Fenix TK40

V návaznosti na červnový přehled výkonných LED svítilen a následné preview nyní přichází recenze první svítilny dle pořadí výsledků čtenářské ankety. Začneme tedy svítilnou Fenix TK40 osazenou čtyřčipovou Cree MC-E LED a napájenou tužkovými bateriemi.

Parametry:
napájení: 8xAA, 4xAA
světelný zdroj: LED Cree MC-E
materiál: slitina hliníku
váha: 284g
rozměry: délka 20,8cm, průměr hlavy 6,2cm, průměr těla 3,9cm
reflektor: hliníkový texturovaný
zapůjčeno: kronium.cz cena: 3499Kč (v době testu)

LED svitilna Fenix TK40 Cree MC-E

LED svítilna Fenix TK40

Fenix TK40 prislusenstvi

Svítilnu dostanete v bílé plastové krabičce, která ji dobře ochrání během transportu. Jako příslušenství jsou přibaleny náhradní o-kroužky, gumová čepička na tlačítko a popruh pro nošení přes rameno. Přibalení popruhu mně vcelku překvapilo, protože svítilna sice opravdu nemá kapesní rozměry, ale není zase tak velká, aby ji bylo nutné nosit přes rameno. Nějaké rozumné pouzdro na opasek bych ocenil více. Největší záhadou pro mně zůstává připevnění popruhu na svítilnu, dle instrukcí od výrobce se mi nezdařilo 🙂

Svítilna nabízí celkem osm režimů výkonu. Čtyři úrovně stálého svícení – low (13 lumenů) / medium (93 lumenů) / high (277 lumenů) a turbo (630 lumenů).  A čtyři blikací režimy – strobe (stroboskopické blikání) – slow flash (krátký silný záblesk s dlouhými pauzami, něco jako maják) -  SOS (signál SOS) a fast flash (rychlé blikání, ale pomalejší než strobe). Mezi režimy stálého svícení se přepíná dlouhým přidržením tlačítka. Do blikacích režimů se přepne dvojím rychlým zmáčknutím tlačítka.

Svítilnu je možné napájet osmi tužkovými bateriemi, lze použít jednorázové baterie i nabíjecí akumulátory. Baterie jsou umístěny v samostatném držáku v konfiguraci 4S2P. V nouzi lze svítilnu napájet jenom čtyřmi bateriemi, v takovém případě však výrobce nedoporučuje používat turbo režim, aby nedošlo k přetížení baterií. V praxi jsem však otestoval, že s kvalitními akumulátory lze turbo režim bezpečně provozovat i se čtyřmi bateriemi.

Vzhledem ke konfiguraci baterií je nutné použít vždy baterie se stejnou kapacitou. Pro jednorázové baterie to ideálně znamená všechny kusy nové a akumulátory je vhodné před použitím nabít. Rozhodně nedoporučuji míchat baterie různých značek a kapacit. U alkalických baterií by pak mohlo dojít i k vytečení a poškození svítilny.

fenix TK40 ruka
Velikost je podobná jako u svítilen na dva „buřty“ (D baterie)

Kvalitě zpracování v podstatě není co vytknout. Závity jsou vyrobené přesně a opatřené o-kroužky. Fenix tradičně uvádí vodotěsnost dle standardu IPX-8 s upřesněním na ponor do hloubky 1,8 metru po dobu 30 minut. Tentokrát jsem vodotěsnost neověřoval v lahvi s vodou, ale absolvoval jsem noční koupání se svítilnou 🙂 Podle očekávání však žádný problém s vodotěsností nenastal. Tlačítko svítilny je zapuštěné pod okraj, takže svítilnu lze postavit jako svíčku. Tělo svítilny je opatřeno vroubkováním pro jistější držení.

drzaky baterii fenix
Kontakty jsou pozlacené. Držák baterií z prvních dodávek svítilen vlevo. Inovovaný držák baterií v pravo (měl by zamezit zkratu či jiným problémům při opačném vložení baterií).

Fenix TK40 drzak na baterie eneloop fenix TK40 drzak, horni kontakty fenixTK40_drzakbat3.jpg

Vzhledem k vysokému výkonu v turbo režimu se svítilna dokáže poměrně rychle zahřát. Výrobce proto přidal upozornění na přehřívání (svítilna by měla začít samovolně blikat). Během testování jsem však na žádné problémy s přehříváním nenarazil. Samozřejmě bych nedoporučil svítilnu dlouhodobě provozovat na turbo režim v místnosti s pokojovou teplotou a bez pohybu vzduchu. V takovém případě je rozumnější používat raději některý z nižších režimů. Toto samozřejmě platí i pro ostatní podobně výkonné svítilny. Při noční procházce nebo jiných venkovních aktivitách je možné provozovat turbo režim prakticky bez omezení.

fenix TK40 casti

Výdrž na baterie jsem měřil do poklesu jasu na 50% hodnoty na začátku. Svítilna má elektroniku s konstantní regulací, takže svítí stále stejně, dokud baterie dokáží dodávat dostatek energie. Časy naměřené při použití 8xAA akumulátorů Conrad 2500mAh zhruba odpovídají časům uváděným výrobcem – 2 hodiny v turbo režimu a 6,8 hodin ve vysokém režimu. Výdrž ve středním a nejnižším režimu jsem neměřil, ale uváděných 20 respektive 150 hodin zní realisticky.

Z grafů je vidět, že turbo režim je možné provozovat i se čtyřmi ni-mh akumulátory. Přestože alkalické baterie nejsou vhodné pro vysoké odběry, tak při použití osmi kusů zvládnou utáhnout i turbo režim. Při použití čtyř kusů bych se však držel doporučení výrobce a turbo nepoužíval.

fenix TK40 vydrz na baterie

Fenix TK40 vydrz na high rezim

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru. Turbo 1/60s + 1/320s, high, medium a low na 1/60s a turbo vodorovně se stěnou 1/100s.
  fenixTK40_stena_turbo1.JPG fenixTK40_stena_turbo2.JPG fenixTK40_stena_high.JPG fenixTK40_stena_med.JPG fenixTK40_stena_low.JPG fenixTK40_stena_vodorovne.JPG
 2. Roh místnosti z 5 metrů. Turbo 0,5s + 0,1s, high, medium a low na 0,5s.
  fenixTK40_roh_turbo_long.JPG fenixTK40_roh_turbo_short.JPG fenixTK40_roh_high_long.JPG fenixTK40_roh_med_long.JPG fenixTK40_roh_low_long.JPG
 3. Keř z 5 metrů. Turbo, high, medium, low.
  fenixTK40_ker_turbo.JPG fenixTK40_ker_high.JPG fenixTK40_ker_med.JPG fenixTK40_ker_low.JPG
 4. Zahrada až 25 metrů. Turbo, high, medium, low 2,5s a výřez detailu se stromem na turbo.
  fenixTK40_zahrada_turbo.JPG fenixTK40_zahrada_high.JPG fenixTK40_zahrada_med.JPG fenixTK40_zahrada_low.JPG fenixTK40_zahrada_turbo_detail.JPG
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Pouze turbo, čas 5s.
  fenixTK40_kravin.JPG

Z fotek bílé stěny vidíme široké, ale intenzivní ohnisko, které poměrně ostře přechází do halo. Kužel je hladký a zcela bez artefaktů, což u svítilen s Cree MC-E rozhodně není pravidlem. Odstín světla je bílý se slabým nádechem do žlutozelené.

Pokud porovnáme TK40 s ostatními současnými svítilnami od Fenixu, tak je rozdíl ve výkonu dost výrazný. Světelný tok TK40 je přibližně 3x vyšší proti dosavadnímu top modelu a i dosvit je výrazně lepší. 

Pokud TK40 srovnáme s ostatními Cree MC-E a SSC P7 LED svítilnami, tak nezbývá než zopakovat závěr z červnového preview a to, že světelný tok všech kvalitních multičipových svítilen je velmi podobný. Svítilny se liší spíše tvarem kuželu a zvláště ostatními vlastnostmi. Nutno však konstatovat, že uváděných 630 lumenů je ve srovnání s konkurenci spíše podhodnocený údaj.

Závěr

Fenix TK40 je kvalitně provedená svítilna poskytující opravdu špičkový výkon ve své třídě. Pokud hledáte spolehlivou svítilnu napájenou tužkovými bateriemi, požadujete co možná nejvyšší výkon a spokojíte se s většími rozměry, tak nemáte v podstatě jinou volbu.

Hodnocení

kvalita provedení: 9,5/10
světelný výkon: 10/10

48 komentářů k článku “Fenix TK40”

 1. pekna recenzia … robi to
  pekna recenzia … robi to naozaj pekny rovnomerny svetelny kuzel … aj dosvit to ma velmi slusny …

  a skusal si aj premerat tie akumulatory po skonceni tesu vydrze na turbo ?
  nestava sa ti, ze by sa jeden akumulator vybil viac ako ostatne a tym padom by sa viac nicil ?
  toho by som sa totiz pri takejto konstrukcii napajania bal najviac …

  1. akumulátory jsem měřil a
   akumulátory jsem měřil a žádný neměl pod 0,9V, samozřejmě po vypnutí se hodně rychle sbírají a když jsem se dostal k poslednímu, tak už všechny měly spíš kolem 1,1V…

   1. a taky test neurobis, ze by
    a taky test neurobis, ze by si ich 10x po sebe nabil a vybil, ze co to s nimi robi ???

    1. vzhledem k tomu, že mám
     vzhledem k tomu, že mám nabíječku, která nabíjí aku jednotlivě, tak si myslím, že výsledek by byl úplně stejný. po deseti cyklech se akumulátorům kapacita moc nezmění…

 2. Pekná recenze jako vždy
  Pepko

  Pekná recenze jako vždy
  Pepko tak snad už konečně přejdeš na tužkovky:-)

  1. no to asi nie … s
   no to asi nie … s tuzkovkami mam len tie najhorsie skusenosti, ich kvality pre vyssie prudy ma nijako nepresvedcili … ale ak ma niekto 8ks novych a hlavne rovnakych akumulatorov, tak to moze vyskusat … aj ked mu nezavidim vymienanie a nabijanie takeho mnozstva akumulatorov :-)))))

 3. Konečne sme sa dočkali
  Konečne sme sa dočkali 🙂
  Prečo je kvalita vyhotovenia 9.5/10? Aký lampášik by mal 10/10?

  1. eMpathier

   rezerva 😛
   dizi: pri hodnoteni treba stale nechat rezervu, lebo inak sa stane asi to, co pri stolnotenisovych raketach, kde sa rychlost u tych najrychlejsich karbonovych driev udava v 11/10… 🙂

   Inak, super vycerpavajuca recenzia (recenzii davam 10/10). 🙂

   1. Potom by mal jirik už pomayl
    Potom by mal jirik už pomayl prepísovať maximum svetelného výkonu na… no aspoň 30 :]

     1. petr3548

      To by potom ve srovnání i
      To by potom ve srovnání i TK40 vypadal jako svítilna od vietnamců, ale rád bych viděl fotky, který jsou srovnat.

 4. Já jsem ještě žádnou svítilnu
  Já jsem ještě žádnou svítilnu nezkoušel nechat zamrznout, přejet autem ani vařit v hrnci a ani to nehodlám dělat, ale vydrží fakt hodně.

 5. petr.sip@seznam.cz

  Naznacujete,ze Fenix upravil
  Naznacujete,ze Fenix upravil TK 40 ? Svitivost,jiny batery pack apod.?

  1. Držák na baterie výrobce
   Držák na baterie výrobce upravil již někde v červnu. Co se týče výkonu, tak první dodávky prý byly osazeny Cree MC-E K-bin a měly deklarovaných 630 lumenů. Pak v tichosti přešel na Cree MC-E M-bin a teoreticky by tak TK40 měla mít 730 lumenů. Výrobce však dále uvádí pouze 630lm. Důvody nejsou zcela zřejmé 🙂 Přitom ten cca 15% nárůst jsem si opravdu ověřil měřením.

 6. dotaz na svítilnu Fenix
  zdravím. Pořídil jsem si svítilnu Fenix Tk 20 s neutrálním odstínem světla. Při dotažení hlavy začne slyšitelně, velmi nepříjemně, bzučet. Rád bych věděl, jestli je to u těchto svítilen normální a jestli to není důvodem k reklamaci…

  Také by mne zajímalo, jaké jsou další možnosti ve výběru ruční svítilny s teplejším odstínem světla; případně, jetli se dá někde sehnat Fenix L2D Premium 100. Děkuji za případnou reakci.

  1. Některé svítilny mohou
   Některé svítilny mohou vydávat jakési pískání či bzučení. Někdy pískají všechny kusy daného modelu, někdy to je třeba jeden kus z dvaceti. Někdy to bývá slyšitelné jen těsně u ucha, někdy i na větší vzdálenost. Obecně to však není považováno za závadu.

   Pokud je to obtěžující, tak asi záleží na dohodě s vaším prodejcem 🙂 L2D 100 už se nevyrábí asi dva roky.

 7. nevim, ale muj olight triton
  nevim, ale muj olight triton taky trochu bzuci a je to v zavislosti na rezimu vykonu, ale podle informaci co vim je to normalni, takhle bzuci elektronika, ale nemuzu posoudit, nevim jak hodne vam svitilna bzuci.

 8. Nevím, TK20 nemám ani jsem ji
  Nevím, TK20 nemám ani jsem ji v ruce nedržel, dokonce jsem ji ani neviděl, takže tězko radit, drobné pískání je normlní, taky každý to vnímá jinak intenzivně a záleží na tónu zvuku, ale zkuste se zeptat prodejce, jestli je to normální, určitě Vám poradí.

 9. mohl bych se zeptat na Fenix
  mohl bych se zeptat na Fenix tk 30 je opravdu stejná svítivost a jen se liší pouze bateriemi?nebo je lepší používat baterie AA i když jich je 8 kusu?

  1. Výkon je skutečně stejný. A
   Výkon je skutečně stejný. A výdrž je s dobrými 18650 aku delší než uvádí výrobce.

 10. tak že radši tk 30 už jen
  tak že radši tk 30 už jen proto že má meně baterek ale dosvit je tedy stejný jak u tk 40.docela mě zaujala doufám že svíti opravdu tak daleko.je sice delší ale něco za něco

 11. jake konkretně by musely byt
  jake konkretně by musely byt baterie jak píšete s dobrymi 18650?klidně napište značku a sílu baterie

 12. ted jsem na to forum koukal
  ted jsem na to forum koukal dokonalé i jako laik jsem porozuměl tu si asi koupím tk 30

 13. ahoj mam ještě dotaz ted
  ahoj mam ještě dotaz ted cituji od tebe viz nahoř . tak první dodávky prý byly osazeny Cree MC-E K-bin a měly deklarovaných 630 lumenů. Pak v tichosti přešel na Cree MC-E M-bin a teoreticky by tak TK40 měla mít 730 lumenů.to se tyká TK40 ale co TK 30 taky má tu vykonější ledku Cree MC E K-bin?

 14. ahoj prosím chci znát tvuj
  ahoj prosím chci znát tvuj názor je lepší led svítilna Solarforce Masterpiece než led svítilna TK 30?a nebo která je včem lepší než ta druhá? a ještě co značka Fenix verzus Solarforce která je lepší?děkuji za odpověd

  1. Masterpiece jsem zatím neměl
   Masterpiece jsem zatím neměl možnost vyzkoušet, takže ji nemohu s TK30 srovnat.

 15. Ahoj Honzo vočko,
  na fóru se

  Ahoj Honzo vočko,
  na fóru se to určitě dozvíš 🙂 Pokud jde zájemci o každou korunu, SF vychází lépe 🙂 jinak Fenix je kvalita

  1. Svítilny SolarForce jsou v
   Svítilny SolarForce jsou v recenzích, včetně těch tvých, většinou velmi dobře hodnoceny. Proto tento tvůj výrok nějak nechápu?? Ale třeba mi něco uniklo, v čem tedy jsou ty Fenixy kvalitnější?

 16. panové odborníci a co takhle
  panové odborníci a co takhle srovnat svítilny Tiablo A9 Q5 s optikou zoom .Fenix Tk30 a Solarforce Masterpiece? vím že Tiablo je starší a jedno čip ale s tou optikou bude svitit asi nejdál nebo ne?

  1. Pokud jde čistě o dosvit do
   Pokud jde čistě o dosvit do dálky, tak je samozřejmě Tiablo s optikou nejlepší.

 17. Kolik… ?
  Kolik vlastně elektronika pouští do té diody napětí a proud ? Docela rád bych to věděl 😀 dík předem 🙂

  1. Proud Fenix nikde nepíše, ale
   Proud Fenix nikde nepíše, ale asi to bude někde kolem maxima doporučeného Cree. Tzn. 2,8A/3,4V.

 18. tak jsem se taktez zaradil
  tak jsem se taktez zaradil mezi vas tedy do bandy uchylu schopnych dat pul vyplaty za baterku (kompliment)… poridil jsem Tk 40 a i prez to ze jsem vedel ze bude silna tak jsem byl mile prekvapen je to fakt delo 🙂 ted uz zbyva poridit jen nejakou mensi kapesni verzi pro kazdodenni uziti myslim ze ve zdejsich recenzich si urcite nejakou vyberu ,dekuji za tu moznost.

 19. Problém
  Zdravím, zakoupil jsem si svítilnu Fenix TK30 a vypozoroval jsem u ní jednu nepříjemnou vlastnost. Po každé když sní jdu ven v chladnějším počasí jako je třeba dnes, dochází k zamlžení čočky. A to bohužel zevnitř. Zajímavé je že se zamlží jen ve prostřed a to v rozsahu velikém asi jako pětikoruna a to bez ohledu na to jestli svítilna svítí nebo ne. Otázka tedy je jestli je to normální? Hlavu se mi rozebírat nechce jelikož to mám v záruce takže si říkám jestli to není na reklamaci?

  1. TK30 ma dost velky reflektor
   TK30 ma dost velky reflektor a ve vzduchu ktery je uzavren uvnitr bude prirozene nejaka vlhkost, ktera pri prudke zmene teploty zkondenzuje na sklicku. Pokud zmena teploty nebude prilis prudka, tak by k tomu dochazet nemelo.

  1. V dnešní době se TK40 již
   V dnešní době se TK40 již neprodává, nahradil ji novější model TK41. Stojí kolem tří tisíc.

 20. Dobrý den
  existuje nějaký

  Dobrý den
  existuje nějaký adapter který by nahradil držák 8Ka tužkových baterií místo nejakých novějších Lion baterií
  těcj 8Ks baterií je fakt nepraktické

  1. Obávám se, že takový držák k
   Obávám se, že takový držák k dipozici není. Při použití jakýchkoliv alternativních baterií je důležité nepřekročit napětí, které by měly původní 4x AA baterie v sérii.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.