Fenix TA30

V poslední době se čím dál častěji objevují LED svítilny s ovládáním pomocí otočného prstence. U Fenixu byl tento způsob přepínání režimů poprvé použitý u taktického modelu Fenix TA30. Na vývoji prý spolupracovala i armáda, pro kterou má být tato svítilna primárně určená. Jednou z předností proto má být i konstrukce uzpůsobená pro pohlcení opakovaných zpětných rázů při střelbě.

Parametry:
napájení: 3xCR123, 3xRCR123, 2×17500
světelný zdroj: LED Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: 206g
rozměry: délka 20,6cm, průměr hlavy 3,5cm, průměr těla 2,5cm, vnitřní průměr 1,70cm
reflektor: hliníkový texturovaný
zapůjčeno: kronium.cz cena: 2199Kč (v době testu)

takticka svitilna Fenix TA30

  LED svítilna Fenix TA30

fenix TA30 prislusenstvi

Svítilnu dostanete v úzké dlouhé krabičce, v příslušenství naleznete poutko na ruku, náhradní gumové tlačítko a dva náhradní o-kroužky. Větší náhradní o-kroužek je zřejmě použitý na utěsnění otočného prstence. Zatím se mi ho však nepodařilo nijak demontovat, proto se obávám, že jeho případná výměna bude obtížná či zcela nemožná:)

Fenix TA30 a dalsi svitilny
Zleva: Fenix TK40, Fenix TA30, Olight M30 Triton, Fenix LD20

Svítilna je napájená třemi lithiovými CR123 bateriemi, ale lze použít i tři RCR123 li-ion akumulátory a nebo dva 17500 li-ion akumulátory. Vnitřní průměr bateriové trubice je rovných 17mm, proto se nemusí všechny 17500 akumulátory vejít. Osobně jsem zkoušel AW 17500 a Ultrafire 17500, ale Ultrafire byly příliš tlusté a nevešly se. Režimy výkonu má svítilna čtyři – low (9 lumenů) / medium (60 lumenů) / high (225 lumenů) a strobe (stroboskopické blikání).

Svítilna se zapíná tlačítkem s funkcí okamžité aktivace namáčknutím (lze použít například pro signalizaci). Režimy se přepínají již zmíněným otočným prstencem umístěným u hlavy svítilny. Celý rozsah pohybu prstence od obou krajních poloh je 90° stupňů. Mezi jednotlivými kroky je proto potřeba otočit prstenec o 30 stupňů. Při otočení prstence po směru hodinových ručiček se v krajní poloze nachází režim strobe a při otočení proti směru hodinových ručiček se v krajní poloze nachází nejnižší režim. Požadovaný režim lze proto nastavit dopředu „poslepu“ bez zapínání svítilny. Při přepínání je v každé poloze cítit cvaknutí.

svitilna Fenix TA30 ruka

Kvalita zpracování je velmi dobrá. Podobně jako u TK řady je konstrukce svítilny poměrně robustní. Díky použitým bateriím a otočnému prstenci svítilna docela narostla do délky a lehce přesahuje 20 centimetrů. Závity jsou provedené precizně a o-kroužky jsou již z výroby namazané. Výrobce tradičně uvádí vodotěsnost dle standardu IPX-8 s upřesněním na ponor do hloubky 1,8 metru po dobu 30 minut. Vzhledem k tomu, že otočný prstenec je nový konstrukční prvek a potenciální zdroj netěsnosti, rozhodl jsem se ověřit vodotěsnost alespoň celonočním ponořením svítilny do lahve od okurek 🙂 Svítilna to však přežila bez problémů.

fenixTA30_voda1.jpg fenixTA30_voda2.jpg

Většina těla svítilny je pokrytá výrazným vroubkováním pro zajištění jistého úchopu. Samotný prstenec je pokrytý podélnými drážkami, které by rovněž měly zabránit prokluzování. Hlava svítilny je opatřená zubatou korunkou, takže v nouzi ji lze použít i jako zbraň. Kolem tlačítka s funkcí namáčknutí je vykrojená ohrádka, která ochrání spínač při pádu a umožní postavit svítilnu jako svíčku. Co se týče odolnosti vůči zpětnému rázu při výstřelu, tak bohužel nemám možnost to nějak kvalitně otestovat. Ale při různém poklepávání a třesení k žádným výpadkům v osvětlení nedocházelo.

Fenix TA30 casti

Jediná část, kterou lze odšroubovat je koncová část se spínačem.

Výdrž na baterie jsem měřil do poklesu jasu na 50% hodnoty na začátku. Svítilna má elektroniku s konstantní regulací, takže svítí stále stejně, dokud baterie dokáží dodávat dostatek energie. Naměřené časy s Panasonic CR123 zhruba odpovídají času udávanému výrobcem (3,5 hodiny na max). Mezi nabíjecími bateriemi si nejlépe vedly dva li-ion akumulátory AW 17500 následované třemi RCR123 bateriemi.

3xCR123 Panasonic 1550mAh max – 3:05 h
2×17500 AW 1100mAh max – 2:10 h
2×17500 AW 1100mAh medium – 15:40 h
3xRCR123 AW 750mAh max – 1:30 h
3xRCR123 Solarforce 880mAh max – 1:16 h

Fenix TA30 výdrž na baterie

fenix ta30 vydrz medium

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru. High 1/60s + 1/320s, medium a low na 1/60s a high vodorovně se stěnou 1/100s.
  fenixTA30_stena_max1.JPG fenixTA30_stena_max2.JPG fenixTA30_stena_medium.JPG fenixTA30_stena_low.JPG fenixTA30_stena_vodorovne.JPG
 2. Roh místnosti z 5 metrů. High 0,5s + 0,1s, medium a low na 0,5s.
  fenixTA30_roh_max_long.JPG fenixTA30_roh_max_short.JPG fenixTA30_roh_medium_long.JPG fenixTA30_roh_low_long.JPG
 3. Keř z 5 metrů, 1,3s. High, medium, low.
  fenixTA30_ker_max.JPG fenixTA30_ker_medium.JPG fenixTA30_ker_low.JPG
 4. Zahrada až 25 metrů. High, medium, low 2,5s a výřez detailu se stromem na high.
  fenixTA30_zahrada_max.JPG fenixTA30_zahrada_medium.JPG fenixTA30_zahrada_low.JPG fenixTA30_zahrada_max_detail.JPG
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. High 5s.
  fenixTA30_kravin.JPG

Z fotek bílé stěny vidíme intenzivní ohnisko, které relativně ostře přechází do halo. Kolem ohniska vidíme jen drobné kruhové artefakty, jinak je světelný kužel hladký. Odstín je bílý bez nějakého výrazného barevného nádechu.

Výkonem je na tom Fenix TA30 podobně jako další svítilny z kategorie na dvě až tři CR123 baterie. Proti svítilně EagleTac P10C2 či Wolf-Eyes Explorer a Fenix TK10 má TA30 lepší dosvit. Naopak za Olightem M20 či Fenixem TK11 již lehce zaostává.

Závěr

Hlavní předností svítilny Fenix TA30 proti konkurenci je jednoznačně otočný prstenec, který umožňuje snadno a rychle přepínat mezi čtyřmi režimy svícení. Jinak splňuje asi vše, co si lze představit pod pojmem „taktická“ – odolná konstrukce, vysoký výkon i dlouhá výdrž. Využití tak asi nejvíce nalezne mezi policisty, vojáky a dalšími profesionály. Pro běžné použití v domácnosti či pro sport jsou však vhodnější jiné svítilny. 

Hodnocení

kvalita provedení: 9,5/10
světelný výkon: 8,7/10

13 komentářů k článku “Fenix TA30”

 1. ten volící kroužek je dobrý
  ten volící kroužek je dobrý nápad. nějaký slabší režim mi u TK10 dost chyběl…

 2. no, tak je i jako do
  no, tak je i jako do domácnosti dobrá, jednoduché ovládání, dost režimů, podpora aku i CR123A který vydrží spoustu let, dostatečně široký kužel i dosvit, jako běžná baterka by mi nevadila, naopak, bytelnější konstrukce doma na poličce při ne každodenním používání nijak nevadí, alespoň víc vydrží.

 3. Do domácnosti asi ne
  Podle fotek má svítilna velmi intenzivní ohnisko s poměrně ostrým přechodem do halo, což je dobré při střelbě, ale do domácnosti nikoliv. Tam je praktičtější široké ohnisko s plynulým přechodem do halo.

  1. To je jasný, ale je to mnohem
   To je jasný, ale je to mnohem lepší, než cokoliv co většina lidí doma má, ale taky dražší

  2. Proto stále už unavně
   Proto stále už unavně opakuji…chce to konečně FOKUS(ne jen u lowendu „zdravím lenser“)
   Prodejci, tlačte na výrobce, že to zákazníci požadují…třeba jim to i nalžete 🙂

  3. kup si nejaky lampas s P7ckou
   kup si nejaky lampas s P7ckou a uzke ohnisko ta nebude trapit :-)))
   ani pocet lumenov :-))))))))))

 4. TA 21
  Chtěl bych se zeptat na Fenix TA 21. Už ho někdo máte – jak vypadá ohnisko v porovnání s TA 30? U TA 21 se mi líbí použití akumulátoru 18650 a spousta režimů a hlavně menší velikost. Díky za odpověď.

   1. Prosím ještě jeden dotaz.
    Prosím ještě jeden dotaz. Chci používat TA 21 na myslivost (ne střílení na zbrani), hlavně dohledávky, příchod k posedu nebo k rybníku na tah kačen. Bude fenix dotavat v brzké době červený, zelený nebo modrý filtr?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.