Fenix P3D Premium Q5

Dnes je tu po delší době recenze na další svítilnu od Fenixu a to Fenix P3D Premium Q5. Stejně jako předchozí recenzované světlo používá P3D k napájení lithiové CR123 baterie.

Parametry:
napájení: 2xCR123, 2xRCR123
světelný zdroj: Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: 45g
rozměry: délka 11,5cm, vnější průměr 2,15cm, vnitřní průměr 1,70cm
reflektor: hliníkový texturovaný
cena: 1599Kč (v době testu)

fenixp3dpremq5.jpg

Fenix P3D Premium Q5

Stejně, jako u všech ostatních Fenixů dostanete svítilnu v pěkné černé krabičce. Uvnitř na vás čeká svítilna, pouzdro, poutko na ruku, náhradní čepička na vypínač, dva náhradní o-kroužky, záruční list a návod k použití v českém a anglickém jazyce.

Svítilna je napájená dvěma 3V CR123 bateriemi, o nabíjecích RCR123 bateriích se výrobce nezmiňuje. Na CPF však lidé běžně používají, jak 3,2V LiFePo4 RCR123 akumulátory, tak „klasické“ 3,7V RCR123 aku. K dispozici máte dokonce šest režimů svícení a to low (12 lumenů)/medium (53 lumenů)/high (120 lumenů)/ turbo (215 lumenů) /strobe – stroboskopické blikání/SOS – signál SOS. Režimy jsou rozděleny do dvou skupin – turbo+strobe a low+medium+high+SOS, mezi skupinami se přepínáte otáčením hlavy svítilny. Režimy v rámci skupiny přepínáte klasicky půl-zmáčknutím tlačítka na konci svítilny. Pokud svítilnu zapnete při plně utažené hlavě, dostanete se přímo do režimu turbo, tlačítkem pak můžete přepínat jen mezi turbo a strobe. Když hlavu trochu povolíte, tak se svítilna přepne do režimu low a tlačítkem přepínáte mezi low/medium/high/sos. Opětovným utažením hlavy se dostanete opět do režimu turbo. Z popisu to možná vypadá složitě, ale ve skutečnosti je to úplně jednoduché:-)

fenixp3dpremq5_ruka.jpg

Kvalita zpracování je jako u všech Fenixů velmi dobrá. Závity jsou precizně vyrobeny a opatřeny o-kroužky. Výrobce udává vodotěsnost pod vodou v hloubce 1,8 metru po dobu 30 minut. Sice nemám po ruce žádný rybník, kde bych to pořádně otestoval. Ale aspoň symbolicky jsem šoupnul P3D spolu s L2D do jezírka na zahradě. Nechal jsem je v hloubce asi 15cm po dobu 10 minut, dovnitř samozřejmě žádná voda nepronikla.

fenixy_voda2.jpg fenixy_voda.jpg

Tělo je opatřeno matnou černou anodizací, vroubkování je jen na koncovce. Tlačítko mi na tomto kusu přišlo lehce tužší, ale pořád dobře ovladatelné. Samozřejmě je zapuštěné, takže svítilnu můžete postavit jako svíčku.

fenixp3dpremq5_casti.jpg

Standardně kvalitní Fenixí zpracování

Výdrž na baterie jsem neměřil. Výrobce udává výdrže následující: low (65h)/medium (13h)/high (4,8h)/turbo (1,8h). Změřené výdrže si můžete prohlédnout například v recenzi na light-reviews.com. Tam je vidět, že na primární CR123 baterie je výdrž dokonce o něco delší než uvádí výrobce (na turbo až 2 hodiny ), na nabíjecí RCR123 aku s kapacitou 750mAh je výdrž přibližně poloviční. Až budu mít nějaké RCR123 na otestování, tak se pokusím výdrže změřit také. Tady bych ještě podotknul, že P3D má zabudované upozornění na vybité baterie. Jakmile napětí na bateriích klesne pod určitou úroveň, tak světlo začne velmi rychle blikat (ještě rychleji než při strobe). Vy pak můžete přepnout do nižšího režimu, který baterie ještě chvíli utáhnou, nebo samozřejmě musíte baterie vyměnit.

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru, turbo 1/60s a 1/320s, (high, medium, low) 1/60s. A vodorovně se stěnou 1/100s.
  fenixp3dpremq5_stena_turbo.jpg fenixp3dpremq5_stena_turbo2.jpg fenixp3dpremq5_stena_high.jpg fenixp3dpremq5_stena_med.jpg fenixp3dpremq5_stena_low.jpg fenixp3dpremq5_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů. Turbo na 0,5s a 0,1s. A 0,5s (high, medium, low).
  fenixp3dpremq5_roh_turbo_long.jpg fenixp3dpremq5_roh_turbo_short.jpg fenixp3dpremq5_roh_high_long.jpg fenixp3dpremq5_roh_med_long.jpg fenixp3dpremq5_roh_low_long.jpg
 3. Keř z 5 metrů, 1,3s (turbo, high). Zahrada až 25 metrů, 2,5s (turbo, high) a výřez detailu se stromem na turbo.
  fenixp3dpremq5_ker_turbo.jpg fenixp3dpremq5_ker_high.jpg fenixp3dpremq5_zahrada_turbo.jpg fenixp3dpremq5_zahrada_high.jpg fenixp3dpremq5_zahrada_turbo_detail.jpg
 4. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s. (turbo, high)
  fenixp3dpremq5_kravin_turbo.jpg fenixp3dpremq5_kravin_high.jpg

Z fotek bílé stěny vidíme slabý náznak tmavého kruhu kolem ohniska (pro světla s Cree typické), ale díky použití texturovaného reflektoru to není tak výrazné. Venku to samozřejmě není vidět vůbec. Barva světla mi přišla čistě bílá, bez znatelného odstínu nějaké barvy.

Světelný výkon baterky je velmi dobrý, těch 215 lumenů na turbo je prostě znát. Při porovnání s Olightem T20 mi svítilna přijde o něco praktičtější a to zvláště díky mnohem širšímu osvětlenému prostoru (dobře je to vidět na fotkách kravína).

Závěr

Fenix P3D Premium Q5 je výborná svítilna s vysokým výkonem a relativně malými rozměry. Díky délce 11,5cm se vejde i do větší kapsy a dá se tak nosit stále u sebe. Díky čtyřem úrovním svícení poskytne vysoký výkon i dlouhou výdrž. Pokud vám vyhovuje použití lithiových CR123 baterií, tak asi není co řešit:-).

Děkuji internetovému obchodu Kronium.cz za zapůjčení svítilny k otestování.

Hodnocení

kvalita provedení: 9/10
světelný výkon: 8,5/10

11 komentářů k článku “Fenix P3D Premium Q5”

 1. Led modul do teto svitilny ?
  dobry den
  jen mam dotaz jestli by se do teto svitilny dal koupit jen ten led-modul ??

  diky

 2. nedá
  Fenix žádné led moduly neprodává a ani žádné výměnné typy nepodporuje. Samotná LED sice vyměnit jde, ale musí se rozšroubovat zalepená hlava a samozřejmě při tom přijdete o záruku.

 3. Porovnání
  Dobrý den,
  zajímalo by mě porovnání s Led Lenser P7. Četl jsem v komentářích, že Led Lenser nepatří ke špičce neboť používá zastaralé diody. Nejsem v této oblasti odborník, P7 se mi zdá docela dobrá. Chtěl bych si pořídit na chalupu nějakou svítilnu a zaujaly mě právě tyto dvě – Fenix P3D Premium Q5 a Led Lenser P7 a nenašel jsem přímé porovnání.
  Dá mi k tomu někdo radu?
  Díky.

  1. Led-lenser P7 už používá nové
   Led-lenser P7 už používá nové Cree LED. Ale zatím jsem ho viděl jen krátce. Rozdíl je v napájení (2xCR123 vs. 4xAAA), velikosti (led-lenser je větší a těžší). Počtu režimů a pak zejména optice. Led-lensery jsou zoomovací, takže se dají natavit na svícení do dálky nebo do šířky. Při nastavení na úzký kužel mají větší dosvit než Fenix. P3D resp. PD30 má reflektor, takže v podstatě svítí do dálky i do šířky najednou. Celkově to jsou dost rozdílné svítilny a ani s jednou chybu neuděláš, ale chtělo by si to osahat.

  2. repulsive

   led-lenser asi bude svítit o
   led-lenser asi bude svítit o dost silněji, ale její jas bude s časem slábnout, protože nemá regulační elektroniku.

 4. Použití na kolo
  Dobrý den,

  prosím Vás, zajímalo by mě jestli se dá sehnam nějaká rozptylka jako nástavec při použití na kolo.

  Díky za odpověď

 5. LED na kolo
  A jeste dotaz..:)..jakou led svítilnu NA KOLO byste mi doporučil? tak do 2000Kč… Kteroukoli LED..díky

  1. Doporučuju mrknou na sice
   Doporučuju mrknou na sice starší, ale pořád platný test světel na kolo. Pokud chceš svítilnu na dvě tužkové baterie, tak bych doporučil Fenix LD20 nebo Fenix L2T. Pokud by ti nevadilo napájení li-ion akumulátory a kratší výdrž, ale zato chceš extra výkon, tak se mrkni např. na recenzi aurory tady na stránkách.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.