LED žárovky

Cree představuje rekordní LED žárovku

Po nedávném oznámení společnosti Lumileds o přihlášení do soutěže L prize, přispěchal americký výrobce Cree s představením LED „žárovky“, která rovněž splňuje zadaná kritéria pro účast v této soutěži :). Podle výrobce má LED svítidlo následující parametry: 

 • Světelný tok 969 lumenů.
 • Spotřeba 9,5 wattu.
 • Účinnost 102 lumenů na watt.
 • Světlo s teplotou chromatičnosti 2800K.
 • CRI – index podání barev 91.

V představené LED žárovce byly použity nejnovější výkonné LED Cree XP-G a použita patentovaná technologie „TrueWhite“, pro dosažení vysoké účinnosti při zachování vysoké kvality světla. Všechny uváděné parametry byly samozřejmě ověřeny nezávislou laboratoří.

O dostupnosti však zatím nepadla ani zmínka, takže se můžeme stále jenom těšit, než se podobná kvalitní LED svítidla od renomovaných výrobců dostanou na trh.

Philips je první účastník soutěže L Prize o LED svítidla budoucnosti

Philips L-prizeSpolečnost Philips Electronics je první výrobce LED svítidel, který se přihlásil do soutěže L Prize (Bright Tomorrow Lighting Prize), vypsané americkým ministerstvem energetiky. Soutěž je vypsána ve dvou kategoriích, první kategorie je LED náhrada klasické 60W žárovky a druhá je LED náhrada halogenových lamp typu PAR 38. Smyslem soutěže je podpořit vývoj LED „žárovek“ s vysokou účinností, dlouhou životností a příjemným odstínem světla.

 

Společnost Philips se zatím přihlásila do první kategorie o LED náhradu 60W žárovky. Základní požadavky na takovouto LED žárovku jsou následující:

 • Světelný tok minimálně 900 lumenů.
 • Spotřeba nižší než 10W.
 • Světelná účinnost vyšší než 90lm/W, což je mnohonásobně víc než u žárovek a více než u drtivé většiny kompaktních zářivek.
 • Teplý odstín světla s teplotou chromatičnosti 2700-3000K (tzn. stejný jako u žárovek).
 • Životnost 25000 hodin (po této době nesmí světelný tok poklesnout na méně než 70%).
 • Vyzařovací úhel 300° s rovnoměrným rozprostřením světla přes celý světelný kužel.
 • Možnost stmívání minimálně do 20% plného výkonu.
 • Rozsvícení na plný výkon do 0,5 sekundy a další.

Ve zkratce se dá říci, že náhrada musí mít přesně stejné vlastnosti jako běžná žárovka, jenom musí mít přibližně 10x větší účinnost a 25x delší životnost.

V současnosti je největší slabinou kvalitních LED žárovek jejich vysoká cena. Na ni však žádné požadavky v soutěži kladeny nejsou. Dokumenty pouze obsahují nezávazné doporučení, že by měla začínat zhruba na 22 USD a po třech letech výroby by měla klesnout až na 8 USD.

Pro zajímavost, u náhrady PAR 38 je požadován světelný tok 1350 lumenů při účinnosti 123lm/W. Jistě bude zajímavé sledovat, kdy se dočkáme první přihlášky i v této kategorii. Do budoucna je dokonce zvažována soutěž o „žárovku 21. století“, která bude muset disponovat účinností minimálně 150lm/W.

Philips nyní musí předložit 2000 kusů LED žárovek k otestování a rovněž musí předložit důkazy, že je schopný spustit masovou produkci LED svítidel se stejnými parametry s minimální kapacitou 250 000 kusů/rok. Pokud splní všechna tato kritéria, tak získá cenu 10 miliónů amerických dolarů a určitě i obrovskou prestiž.

Nezbývá než držet Philipsu i ostatním výrobcům palce 🙂

Více o soutěži: www.lightingprize.org

LEDmania.cz