Fenix TK10

Taktická LED svítilna Fenix TK10 je nástupcem modelu T1, od něj se liší hlavně mírně přepracovaným designem. Spona je nyní odnímatelná, tlačítko vystupuje nad okraj, je možné použít takzvaný „grip ring“ a ubyl ocelový kroužek na hlavě svítilny. Výkonem by na tom oba modely měly být stejně.

Parametry:
napájení: 2xCR123, 2xRCR123
světelný zdroj: Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: 130g
rozměry: délka 13,3cm, průměr hlavy 3,4cm, průměr těla 2,5cm, vnitřní průměr 1,70cm
reflektor: hliníkový texturovaný
cena: 1599Kč (v době testu)

Fenix TK10

Svítilnu dostanete v klasické černé Fenixí krabičce. Příslušenství tvoří pouzdro, poutko, spona, dva šroubky a klíč na její montáž, oranžový kroužek (pokud nechcete používat grip ring), náhradní čepičku na tlačítko, dvě náhradní těsnění a návody v českém a anglickém jazyce.

Svítilnu můžete napájet dvěma CR123 bateriemi, nebo dvěma RCR123 akumulátory. Jen pozor, některé RCR123 akumulátory jsou o 1-1,5mm delší než primární CR123 a nemusí se do svítilny vejít (AW se vejdou bez problémů). Režimy máte k dispozici dva a to turbo režim 225 lumenů a základní režim 60 lumenů. Mezi režimy se přepínáte otáčením hlavy, povolená hlava -> základní režim, utažená -> turbo režim.

Kvalita zpracování je špičková. Tělo je poměrně bytelné, zvláště hlava je zesílená (i když proti modelu T1 chybí nerezový kroužek). Závity jsou vyrobeny precizně a už z výroby jsou namazané a opatřené o-kroužky. Jako všechny Fenixy i tato svítilna je vodotěsná dle standartu IPX-8.  Reflektor je hliníkový texturovaný, proti modelu T1 mi přijde textura výraznější. Rovněž vroubkování na těle je o něco výraznější než u T1 a svítilna se drží velmi dobře i v rukavicích. Na těle je ještě jeden závit navíc, ne který můžete našroubovat oranžový nebo taktický kroužek. Taktický kroužek nebo taky „grip ring“, usnadňuje takzvané „cigaretové“ resp. „doutníkové“ držení svítilny mezi prsty. Rovněž zabraňuje kutálení svítilny po rovné ploše. Pro normální používání mi vyhovoval spíš kulatý oranžový kroužek. Na svítilnu lze přidělat i sponu pomocí dvou dodávaných šroubků a imbusového klíče. Dodaný klíč však měl špatný rozměr a ve šroubcích se protáčel, takže jsem musel použít vlastní. U novějších kusů už by to prý mělo být v pořádku (testovaný kus byl z první várky). Spínač je typu „forward clicky“ a umožňuje momentální zapnutí svítilny pouhým namáčknutím. Tlačítko vystupuje nad okraj, takže svítilnu nelze postavit jako svíčku. Svítilna se dodává buďto v olivové nebo černé barvě (HA-III anodizace).

Výdrž na baterie jsem měřil do zapnutí upozornění na vybité baterie (světlo začne blikat). Svítilna má konstantní regulaci, takže až do vybití baterií svítí pořád stejně.

high: 2x CR123 – 1:20-1:30h (dle použitých baterií viz. test CR123 baterií)
low: 2x CR123 – neměřeno, dle výrobce 10 hodin, dle jiných recenzí až 14 hodin
high: 2x AW RCR123 750mAh – 1:00h
low: 2x AW RCR123 750mAh – 7:20h

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru. Turbo na 1/60s + 1/320s, low na 1/60s, turbo vodorovně se stěnou 1/100s.
 2. Roh místnosti z 5 metrů. Turbo na 0,5s a 0,1s, low na 0,5s.
 3. Keř z 5 metrů, turbo a low na 1,3s.
 4. Zahrada až 25 metrů. Turbo a low na 2,5s, výřez detailu se stromem na turbo.
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Turbo, čas 5s.

Z fotek bílé stěny vidíme velmi hladký kužel bez jakýchkoliv artefaktů. Ohnisko je poměrně intenzivní, přechod z ohniska do halo je velmi plynulý. Odstín je neutrální bílá.

Díky výrazněji texturovanému reflektoru je dosvit Fenixu TK10 o něco kratší než u předchůdce T1, rozdíl je však poměrně malý (podle naměřených luxů z jiných recenzí asi 10%). Proti menšímu modelu P3D je pořád výrazně větší. Z jiných recenzovaných světel se dá přirovnat například ke svítilně Wolf-Eyes Fox 1X.

Závěr

Fenix TK10 je kvalitní svítilna, která se vyznačuje bytelností konstrukce a vysokou kvalitou zpracování. Dva režimy umožňují výběr mezi vysokým výkonem a dlouhou výdrží. Slabší režim bohatě stačí na použití do vzdálenosti 20-30 metrů. Díky dodávanému příslušenství (kroužky, spona..) si ji můžete přizpůsobit přesně podle vašich potřeb, takže je možné svítilnu používat jak takticky tak „normálně“.

Hodnocení

kvalita provedení: 9,5/10
světelný výkon: 8,7/10

26 komentářů k článku “Fenix TK10”

 1. TK-10 NEBO TK-11 fenix
  Prosím o pomoc : Má někdo vyskoušené tyto baterky, mam pocit že je pouze rozdíl vtom kroužku (prstenci). Na TK-10 je na tomto mistě což si myslim že je lepší držák na opasek a baterka tak muže být v kratším čase v pohotovosti díky za každou radu a odpověd JINAK MOC PĚKNÉ STRÁNKY GRATULUJI !!!

  1. TK11 má hladký reflektor a
   TK11 má hladký reflektor a tím pádem užší kužel a větší dosvit. Rovněž podporuje 18650 li-ion akumulátory a nemá zmiňovanou sponu na opasek. Jinak jsou si svítilny podobné.

   1. ….
    Přeju pěkny den prosím jaka by byla nejlepší nabíječka na 18650 li-ion akumulátory máte svuj oblibeny i-shop a k tk10 akumulatory jsou současti baleni? jinak moc dekuji za odpověd je to dilema s tou sponou asi to vyhraje tk 10 ta spona by mi asi moc chyběla na tk11 😉

    1. Já používám docela průměrnou
     Já používám docela průměrnou UltraFire WF-139 (z kronia) a k ní 2 aku 18650 AW 2200 mAh (taky z kronia) a žádný ani sebemenší problém mi zatím nenastal.

 2. Ahoj, měl bych jeden menší
  Ahoj, měl bych jeden menší dotaz dá se jako příslušenství ke svítilně dokoupit i tlakové dálkové ovládání spouště?

 3. náhradní žárovka(ledka)
  Dobrý den, uvažuji o koupi této svítilny a chtěl bych se zeptat, jestli se na ní prodává náhradní žárovka(ledka) nebo čím je osazena. Popřípadě kde bych jí sehnal. Děkuji

  1. Ve svítilně je použitá LED
   Ve svítilně je použitá LED Cree XR-E Q5. Náhradní není potřeba (a ani se nedá jednoduše vyměnit), protože by měla vydržet 50000 hodin.

  1. Díky za upozornění, už je to
   Díky za upozornění, už je to opravené. Jen mně překvapuje, že si toho tak dlouho nikdo nevšiml 🙂

 4. Zaměnitelná hlava mezi TK10 a TK11R2?
  Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možné zaměnit hlavu z TK10 na tělo TK11R2 – pro mě by to byla ideální kombinace, texturovaný reflektor a tělo s baterií 18650 Díky za info
  PS máte moc pěkné stránky Honza, Brno

  1. Mechanicky asi pasovat bude,
   Mechanicky asi pasovat bude, ale problém je v tom, že TK10 má zabudované upozornění na vybité baterie. A protože se s provozem na 18650 aku nepočítalo, tak by se po pár minutách provozu upozornění zapnulo.

   1. Díky
    Moc děkuji za info. Ještě by mě zajímal Váš technický názor na akumulátor Ultrafire 18650 3000mAh http://www.diody.mujobchod.info/?p=productsMore&iProduct=334 – jde o přehnaný údaj výrobce? Mám celkem málo času a než sem se dostal k přečtení Vašeho testu aku 18650, tři ks objednal… Ale ve srovnání s aku 18650 SolarForce 2400 mAh vydrží prakticky stejně??? Vše testováno v TK11R2 a Olight M20W a nabíječka (taky mě přijde méně kvalitní) http://www.diody.mujobchod.info/?p=productsMore&iProduct=301 Jaký akumulátor tohoto typu vyšší kapacity sehnatelný tu v zemi by jste mě doporučil? Pracuji jako záchranář a světlo je pro mě celkem potřebné, v profesi i cestování 🙂 Díky Honza

    1. Tu nabíječku neznám, takže
     Tu nabíječku neznám, takže nemůžu hodnotit. Ultrafire 3000mAh jsem měl zatím jeden na otestování a mám podobné zkušenosti. Výdrž ve svítilnách s odběrem kolem 1A a vyšším je srovnatelná (nebo kratší) s jinými akumulátory s kapacitou 2400-2500mAh. Viz. tento můj krátký testík. Podle některých zahraničních testů by měla být kapacita lepší při nižším odběru, například v základním režimu u TK11 bys měl naměřit delší výdrž.

     Přibližně do měsíce prý mají být dostupné chráněné 2600mAh aku od AW. Jinak nejlepší jsou asi Panasonic 2900mAh, ale ty jsou velmi obtížně sehnatelné a jsou nechráněné.

 5. SoShine 🙂
  Díky Jiříku, aspoň začínám mít jasno 🙂 Možná by ta nabíječka stála zato ji pěkně otestovat 🙂 Vadí mě na ní špatné doléhání kontaktů na baterie a kontakty jsou měkké, ohýbají se už při opatrném zasouvání akumulátoru, stačí s aku pootočit a přestane nabíjet, když se nabíjí jeden aku, tak ho tlačí cca 1400 a když nabíjí čtyři, tak tlačí jen čtvrtinu… prostě z fota na eshopu toho člověk spoustu nepozná a slušnou nabíječku na 18650 jsem prostě nikdě nesehnal. . .

  1. ano, lze pouzit libovolnou
   ano, lze pouzit libovolnou montaz na svitilny s prumerem 25mm (1 palec), tzn. drtiva vetsina montazi pro svitilny na zbran na trhu.

 6. výmena
  Ahoj Jirík, chcel by som v kamošovej TK11 vymeniť sklíčko za asferiku. Rozoberal si to niekedy? Nejaké rady?
  Dík

 7. to je zlé
  To teda majú blbo poskladané. Čo ak lampa padne /čo sa stáva často/ a na betóne sa sklíčko zlomí, alebo sa niečo vnútri uvolní? Ja osobne takú lampu by som určite nechcel !!! Nikto o tom nepíše niekde na fórume? Nič som tam o tom nenašiel, ale ty máš o fórume lepší prehlad.

  1. V podstate je potreba
   V podstate je potreba vysroubovat modul s elektronikou zevnitr hlavy. Je ji potreba chytnou zevnitr za ty dirky co jsou po obvodu. Je to videt na tomhle obrazku. Modul je v hlave zalepeny, takze to pujde spatne. Fenix lepi vsechny svitilny, je to dulezite kvuli vodotesnosti a zaroven se tim chrani, aby se v tom nekdo hrabal a neco znicil 🙂 Pokud rozbijes sklicko, tak to posles na opravu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.