Fenix L2D Premium 100

Očekávaná recenze svítilny Fenix L2D Premium 100 je tady. Jedná se o druhé testované světlo s novinkou letošního léta od firmy Lumileds – LED Luxeon Rebel 0100.

Parametry:
napájení: 2xAA
světelný zdroj: Luxeon Rebel 0100
materiál: slitina hliníku
váha: 52g
rozměry: délka 14,7cm, vnější průměr v nejširším místě 2,15cm, vnitřní průměr 1,47cm
reflektor: hliníkový s texturou
cena: 1499Kč (v době testu) Odkaz nefunkční, svítilny jsou dlouhodobě vyprodány.

Fenix L2D premium 100

Fenix L2D Premium 100

U předchozích svítilen jsem se balení a příslušenství moc nevěnoval, protože nebylo čemu. Ale svítilnu Fenix dostanete v pěkné černé krabičce, na které jsou anglicky napsány všechny její parametry. Uvnitř na vás čeká svítilna, pouzdro, poutko na ruku, náhradní čepička na vypínač, dva náhradní o-kroužky, záruční list a návod k použití v českém a anglickém jazyce.

Fenix L2D premium 100 prislusenstvi

Ke svítilně dostanete bohaté příslušenství

Svítilna je napájená dvěma AA bateriemi, můžete samozřejmě použít jak 1,2V akumulátory tak jednorázové 1,5V baterie. K dispozici máte dokonce šest režimů svícení a to low (11 lumenů)/medium (50 lumenů)/high (100 lumenů)/ turbo (175 lumenů) /strobe – stroboskopické blikání/SOS – signál SOS. Režimy jsou rozděleny do dvou skupin – turbo+strobe a low+medium+high+SOS, mezi skupinami se přepínáte otáčením hlavy svítilny. Režimy v rámci skupiny přepínáte klasicky půl-zmáčknutím tlačítka na konci svítilny. Pokud svítilnu zapnete při plně utažené hlavě, dostanete se přímo do režimu turbo, tlačítkem pak můžete přepínat jen mezi turbo a strobe. Když hlavu trochu povolíte přepne se svítilna do režimu low a tlačítkem přepínáte mezi low/medium/high/sos. Opětovným utažením hlavy se dostanete opět do režimu turbo. Z popisu to možná vypadá strašně složitě, ale po pár minutách zkoušení vám to bude hned jasné:)

Fenix L2D premium 100, Ultrafire C3, Ultrafire WF-606A

zleva: Fenix L2D premium 100, Ultrafire C3, Ultrafire WF-606A

Kvalita zpracování je na velmi vysoké úrovni. Všechny závity jsou vyrobeny přesně a z továrny jsou již namazány. Závity jsou samozřejmě opatřeny těsnícími o-kroužky, výrobce dokonce uvádí vodotěsnost dle standartu IPX8 – svítilna by měla vydržet pod vodou v hloubce 1,8 metru po dobu 30 minut. Tělo je opatřeno černou lesklou anodizací, na několika místech je opatřeno vroubkováním, to by ale mohlo být drsnější. Velmi se mi líbilo tlačítko, síla potřebná na zmáčknutí se mi zdála tak akorát a přepínání mezi režimy je velmi čitelné. Protože tlačítko nevyčnívá, je možné svítilnu na tento konec postavit a použít jako svíčku. (ideálně s difuzérem)

Fenix L2D premium 100 a Fenix L1D CE

Fenix L2D premium 100 a Fenix L1D CE

Výdrž na baterie jsem měřil jako dobu, než dojde ke zřetelnému poklesu jasu. Svítilna má kvalitní digitální regulátor, takže svítí stále naplno dokud baterie dokáže dodávat dostatek energie. Pak dojde k rapidnímu poklesu jasu a svítilna ještě nějakou dobu svítí slabým světlem.

Výdrž na akumulátory sanyo 2700 mAh:
turbo: 2:10h

Výdrže v ostatních režimech jsem bohužel z časových důvodů nemohl změřit, ale můžete se podívat například do recenze Fenixu L2D CE na FlashlightReviews (verze Premium s Rebelem má výdrže ještě o chlup větší).

Výrobce uvádí výdrže následující low (55h)/medium (10,5h)/high (4h)/turbo (2,4h). Z mého měření a z recenzí vyplývá, že pro turbo je výdrž o něco menší než uvádí výrobce, ale pro nižší režimy je vyšší. V high režimu(100 lumenů) svítilna vydrží svítit kolem 5 hodin. To je opravdu výborné a svědčí to o vysoké efektivitě elektroniky Fenixu.

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru, turbo 1/60s, turbo 1/320s, high 1/60s, medium 1/60s, low 1/60s a vodorovně se stěnou turbo 1/100s.
  Fenix L2D stena turbo Fenix L2D stena turbo 1/320s Fenix L2D stena high Fenix L2D stena med Fenix L2D stena low Fenix L2D stena vodorovne turbo
 2. Roh místnosti z 5 metrů, 0,5s (low, medium, high, turbo).
  Fenix L2D roh low Fenix L2D roh med Fenix L2D roh high Fenix L2D roh turbo
 3. Keř z 5 metrů 1,3s (turbo, high, medium, low), zahrada až 25 metrů, 2,5s (turbo, high, medium, low) a výřez detailu se stromem (turbo).
  Fenix L2D ker turbo Fenix L2D ker high Fenix L2D ker med Fenix L2D ker low Fenix L2D zahrada turbo Fenix L2D zahrada high Fenix L2D zahrada med Fenix L2D zahrada low Fenix L2D zahrada turbo detail
 4. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s (turbo). (Nová lokalita, více info zde )
  Fenix L2D kravin turbo

Z fotek bílé stěny vidíme světelný kužel bez jakýchkoliv artefaktů, ohnisko je docela široké a intenzivní. Přechod z ohniska je sice rychlý, ale plynulý a okolní „halo“ je na turbo docela silné. Barvu světla bych označil jako neutrální bílou, možná lehce do teplejších odstínů. Stejně jako u MTE Rebel mi tento odstín při venkovním použití vyhovuje nejvíc.

V režimu turbo svítilna jasně kraluje a k datu této recenze je nejvýkonnějším světlem co jsem měl možnost testovat. Těch 175 lumenů je opravdu znát. Když jsem ji porovnával například s Ultrafire Wf-606A, tak dosvit nebyl nějak výrazně větší, ale dobře osvětlená plocha je ve stejné vzdálenosti o hodně širší než u Ultrafire.

Závěr

Fenix L2D Premium je opravdu špičková svítilna s vysokým výkonem a velmi dobrou kvalitou zpracování. Největší dojem na mně udělala efektivní elektronika, díky které je výdrž i v nejvýkonnějším režimu kolem 2 hodin. V režimu high (100 lumenů) vydrží svítit dokonce kolem 5 hodin. Díky výraznému odstupňování režimů je svítilna vhodná pro široké spektrum použití, ať už třeba na kole, nebo na chůzi obtížnějším terénem, nebo jen do stanu, či na čtení.

Vytknul bych méně výrazné vroubkování, klidně by mohlo být agresivnější a na větší ploše. Pak tu také máme vyšší cenu, ale vzhledem k výkonu, vlastnostem svítilny a záruce v ČR mi přijde adekvátní.

Pokud je pro vás šest režimů zbytečně mnoho, můžete se poohlédnout po modelu Fenix L2T V2.0, který má jen turbo(140lm) a low(15lm) režim a je i o něco levnější.

Děkuji internetovému obchodu Kronium.cz za zapůjčení svítilny k otestování.

Hodnocení

kvalita provedení: 9/10
světelný výkon: 8/10

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.