LED-Lenser V-focus SSC P4 upgrade

V recenzi svítilny LED-Lenser V-focus jsem se zmínil, že ve svítilně chci vyměnit starý luxeon III za SSC P4 U-bin. Nyní mi objednané LED přišly a proto jsem se mohl vrhnout na úpravu.

Pro výměnu jsem použil SSC P4, protože má velmi podobný úhel vyzařování a obvykle bez problémů funguje s optikami určenými pro Luxeony. Při výměně za Cree XR-E by bylo nutné vyměnit i optiku.

Nejdříve jsem musel rozšroubovat zalepenou hlavu svítilny, ta držela opravdu dobře, ale nakonec se mi to podařilo. Svítilna to odnesla jen pár oděrkami.

ledlenservfocus_hlava1.jpg
Optika svítilny – původní Luxeon III – nová SSC P4 U-bin

Prostor ve kterém je usazená LED jsem musel mírně rozšířit, jinak další úpravy nebyly potřeba. Trochu jsem očistil elektroniku, která nesla známky oxidace. LED jsem přilepil teplovodivým lepidlem Arctic Alumina Adhesive. Spodek SSC P4 LED je vodivý a je na něm + a vzhledem k tomu, že na těle svítilny je -, je potřeba nanést relativně silnou vrstvu lepidla a ledku moc nepřitlačovat (jinak dojde ke zkratu). Případně lze nejdříve nanést tenkou vrstvu lepidla pouze na LED, nechat jí zatuhnout a pak teprve přilepit LED do svítilny.

Zde jsou porovnávací fotky před a po výměně LED. Nejlépe jsou rozdíly vidět na venkovních fotkách.

Stěna 1/60s. Úzký kužel LuxeonIII – SSC P4, široký kužel LuxeonIII – SSC P4.
Stěna 1/320s. Úzký kužel LuxeonIII – SSC P4, široký kužel LuxeonIII – SSC P4.
Roh místnosti 0,5s. Úzký kužel LuxeonIII – SSC P4, široký kužel LuxeonIII – SSC P4.
Roh místnosti 0,1s. Úzký kužel LuxeonIII – SSC P4, široký kužel LuxeonIII – SSC P4.
Keř z 5 metrů 1,3s. Úzký kužel LuxeonIII – SSC P4, široký kužel LuxeonIII – SSC P4.
Zahrada až 25 metrů 2,5s. Úzký kužel LuxeonIII – SSC P4, široký kužel LuxeonIII – SSC P4.
Výřez ze zahrady na úzký kužel LuxeonIII – SSC P4.

Výměna za novější LED svítilně určitě prospěla. Sice to pořád není nějaké extra dělo, protože původní 1W elektronika ve svítilně zůstala. Ale aspoň je zachována i původní přibližně 6 hodinová výdrž.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.