Homemade světlo na kolo – Little boy

Stavitelem tohoto světla na kolo je Midlander z bike-fora a protože ho zajímalo jak si jeho „Malý chlapec“ stojí proti ostatním světlům, půjčil mi ho na recenzi. Další informace o světle se dozvíte přímo na stránce autora.

Parametry:
napájení: 8xAA
světelný zdroj: 5W warm white LED (zřejmě od čínské společnosti Hebei IT )
materiál: hlavně hliník
váha: 362g (bez baterií)
rozměry: neměřil jsem, ale je to docela macek
reflektor: plastový hladký
cena: 500Kč + práce

little_boy.jpg

Little boy

Svítilna je napájena z 8xAA akumulátorů v externím držáku. Vstupní napětí tedy je 9,6V. Uvnitř svítilny je regulátor, který upravuje napětí na požadovanou úroveň kolem 7V. Z vnějšku svítilny je přepínač, kterým se dá přepínat mezi dvěma režimy. Nižší režim napájí LEDku proudem 300mA a ve vyšším je napájení 700mA (maximum dle specifikace LED).

little_boy_ruka.jpg

Little boy na ruce

Výkonové parametry použité LED jsou lehce nejasné. Midlander ji prý kupoval jako 95lm/5W, ale na účtence má napsané 160 – 240lm/5W. Po porovnání s ostatními světly bych světelný tok odhadl někde kolem 100lm. Konstrukce samotné LED je podobná jako u Luxeonu V. LEDka obsahuje celkem 4 jádra v sério-paralelním zapojení. Každé z jader by tedy mělo mít zhruba 1,25W. Zajímavá je barva světla LEDky, která je žluto oranžová a je prakticky stejná jako u klasických žárovek.

little_boy_led_rozsvicena.jpg

Rozsvícená LED vyfocená přes svářečské sklo (to způsobuje zelenou barvu). Čtyři jádra jsou jasně patrná.

Svítilna je umístěná v masivní hliníkové trubce, síla stěny je 3mm. Vnitřní části jsou rovněž ze silných kusů hliníku. Zadní část je překrytá silným průhledným plexisklem. Bytelnost konstrukce je tedy výborná, ale odráží se na vysoké hmotnosti svítilny. Protože pro tento typ LED se běžně nedají sehnat reflektory, použil Midlander reflektor z nějaké obyčejné žárovkové svítilny. Po chvilce přesvědčování se mu ho podařilo na LEDku nasadit. Bohužel zaostření není úplně přesné a uprostřed ohniska je tmavý kruh. Ale myslím že zvednutím LEDky o 1mm by se zaostření zlepšilo.

little_boy_vs_mte_rebel2.jpg

Porovnání velikosti s MTE Rebel

Výdrž na baterie jsem neměřil, ale teoreticky by mohla být 3 – 4 hodiny na high a na low zhruba dvojnásobná.

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru, expozice 1/60s (high) a 1/320s (high), 1/60s (low) a vodorovně se stěnou 1/100s (high).
  littleboy_stena_high.jpg littleboy_stena_high2.jpg littleboy_stena_low.jpg littleboy_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů, 0,5s. (high, low)
  littleboy_roh_high.jpg littleboy_roh_low.jpg
 3. Keř z 5 metrů, 1,3s (high, low), zahrada až 25 metrů (high, low), 2,5s a výřez detailu se stromem (high).
  littleboy_ker_high.jpg littleboy_ker_low.jpg littleboy_zahrada_high.jpg littleboy_zahrada_low.jpg littleboy_zahrada_high_detail.jpg
 4. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s.
  littleboy_kravin.jpg

Z fotek bílé stěny je vidět je vidět nerovnoměrné rozložení světla v ohnisku i kolem něj. To je, ale dané neoriginálním reflektorem. Při venkovním použití, ale artefakty prakticky patrné nejsou. Barva světla je opravdu stejná jako u klasických žárovek.

Vlevo 3W halogen, vpravo Little boy – teplá bílá LED.

Výkonově je svítilna někde na úrovni 100 lumenů, takže je srovnatelná například s MTE Rebel, Fenixem L1D na Turbo nebo L2D na high. Světelný kužel Little boye je hezky široký, halo kolem ohniska má nejširší ze všech. Na kolo je tedy tvar kuželu vcelku ideální.

Závěr

Na své určení – tedy na kolo, je svítilna opravdu dobrá. Výkon je dostatečný i na jízdu lehčím terénem. Na nějakou drsnější jízdu to chce doplnit o svítilnu na helmě. Rozměry a váha určitě nejsou pro gramaře a závodníky, ale mezi ně se asi Midlander nepočítá:-)

Určitě by šlo světlo dále vylepšit, například nahrazením stávající LED nějakou efektivnější. Při zachování stávající elektroniky by se daly použít dvě LED zapojené v sérii, když by se použily například dvě Cree XR-E Q5, mohl by se světelný výkon víc než ztrojnásobit.

Hodnocení

světelný výkon: 7/10

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.