Fenix TK20

Svítilna Fenix TK20 je prvním přírůstkem do řady TK, který není napájený CR123 bateriemi, ale místo nich používá klasické tužkovky. V souladu s ostatními TK modely má bytelnou konstrukci a používá větší reflektor, což se pozitivně odráží na dosvitu. Nejzajímavějším atributem však je použití LED s teplejším odstínem, než je běžné u ostatních LED světel. Nejvýkonnější LED jsou dostupné pouze v odstínech studená bílá a proto je výrobci používají nejčastěji. Nyní se však začínají objevovat první svítilny, které používají LED s teplejšími odstíny. Sice mají světelný tok zhruba o 20-30% nižší, ale pokud takový odstín preferujete, tak se to vyplatí. Jednou takovou svítilnou je i Fenix TK20, který používá LED Cree XR-E Q2 s odstínem 5A.

Parametry:
napájení: 2xAA
světelný zdroj: LED Cree XR-E Q2 5A
materiál: slitina hliníku, guma
váha: 148g
rozměry: délka 15,9cm, průměr hlavy 3,4cm, průměr těla 2,5cm, vnitřní průměr 1,47cm
reflektor: hliníkový hladký
zapůjčeno: kronium.cz cena: 1299Kč (v době testu)

fenixTK20.jpg

Svítilna Fenix TK20

fenixTK20_prislusenstvi.jpg

V příslušenství najdete pouzdro na opasek, odnímatelnou sponu + šroubky a klíč na její přidělání, náhradní o-kroužky a náhradní čepičku na spínač.

Svítilna je napájená dvěma tužkovými bateriemi, můžete použít nabíjecí i jednorázové 1,5V baterie. K dispozici máte dvě úrovně svícení – základní režim (45lm) a turbo režim (150lm). Režimy se přepínají otáčením hlavy svítilny – povolená hlava = základní režim, utažená hlava = turbo. 

fenixTK20_ruka3.jpg

fenixTK20_vs_others.jpg fenixTK20_vs_others_reflektory.jpg fenixTK20_vs_others2.jpg fenixTK20_vsTK11.jpg
Fenix TK20 a některé další svítilny. Všimněte si, že luminofor LED v TK20 má proti ostatním barvu do oranžova.

Kvalita zpracování je špičková. Tělo svítilny je opravdu masivní a připravené na drsnější zacházení, samozřejmě je to znát i na váze. Závity jsou vyrobené přesně a hladce se šroubují. Všechna důležitá místa jsou opatřená o-kroužky a výrobce uvádí vodotěsnost dle standardu IPX-8. Na těle je nasazený profilovaný gumový grip, který zajišťuje dobrý úchop svítilny a v zimě nestudí. U první várky svítilen byl však grip volnější a mohl se na těle protáčet, u současných kusů však už drží pevně. Ke starším kusům jsou k dispozici náhradní gripy zdarma (při troše úsilí se dají vyměnit). Vystouplá ohrádka kolem tlačítka umožňuje postavení svítilny jako svíčky a navíc chrání spínač při pádu. Reflektor je hliníkový hladký a proti většině 2xAA svítilen je i poměrně velký.

fenixTK20_casti.jpg

Výdrž na baterie jsem měřil do poklesu jasu na 50% hodnoty na začátku. Svítilna má elektroniku s konstantní regulací, takže svítí stále naplno dokud baterie dokážou dodávat dostatek energie. Momentálně jsem se rozhodl obměnit některé akumulátory, které používám při recenzích a protože jsem zároveň dostal na otestování i lithiové tužkové baterie Energizer e2 L91, rozhodl jsem se udělat i takové menší porovnání různých druhů tužkových baterií. To však bude až v samostatném článku:) Výdrže naměřené s akumulátory přibližně odpovídají údajům výrobce (2 hodiny na turbo a 11 hodin v základním režimu).

2xAA Sanyo 2700mAh(nové) turbo: 1:57 h
2xAA Sanyo 2700mAh turbo: 1:45 h
2xAA Sanyo Eneloop 2000mAh turbo: 1:24 h
2xAA Sanyo 2700mAh základní režim: 11:15 h
2xAA Sanyo Eneloop 2000mAh základní režim: 9:05 h

fenixTK20_turborunt.gif

fenixTK20_lowrunt.gif

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru. Turbo 1/60s + 1/320s, základní režim na 1/60s a turbo vodorovně se stěnou 1/100s.
  fenixTK20_stena_turbo1.jpg fenixTK20_stena_turbo2jpg fenixTK20_stena_low.jpg fenixTK20_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů. Turbo (0,5s + 0,1s) a základní režim 0,5s.
  fenixTK20_roh_turbo_long.jpg fenixTK20_roh_turbo_short.jpg fenixTK20_roh_low_long.jpg
 3. Keř z 5 metrů. Turbo a základní režim 1,3s.
  fenixTK20_ker_turbo.jpg fenixTK20_ker_low.jpg
 4. Zahrada až 25 metrů. Turbo a základní režim 2,5s a výřez detailu se stromem na turbo
  fenixTK20_zahrada_turbo.jpg fenixTK20_zahrada_low.jpg fenixTK20_zahrada_turbo_detail.jpg
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Turbo na čas 5s.
  fenixTK20_kravin.jpg

Z fotek bílé stěny vidíme úzké intenzivní ohnisko, které poměrně ostře přechází do halo. Můžeme si všimnout i drobných prstencových artefaktů, které však při normálním použití venku vidět nejsou. Odstín je opravdu teplý, téměř jako u žárovkových světel.

fenixTK20_vs_OL-STR.jpg
Porovnání odstínu se svítilnami Olight T25 a Streamlight Scorpion LED C4

authorx_zahrada.jpg fenixTK20_zahrada_turbo.jpg
3W žárovka a 3W LED. Co byste si vybrali vy?:)

Díky použitému reflektoru má TK20 nejdelší dosvit ze všech Fenixů na tužkové baterie. Srovnatelný například s nedávno recenzovaným Olightem T25.

Závěr

Svítilna Fenix TK20 vybočuje z řady běžných svítilen na tužkové baterie. Její přednosti jsou bytelná konstrukce, dobrý dosvit a hlavně teplý odstín světla. Teplejší odstín oceníte zvláště při použití v přírodě a hlavně v lese, kde si ihned všimnete mnohem přirozenějšího podání barev. Z tohoto důvodu by svítilna mohla vyhovovat myslivcům, rybářům a všem ostatním, kteří preferují teplejší odstín světla. 

Hodnocení

kvalita provedení: 9,5/10
světelný výkon: 7,7/10

31 komentářů k článku “Fenix TK20”

 1. super
  mohol si sem este vlozit schemu od cree, takto musim pracne zistovat kolko je K …

  inak sa tesim na ten clanok o bateriach … vidim, ze aj tie sanyo 2700 uz pomaly odchadzaju … kolko cyklov mozu mat za sebou ?

  1. Odkaz na graf s binningem je
   Odkaz na graf s binningem je hned na konci úvodního odstavce;-) Ty sanya by mohly mít ke stovce cyklů. Vzhledem k použití je rozdíl 10% ještě vcelku OK (testy výdrže většinou nehlídám, takže ne vždy se podaří vypnout světlo včas…).

 2. fotka…
  chyba mi tu k dokonalosti jedna fotka – zaber na telo bez tailcapu z pohladu vkladania baterii. na fore je taka niekde. krasne na nej vidiet bytelnost konstrukcie.
  nadherna recenzia! dakujem 😉

 3. Petr_3547

  Zdravím, kdy by tak mohla být
  Zdravím, kdy by tak mohla být recenze na SolarForce L900 a nebo L900M (mini). Díky za odpověď.

 4. Bíle světlo LED považuji za
  Bíle světlo LED považuji za jednu z největších kladů spolu s výdrží. Úsměvné, že jsou lidé, kteří považují žluté světlo za výhodu.

  1. Je to o osobních preferencích
   Je to o osobních preferencích a účelu na který světlo používáš. Pokud by sis mohl porovnat TK20 s jiným světlem v lese, tak bys možná změnil názor:)

   1. teplota světla
    ono jde o to že lidské oko je nejcitlivější na světlo žluté barvy. do mlhy se také hodí více svítilna s teplejším světlem.

 5. Petr_3547

  Kdyby bylo 200 – 250 lumenů v
  Kdyby bylo 200 – 250 lumenů v teplé bílé barvě, tak bych se k ní možná přiklonil ale zatím mi u ní chybí výkon (je o dost nižší než u studené bílé

 6. TK20
  Včera jsem zakoupil tuto svítilnu a lehce jí testoval z balkonu lodžie na protější paneláky. Přišlo mi, že světelný tok má poměrně malý „střed“ a pak velké „halo“. Na panelák vzdálený cca. 80m bych odhadnul průměr středu tak na 4 metry.
  Když si posvítim pod nohy tak 2 metry, tak je prumer stredu tak 30 cm.

  Nemam zkusenosti s jinymi svitilnami tohoto typu, ale vozim na kole blackburn 8XSL ( 2x Luxeon K2 – cca 220 lm ) , a ty maj uplne jinak ohniska. Skoro neni vidět přechod mezi středem a „halo“.

  jak jsou na tom ostatní svítilny ? exituje něco podobnýho do ruky (napřilbu) , kde by taky nebyl přechod tak výrazný ?

  díky

  1. Na fotce s kravínem jsou
   Na fotce s kravínem jsou červené dveře široké cca 4 metry a na vzdálenost necelých 40m jsou osvětlené celé, takže 4metry na vzdálenost 80 metrů to nebudou:)

   Jinak svítilny se dělají s různými reflektory a optikami, plynulý přechod ze středu do halo má ze světel na 2xAA například Fenix L2T, nebo L2D/LD20 s texturovaným reflektorem. A samozřejmě i další světla. Stačí si omrknout souhrny fotek http://www.ledmania.cz/fotky-venku a porovnat s TK20.

 7. Nemám zkušenosti ale třeba
  Nemám zkušenosti ale třeba Fenix L2D v recenzi na této stránce – zdá se Vám také přechod z ohniska do halo výrazný?
  K jakému účelu má sloužit – pochopil jsem správně že na kolo?
  Plynulý přechod má také zde zecenzovaná Autora.
  Z jednočipových led svítilen má široký světelný kužel NiteCore D20.
  Ale přechod do halo u D20 nevím.
  Doporučuji se poradit s prodejcem, projednat pro a proti.
  Nikomu nic nevnucuji jen se snažím poradit, osobní zkušenost nemám.

 8. petr3548

  Jak tak s odstupem času
  Jak tak s odstupem času koukám na fotku zahrady u TK20, tak se mi zdá šíleně intenzivní halo (kdybych ji přidělal na kolo, tak možná by to i stačilo v porovnání s D20 která nesvítí skoro do dálky, to má docela silně osvětlenou plochu – na dolním okraji fotky)

  1. vozim TK20 na helmě, ve
   vozim TK20 na helmě, ve stromovce cestou z práce jako jediné světlo, je tam skoro uplna tma a dá se s tim jet v pohodě. Po asfaltu halo je perfektní, vidis i ve velký rychlosti docela detaily (větve, louže) Na nejáky technictejsi sjezdy v lese musis ale zpomalit. Tam uz to halo je málo …

 9. Teplé světlo
  Můžete prosím nějak rozvést výhodu teplého – žlutého světla v přírodě? Jak svítí třeba PD30 vím, fakt je, že na rybách u vody je často mlha a bílým světlem jsem mlhu „rozsvítil“ a neviděl skoro nic. Jak na tom bude TK20? Díky

  1. Svítilny s teplým odstínem
   Svítilny s teplým odstínem mají ve spektru větší podíl červené složky, která je u LED se studeným odstínem zastoupena o dost míň. Když se s takovým světlem pohybujete v přírodě, tak jsou pak barvy přirozenější a kontrastnější (hnědá je opravdu hnědá…). Ale samozřejmě je to i hodně o zvyku a osobní preferenci. Co se týče mlhy, deště a sněžení, tak tam více záleží na tvaru kuželu. Svítilna se silným halo vždy osvítí mlhu či sněhové vločky před vámi a v podstatě vás tak oslní. Na odstínu až tak moc nezáleží.

  2. TK20 v podzemí
   Nosim TK20 občas do podzemí – do štol. Teplota spektra se skoro blíží normální „teplé žárovce“, ale rozdíl tam přeci jen je. Hlavně v detailech – když posvítíš zblízka např. na nějáký kámen do zelena, tak tu barvu to zkreslí – ikdyž minimálně. Když tam pak posvítíš normální neLED baterkou tak, ta zelená je věrná. Oproti takový tý old school speleobaterce na xy „velkejch buřtů“ s velkym průměrem reflektoru je to ale strašnej kanón co se týka dosvitu a intenzity světla. A navíc to velké halo se taky hodí – když svítíš do dálky tak si vidíš i pod nohy.

  1. Fenix TK20 má taktický
   Fenix TK20 má taktický spínač. Tzn. jeho namačkáváním můžeš signalizovat dle libosti. Ale, že by se dal zapnout režim SOS a svítilna by SOS blikala sama (tak jako Fenixy PD a LD řady), tak to TK20 neumí.

   1. repulsive

    aha, trochu jsem to popletl,
    aha, trochu jsem to popletl, myslel jsem, že jde o synonyma .. v době čtení recenze jsem netušil, že některé baterky umí vyblikávat signál SOS v morseovce 🙂

    jak se vlastně přepníná mezi režimem taktický spínač a vypínač ?

    1. V podstatě se nijak
     V podstatě se nijak nepřepíná:) Když vypínač namáčkneš, tak se svítilna rozsvítí a když ho pustíš, tak zase zhasne. Když vypínač zmáčkneš víc až do plného sepnutí, tak zůstane sepnutý:)

 10. Taktický spínač…
  Právě to slovo“taktický“ vypovídá o jeho smyslu a určení. Spínač je totiž nehlučný (necvakne) v té první části dráhy a přitom sepne obvod. Má to výhodu při taktickém užití svítilny armádou , policií, bezp.agenturami nebo i nočními lovci, kdy v tichém prostředí se uživatel neprozradí hlukem sepnutí, resp. může si přisvítit na zlomek sekundy na terč a vypálit ránu, dávku, oslepit protivníka atd. Při normálním chodu vypínače OFF/ON/OFF je tato akce mnohem pomalejší a provázená čtyřmi zvukovými „lupnutími“… A navíc lze signalizovat morse…. M.J.

  1. Vyloženě měkký ani tvrdý
   Vyloženě měkký ani tvrdý materiál to není. Spíš něco mezi. Lepivost špíny jsem nezkoušel:)

 11. fatal.error

  Zdravím, měl bych jenom
  Zdravím, měl bych jenom kontrolní dotaz, je tuto svítilnu možno použít spolu s držákem Twofish Lockblocks? A případně dále, jakou jinou svítilnu na AA baterie, použitelnou na kolo, do těch 1500,- byste mi doporučili? Díky.

  1. Fungovat bude, ale na držák
   Fungovat bude, ale na držák už je relativně těžká a může vibrovat. Jinak TK20 bych na kolo moc nedoporučoval, na můj vkus má příliš úzký a ostře ohraničený střed kuželu.

   Na kolo jsou lepší svítilny s širším a plynulejším kuželem. Ze svítilen na tužkovky to jsou např. Fenix L2D/LD20/L2T nebo Eagletac P10A2/P100A2 a další.

 12. koupil
  Ahoj, tak jsem si ji včera na kronium koupil a jsem s ní moc spokojený. Tahle recenze mi hodně pomohla – díky moc!
  PS: Drží se v ruce úplně přirozeně.

 13. Taktický spínač…
  Ahoj, svítilnu jsem si koupil, jsem s ní naprosto spokojený, pouze moc nechápu režim zapnutí – taktický spínač. Pročetl jsem si funkci taktického spínače v této diskuzi a ta je jasná, ale nechápu proč když domáčknu, tak se svítilna nerozvítí, ale jen cvakne, poté musím znovu celý spínač zmáčknout a pak už svítí ?
  OFF/OFF/ON/OFF/OFF/ON Prostě musím vždy zmáčknout 3x aby zůstala svítit. Není náhodou vadný spínač ? Děkuji za reakce.

 14. Byl vadný spínač, okamžitě
  Byl vadný spínač, okamžitě vyměněn za jiný. Již OK. Děkuji !

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.