Recenze další zapůjčené svítilny, tentokrát se jedná o svítilnu Fenix L1D CE, která je osazená LEDkou od firmy Cree.
Parametry:
napájení: 1xAA
světelný zdroj: Cree XR-E P4
materiál: slitina hliníku
váha: 43g
rozměry: délka 9,6cm, vnější průměr v nejširším místě 2,15cm, vnitřní průměr 1,47cm
reflektor: hliníkový hladký
cena: 1299Kč (v době testu)

Fenix L1D CE
Stejně, jako u všech ostatních Fenixů dostanete svítilnu v černé papírové krabičce. Uvnitř na vás čeká svítilna, pouzdro, poutko na ruku, náhradní čepička na vypínač, dva náhradní o-kroužky, záruční list a návod k použití v českém a anglickém jazyce.

Ke svítilně dostanete bohaté příslušenství
Svítilna je napájená jednou AA baterií, můžete samozřejmě použít jak 1,2V akumulátory tak jednorázové 1,5V baterie. K dispozici máte dokonce šest režimů svícení a to low (9 lumenů)/medium (40 lumenů)/high (80 lumenů)/ turbo (90 lumenů) /strobe – stroboskopické blikání/SOS – signál SOS. Režimy jsou rozděleny do dvou skupin – turbo+strobe a low+medium+high+SOS, mezi skupinami se přepínáte otáčením hlavy svítilny. Režimy v rámci skupiny přepínáte klasicky půl-zmáčknutím tlačítka na konci svítilny. Pokud svítilnu zapnete při plně utažené hlavě, dostanete se přímo do režimu turbo, tlačítkem pak můžete přepínat jen mezi turbo a strobe. Když hlavu trochu povolíte přepne se svítilna do režimu low a tlačítkem přepínáte mezi low/medium/high/sos. Opětovným utažením hlavy se dostanete opět do režimu turbo. Z popisu to možná vypadá strašně složitě, ale po pár minutách zkoušení vám to bude hned jasné:)

MTE C2 SSC a Fenix L1D CE
Kvalita zpracování je na velmi vysoké úrovni. Oproti jiným 1xAA světlům působí trošku masivněji a bytelněji, což souvisí i s o pár gramů větší váhou. Závity jsou hladké, namazané a opatřené těsnícími o-kroužky. Výrobce uvádí vodotěsnost dle standartu IPX8 – svítilna by měla vydržet pod vodou v hloubce 1,8 metru po dobu 30 minut. Tělo je opatřeno černou lesklou anodizací, pouze na části s vypínačem je opatřeno vroubkováním, to by ale mohlo být drsnější a klidně i na větší ploše (aspoň na hlavě, když se s ní musí otáčet..). S tlačítkem jsem byl opět spokojen, síla potřebná na zmáčknutí je tak akorát a přepínání mezi režimy je velmi čitelné. Protože tlačítko nevyčnívá, je možné svítilnu na tento konec postavit a použít jako svíčku.

Výdrž na baterie jsem měřil jako dobu, než dojde ke zřetelnému poklesu jasu. Svítilna má kvalitní digitální regulátor, takže svítí stále naplno dokud baterie dokáže dodávat dostatek výkonu. Pak dojde k rapidnímu poklesu jasu a svítilna ještě nějakou dobu svítí slabým světlem.
Výdrž na akumulátor sanyo 2700 mAh:
turbo: 1:55h
Výdrže v ostatních režimech jsem bohužel z časových důvodů neměřil, ale můžete se podívat například do recenze Fenixu L1D CE a L2D CE na FlashlightReviews
Výrobce uvádí výdrže low (25h)/medium (5h)/high (2h)/turbo (1,5h). Což velmi přesně odpovídá (až na turbo, při kterém vydrží déle). Rozdíl ve výdrži (i výkonu) mezi režimy high a turbo je minimální.
Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.
- Bílá stěna z půl metru, turbo 1/60s, turbo 1/320s, high 1/60s, medium 1/60s, low 1/60s a vodorovně se stěnou turbo 1/100s.
- Roh místnosti z 5 metrů, 0,5s (low, medium, high, turbo).
- Keř z 5 metrů 1,3s (turbo, high, medium, low), zahrada až 25 metrů, 2,5s (turbo, high, medium, low) a výřez detailu se stromem (turbo).
- Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s (turbo).
Z fotek bílé stěny vidíme, že díky hladkému reflektoru zůstal kolem ohniska tmavší kruh (typický artefakt pro svítilny s LED od Cree). Odstín mi přijde neutrální, možná s lehkým nádechem do žlutozelené. Celkově je tvar kuželu hodně podobný dříve recenzovaným ultrafirům.
Výkonově je na tom velmi podobně jako dříve recenzovaná levná světla, zhruba rovnocenně s Ultrafire WF-606A.
Závěr
Fenix L1D CE je výkonná kapesní svítilna. Díky svým kompaktním rozměrům se vám v pohodě vejde do kapsy u kalhot a tak ji můžete nosit stále s sebou (pokud chcete:). Vysoká kvalita zpracování a efektivní elektronika je u Fenixu standardem. Vhodná je na široké spektrum použití, ať už do domácnosti, do stanu nebo třeba na cestu z hospody:-) Nebo pokud chcete lehké světlo na kolo na helmu s užším kuželem, tak Fenix L1D CE bude s ni-mh aku vážit zhruba 70g.
Opět bych vytknul méně výrazné vroubkování, které by mělo být u světel této kategorie lepší. Cena je oproti levným světlům z DX vysoká, ale dostanete za ni vysokou kvalitu, spolehlivost a záruku v ČR. (za celou dobu prodeje Fenixů u nás bylo reklamováno jediné světlo, navíc to byl nějaký starší typ s luxeonem)
Pokud je pro vás šest režimů zbytečně mnoho, můžete se poohlédnout po modelu Fenix L1T V2.0, který má jen turbo(90lm) a low(15lm) režim a je i o něco levnější. Porovnání s tímto a dalšími modely od Fenixu naleznete v tomto příspěvku na CPF od uživatele Selfbuilt
Děkuji internetovému obchodu Kronium.cz za zapůjčení svítilny k otestování.
Hodnocení
kvalita provedení: 9/10
světelný výkon: 7/10