LED-Lenser V-focus

Po čelovce Princeton Tec tu mám další menší restík a to je svítilna se zaostřitelným kuželem Led-Lenser V-Focus, kterou mám už od listopadu loňského roku. Milan mi ji poskytl na upgrade novější LEDkou, ale protože objednaná SSC Z-power LED P4 z dealextreme nedorazila ani po reklamaci, tak jsem se k upgradu zatím nedostal. V recenzi se tedy podíváme na svítilnu tak jak je, tedy s původním Luxeonem na 1,25W.

Parametry:
napájení: 2xAA
světelný zdroj: Luxeon III
materiál: slitina hliníku
váha: 80g
rozměry: délka 15,5cm, průměr hlavy 3,0cm, průměr těla 1,95cm, vnitřní průměr 1,46cm
optika: zaostřitelný kolimátor
cena: 1200Kč (v době testu)

ledlenservfocus.jpg

Led-Lenser V-Focus

Svítilna je napájená z dvou AA baterií. Prodejce se zmiňuje jen o alkalických bateriích, ale nabíjecí fungují samozřejmě také. Režim má svítilna jeden. Vypínač je typu „forward clicky“ (výrobce ho nazývá jako vypínač s duplexem), takže umožňuje momentální zapnutí svítilny pouhým namáčknutím. Šířka kuželu se plynule nastavuje otáčením hlavy od dorazu k dorazu.

ledlenservfocus_ruka2.jpg

Vlevo Fenix L2D, vpravo LED-Lenser V-Focus

Kvalita zpracování je dobrá. Svítilna působí solidním dojmem a zvlášť hlava vypadá poměrně bytelně. Závit na zátce je proveden kvalitně a je opatřen o-kroužkem. Výrobce udává odolnost proti běžnému postříkání vodou, takže na ponoření pod vodu to asi není. Tlačítko je umístěno na boku svítilny poblíž hlavy a umožňuje zapnutí svítilny pouhým namáčknutím. Svítilna má jednoduchý trubkovitý tvar, bohužel bez nějakého tvarování či vroubkování, takže v rukavicích se asi nebude držet moc jistě.

ledlenservfocus_casti.jpg

Lze odšroubovat jen zátku, hlava je zalepená.

Výdrž na baterie se mi měřila docela obtížně. Svítilna nemá regulovaný svit a výkon postupně klesá. Takže určit přesný bod, kdy už to svítí aspoň polovičně než na začátku, je bez patřičného vybavení docela těžké. Nakonec jsem to z fotografií odhanul na 6:20h. Zde je malá koláž z vybraných fotografií, které jsem během testu vyfotil. Je dobře vidět, že po hodině je takový první skok, kdy svítilna je již o něco slabší než na začátku. Pak asi dalších 5 hodin velmi pomalu klesá a pak po další hodině už je výrazně slabší.

2xSanyo 2700mAh: 6:20h (+-30minut)

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru. Úzký kužel (1/60s + 1/320s), široký kužel (1/60s + 1/320s) a vodorovně se stěnou úzký + široký kužel 1/100s.
  ledlenservfocus_stena_spot.jpg ledlenservfocus_stena_spot2.jpg ledlenservfocus_stena_wide.jpg ledlenservfocus_stena_wide2.jpg ledlenservfocus_stena_vodorovne.jpg ledlenservfocus_stena_vodorovne2.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů. Úzký kužel (0,5s + 0,1s), široký kužel (0,5s + 0,1s).
  ledlenservfocus_roh_spot_long.jpg ledlenservfocus_roh_spot_short.jpg ledlenservfocus_roh_wide_long.jpg ledlenservfocus_roh_wide_short.jpg
 3. Keř z 5 metrů, úzký + široký kužel 1,3s.
  ledlenservfocus_ker_spot.jpg ledlenservfocus_ker_wide.jpg
 4. Zahrada až 25 metrů, úzký + široký kužel 2,5s a výřez detailu se stromem (jen úzký).
  ledlenservfocus_zahrada_spot.jpg ledlenservfocus_zahrada_wide.jpg ledlenservfocus_zahrada_spot_detail.jpg

Z fotek bílé stěny vidíme, že při úzkém kuželu je ohnisko opravdu úzké a při širokém docela široké :). Při širokém kuželu není intenzita v ohnisku rozložená úplně rovnoměrně a ve středu je tmavší oblast, trochu to připomíná koblihu s dírou:) Díky použité optice má kužel opravdu jen ohnisko a žádné halo, jak to mívají svítilny s reflektorem. Barva světla je neutrální bílá.

V porovnání s ostatními svítilnami Led-lenser V-Focus moc neexceluje. To je samozřejmě dané použitím staršího Luxeonu, který se na nejnovější LED nechytá. Použitá optika však z Luxeonu pomůže vymáčknout maximum a při nastavení na úzký kužel je dosvit přijatelný (za cenu hodně úzce osvětleného prostoru).

Závěr

Led-Lenser V-Focus je solidní svítilna s poměrně unikátní vlastností a tou je nastavování šířky světelného kuželu. U LED svítilen se opravdu jedná o vcelku ojedinělou vlastnost. Bohužel díky použité LED už je v dnešní době světelným výkonem dost pozadu a ani zaostřování to nezachrání. Nicméně výrobce již chystá inovované modely, které by se na trhu měly objevovat zhruba od léta.

Hodnocení

kvalita provedení: 9/10
světelný výkon: 5/10

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.