch 5-6 let se trh s výkonnými svítilnami opravdu změnil k nepoznání.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.