Fenix T1

Svítilna Fenix T1 se od současné produkce Fenixu docela liší. Běžné modely jsou zaměřeny spíš na minimální rozměry a relativně nízkou váhu, model T1 je zaměřen hlavně na vysokou mechanickou odolnost a daleký dosvit. Já jsem v recenzi klasicky testoval hlavně výkon svítilny, ale v Americe dostalo několik lidí svítilnu na destruktivní testování a výsledky si můžete prohlédnout například v těchto videích: Teslova cívka + informace na CPF, hydraulický lis, pečení na grilu, zamrznutí v ledu. Další výsledky testování najdete na CPF, po vyhledání výrazu „Fenix T1 abuse“.

Parametry:
napájení: 2xCR123, 2xRCR123
světelný zdroj: Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: 152g
rozměry: délka 13,8cm, průměr v nejširším místě 3,5cm, průměr těla 2,5cm, vnitřní průměr 1,7cm
reflektor: hliníkový texturovaný
cena: 1699Kč (v době testu)

fenixt1.jpg

Fenix T1

fenixt1_prislusenstvi.jpg

Svítilnu Fenix T1 dostanete ve velkém průhledném obalu. V příslušenství dostanete pouzdro, poutko, tři náhradní o-kroužky a náhradní čepičku na tlačítko. Samozřejmostí je návod v českém a anglickém jazyce.

svetla_venku_sm.jpg
Regalight WT1, Fenix T1, Ultrafire C2, „Piston“
Regalight WT1, Fenix T1, Fenix P3D Q5
Pár venkovních fotek…

Svítilnu můžete napájet dvěma CR123 bateriemi, nebo dvěma RCR123 akumulátory. Režimy jsou k dispozici dva a to základní (60 lumenů) a turbo (225 lumenů). Mezi režimy se přepínáte otáčením hlavy, utažená hlava -> turbo, povolená hlava -> základní režim. Tlačítko je typu „forward clicky“, takže umožňuje momentální zapnutí svítilny pouhým namáčknutím, to lze využít například k signalizaci.

fenixt1_ruka2.jpg

Kvalita zpracování je výborná. Konstrukce je opravdu bytelná a zvláště hlava svítilny je hodně zesílená, to se samozřejmě podepisuje na váze. Závity jsou vyrobené kvalitně a opatřené o-kroužky. Výrobce uvádí vodotěsnost dle IPX-8 standartu, ale bez dalšího upřesnění (v neoficiálním testu pana Tomáše Melichárka svítilna vydržela až do hloubky 40m, víc už neumožňovalo testovací zařízení). Reflektor je texturovaný a je větší než u ostatních Fenixů. Prostřední část svítilny je opatřena vroubkováním a i díky tvaru se drží velmi dobře. Svítilna je opatřená neodnímatelnou sponou, kterou si můžete světlo zaháknout za opasek, nebo třeba kapsu. Osobně bych ji radši oddělal, protože mi docela vadila při přepínání režimů (utahování/povolování hlavy). Tlačítko umožňuje okamžité zapnutí svítilny namáčknutím a má relativně dlouhý chod. Kolem tlačítka je jakási třírohá ohrádka, díky které můžete světlo postavit jako svíčku.

fenixt1_casti.jpg

Části svítilny

Výdrž na baterie jsem měřil pouze s akumulátory. Svítilna má elektroniku s konstantní regulací jasu, takže svítí stále stejně až do vybití baterií. Navíc má zabudované varování při vybitých bateriích (začne rychle blikat), takže jsem měřil výdrž do zapnutí tohoto varování. Výdrž na jednorázové CR123 baterie si můžete prohlédnout v recenzi na light-reviews.com. Zde autor recenze naměřil 1:46h na turbo a 13:28h na základní režim, což je o něco víc než uvádí výrobce (1,5h na turbo a 10 hodin na základní režim).

Výdrž na turbo s akumulátory:
2xAW RCR123 750mAh: 0:56h
2xAW RCR123 LiFePo4 500mAh: 0:30h

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru, turbo na 1/60s a 1/320s, základní 1/60s, vodorovně se stěnou turbo 1/100s.
  fenixt1_stena_high1.jpg fenixt1_stena_high2.jpg fenixt1_stena_low.jpg fenixt1_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů, turbo (čas 0,5s a 0,1s), základní (0,5s).
  fenixt1_roh_high_long.jpg fenixt1_roh_high_short.jpg fenixt1_roh_low_long.jpg
 3. Keř z 5 metrů, čas 1,3s (turbo, základní)
  fenixt1_ker_high.jpg fenixt1_ker_low.jpg
 4. Zahrada až 25 metrů, 2,5s (turbo, základní) a výřez detailu se stromem na turbo.
  fenixt1_zahrada_high.jpg fenixt1_zahrada_low.jpg fenixt1_zahrada_detail.jpg
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s (turbo).
  fenixt1_kravin.jpg

Z fotek bílé stěny vidíme intenzivní ohnisko a kolem jasné halo. Kužel je skoro ukázkově hladký bez artefaktů. Odstín je příjemný s lehce teplejším nádechem.

Z porovnání s ostatními Fenixy vychází T1 jako jasný vítěz, ohnisko je jen o kousek užší, ale dosvit se výrazně zvýšil. Mezi svítilny specializované na co nejvyšší dosvit do dálky (Tiablo A9, Raidfire Spear atd.) bych Fenix T1 ještě nezařadil. Spíš bych řekl, že stojí někde na půli cesty mezi Fenixem P3D a právě třeba Spearem.

Závěr

Fenix T1 je kvalitní a hlavně velmi odolná svítilna. Svou konstrukcí je proto určena pro hodně náročné uživatele a profesionály. Díky dvěma režimům a dobře vybalancovanému tvaru kuželu vám poslouží na krátkou i dlouhou vzdálenost a zároveň vás nebude otravovat všelijakými blikacími režimy. Jediná vada na kráse je neodnímatelná spona, která může překážet při přepínání režimů.

Děkuji internetovému obchodu Kronium.cz za zapůjčení svítilny k otestování.

Hodnocení

kvalita provedení: 9,5/10
světelný výkon: 8,7/10

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.