Fenix L2D CE

Protože modely s Cree XR-E Q5 je možné od tohoto týdne koupit i u nás, je na čase abych sem umístil recenzi na starší model Fenix L2D CE s Cree XR-E P4. Protože proti dříve recenzovanému modelu L2D Premium 100 se liší hlavně výkonem, nechal jsem některé části textu stejné. To jak svítilna vypadá v různých situacích jsem znova nefotil. Proto pokud chcete vidět více fotek, podívejte se do předchozí recenze Fenix L2D Premium 100.

Parametry:
napájení: 2xAA
světelný zdroj: Cree XR-E P4
materiál: slitina hliníku
váha: 52g
rozměry: délka 14,7cm, vnější průměr v nejširším místě 2,15cm, vnitřní průměr 1,47cm
reflektor: hliníkový hladký
cena: 1399Kč (v době testu)

fenixl2dce.jpg

Fenix L2D CE

Stejně, jako u všech ostatních Fenixů dostanete svítilnu v pěkné černé krabičce. Uvnitř na vás čeká svítilna, pouzdro, poutko na ruku, náhradní čepička na vypínač, dva náhradní o-kroužky, záruční list a návod k použití v českém a anglickém jazyce.

Svítilna je napájená dvěma AA bateriemi, můžete samozřejmě použít jak 1,2V akumulátory tak jednorázové 1,5V baterie. K dispozici máte dokonce šest režimů svícení a to low (9 lumenů)/medium (40 lumenů)/high (80 lumenů)/ turbo (135 lumenů) /strobe – stroboskopické blikání/SOS – signál SOS. Režimy jsou rozděleny do dvou skupin – turbo+strobe a low+medium+high+SOS, mezi skupinami se přepínáte otáčením hlavy svítilny. Režimy v rámci skupiny přepínáte klasicky půl-zmáčknutím tlačítka na konci svítilny. Nemusíte se bát, není to nic složitého a za pár minut si na to zvyknete.

Kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Všechny závity jsou vyrobeny přesně a z továrny jsou již namazány. Závity jsou samozřejmě opatřeny těsnícími o-kroužky, výrobce dokonce uvádí vodotěsnost dle standartu IPX8 – svítilna by měla vydržet pod vodou v hloubce 1,8 metru po dobu 30 minut. Tělo je opatřeno černou lesklou anodizací, na několika místech je opatřeno vroubkováním, to by ale mohlo být drsnější. Tlačítko mi jako u všech Fenixů vyhovovalo. Protože tlačítko nevyčnívá, je možné svítilnu na tento konec postavit a použít jako svíčku. (ideálně s difuzérem)

hlavy_zepredu1.jpg

L2D CE a Premium 100 se liší jen použitou LED a přidaným vroubkováním na hlavě premiové verze.

hlavy_zespoda1.jpg

Výdrž na baterie jsem měřil jako dobu, než dojde ke zřetelnému poklesu jasu. Svítilna má kvalitní digitální regulátor, takže svítí stále naplno dokud baterie dokáže dodávat dostatek energie. Pak dojde k rapidnímu poklesu jasu a svítilna ještě nějakou dobu svítí slabým světlem.

Výdrž na akumulátory sanyo 2700 mAh:
turbo: 1:57h

Výdrže v ostatních režimech jsem neměřil, ale můžete se podívat například do recenze Fenixu L2D CE na FlashlightReviews

Výrobce uvádí výdrže následující low (55h)/medium (10,5h)/high (4h)/turbo (2,4h). Z mého měření a z recenzí vyplývá, že pro turbo je výdrž menší než uvádí výrobce, ale pro nižší režimy je zhruba stejná.

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru, turbo 1/60s, turbo 1/320s, high 1/60s, medium 1/60s, low 1/60s a vodorovně se stěnou turbo 1/100s.
  Fenix L2D stena turbo Fenix L2D stena turbo 1/320s Fenix L2D stena high Fenix L2D stena med Fenix L2D stena low
 2. Roh místnosti z 5 metrů, 0,5s (low, medium, high, turbo).
  Fenix L2D roh low Fenix L2D roh med Fenix L2D roh high Fenix L2D roh turbo
 3. Keř z 5 metrů 1,3s (turbo, high, medium, low)
  Fenix L2D ker turbo Fenix L2D ker high Fenix L2D ker med Fenix L2D ker low
 4. Zahrada až 25 metrů, 2,5s (turbo, high, medium, low) a výřez detailu se stromem (turbo).
  Fenix L2D zahrada turbo Fenix L2D zahrada high Fenix L2D zahrada med Fenix L2D zahrada low Fenix L2D zahrada turbo detail
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s (turbo).
  Fenix L2D kravin turbo

Z fotek bílé stěny vidíme, že díky hladkému reflektoru zůstal kolem ohniska tmavší kruh (typický artefakt pro svítilny s LED od Cree). Odstín mi přijde neutrální, možná s lehkým nádechem do žlutozelené. Tvar kuželu má L2D CE stejný jako L1D CE, rozdíl je pouze ve výkonu svítilen.

V porovnání s novějšími prémiovými verzemi je L2D CE o něco slabší. Rozdíl znatelný je, ale není nějak zásadní.

Závěr

Fenix L2D CE je dnes již legendární svítilna, mezi nadšenci i běžnými uživateli široce oblíbená. Dnes je již vytlačována novějšími prémiovými verzemi s efektivnějšími LED, ale její koupí určitě chybu neuděláte. Stále vám může nabídnou vysoký výkon, výbornou kvalitu zpracování a efektivní elektroniku.

Děkuji internetovému obchodu Kronium.cz za zapůjčení svítilny k otestování.

Odkazy na další české recenze této svítilny:
SvětOutdooru.cz
Horydoly.cz

Hodnocení

kvalita provedení: 9/10
světelný výkon: 7,7/10

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.