Focená místa ve dne

Pro recenzování jsem si zvolil několik modelových míst. Každé se nějak liší, ať už vzdáleností nebo prostředím. U venkovních snímků se prostředí během roku mění, s tím se bohužel nedá nic dělat. Příroda je prostě příliš proměnlivá:)

Pro každou situaci jsem zvolil jiné nastavení času závěrky (pokud bych zvolil stejný čas pro venkovní i vnitřní záběry, nebylo by na venkovních fotkách nic vidět – lidské oko se síle osvětlení také přizpůsobuje). Ostatní parametry zůstávají stejné – clona f2.6, iso 100, vyvážení bílé na zářivku (focení LED), nebo na denní světlo (halogeny). Foťák je obyčejný kompakt Canon A530.

1. Bílá zeď z 0,5 metru (čas 1/60 a 1/320s). Foťák cca 20 cm nad a 20 cm za svítilnou. Zabraná plocha má rozměr zhruba 75 * 55 cm.

bila_stena.jpg

2. Roh v místnosti (čas 0,5s). Vzdálenost asi 5 metrů. Dříve byl roh prázdný, ale časem v něm přibyly vestavné skříně. Většina recenzí je naštěstí až po této změně.

roh.jpg roh_novy.jpg

3. Keř na zahrádce (čas 1,3s). Vzdálenost přibližně 5 metrů. Svítilna položena na židli, foťák hned vedle. Tady naštěstí s postupem ročních období tolik změn nenastává.

ker_leto.jpg ker_podzim.jpg

4. Zahrada (čas 2,5s). Strom je vzdálený asi 23 metrů, plot za ním 25 metrů. Svítilna opět položena na židli a foťák vedle ní.

Bohužel zde se podmínky během ročních období výrazně mění. Na podzim strom a keře opadávají, tráva a vegetace žloutne… Protože koruna stromu je v zimě bez listí, tak je mnohem tmavší. To je při porovnávání zimních a letních fotek potřeba brát do úvahy.

zahrada_leto.jpg zahrada_podzimjpg zahrada_zima.jpg

5. Kravín (čas 5s). Vzdálenost ke kravínu je zhruba 35 – 40 metrů. Toto místo jsem přidal dodatečně, měli by zde být zachovány stejné podmínky během celého roku (dokud nenapadne sníh:-) Svítilna asi ve výšce řidítek kola, foťák položený na sloupku 2 metry nad zemí.

kravin.jpg

2 komentáře k článku “Focená místa ve dne”

 1. Pomooc!
  Ahoj jirko,
  jen se chci ujistit kde je problém.
  Modnul jsem svítilničku z aukra na 1x SSC P4 U-bin.Použil jsem elktroniku z DX na 1x AA.Okopíroval sem Tvůj postup focení abych to srovnal s některou z Tvých recenzí-ze srovnání to vychází jako Fenix L2T-což je blbost.
  Takže dotaz:
  Skutečně sem to nafotil správně?
  Canon A 520
  Citlivost ISO 100
  Clona 2,6
  Barevné vyvážení „H“
  Svítilna 0,5m od bílé zdi
  Foťák cca 20cm za a nad svítilnou.
  Časy 1/60s a 1/320s.
  Pochopitelně s vypnutým bleskem ;o)
  Díky!!!

 2. Nafocené to máš správně. Ale
  Nafocené to máš správně. Ale stejnak to nikdy nebude úplně 100% stejné. Záleží třeba i na odrazivosti bílého nátěru na stěně a podobně:) Navíc proti stěně se světla porovnávají obtížně, raději se orientuji podle venkovních fotek. Proti stěně fotím spíš abych ukázal tvar kuželu, artefakty a částečně i odstín.

Komentáře jsou uzavřeny.