Fenix E20

Po delší době se v recenzi podíváme na LED svítilnu Fenix. Jedná se o jeden ze základních modelů Fenix E20 s jedním režimem a funkcí zoom. Recenze na další nové modely budou následovat 🙂

Parametry:
napájení: 2xAA
světelný zdroj: LED Cree XR-E Q2
materiál: slitina hliníku
váha: 75g
rozměry: délka 15,3cm, průměr hlavy 2,6cm, průměr těla 1,9cm, vnitřní průměr 1,46cm
reflektor: hliníkový hladký
zapůjčeno: kronium.cz cena: 949Kč (v době testu)

LED svitilna Fenix E20

LED svítilna Fenix E20

Svítilnu dostanete v průsvitném plastovém obalu. V příslušenství naleznete poutko na ruku, náhradní gumové tlačítko, dva náhradní o-kroužky a náhradní izolační krytku na LED.

Svítilna je napájená dvěma tužkovými bateriemi, samozřejmě můžete použít jednorázové i nabíjecí baterie. Režim výkonu má Fenix E20 jen jeden se světelným tokem 109 lumenů. Svítilna se zapíná tlačítkem s funkcí okamžité aktivace namáčknutím.

Fenix E20 v ruce

Kvalita zpracování je na velmi dobré úrovni, typické pro svítilny Fenix. Design svítilny je sice poměrně jednoduchý, ale funkční. Uprostřed těla a na šroubovacích částech nalezneme výrazné vroubkování,  takže se svítilna dobře drží a zoom se snadno ovládá. Závity jsou vyrobeny čistě a opatřené o-kroužky. Výrobce uvádí, že je svítilna vodotěsná dle standardu IPX-8 s upřesněním na ponoření do hloubky 1,8 metru po dobu 30 minut. Tlačítko s funkcí okamžité aktivace namáčknutím vyčnívá nad okraj, takže svítilnu nelze postavit jako svíčku. Reflektor je hladký a větší než například u modelů L2D a LD20. Samotné nastavování šířky světelného kuželu se provádí šroubováním reflektoru. V utažené pozici je kužel nejužší a postupným povolováním se rozšiřuje.

led baterka Fenix E20 casti

Výdrž na baterie jsem měřil do poklesu jasu na 50% hodnoty na začátku. Svítilna má elektroniku s konstantní regulací, takže svítí stále stejně, dokud baterie dokáží dodávat dostatek energie. Naměřené časy s akumulátory Sanyo 2700mAh odpovídají času uváděném výrobcem (3,3 hodiny).

2xAA Sanyo 2700mAh – 3:20 h
2xAA Sanyo Eneloop 2000mAh – 2:36 h

svitilna Fenix E20 provoz na baterie

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru. 1/60s + 1/320s a vodorovně se stěnou 1/100s.
  fenixE20_stena_spot1.jpg fenixE20_stena_spot2.jpg fenixE20_stena_wide1.jpg fenixE20_stena_wide2.jpg fenixE20_stena_spot_vodorovne.jpg fenixE20_stena_wide_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů. (0,5s + 0,1s)
  fenixE20_roh_spot_long.jpg fenixE20_roh_spot_short.jpg fenixE20_roh_wide_long.jpg fenixE20_roh_wide_short.jpg
 3. Keř z 5 metrů, 1,3s.
  fenixE20_ker_spot.jpg fenixE20_ker_wide.jpg
 4. Zahrada až 25 metrů, 2,5s a výřez detailu se stromem.
  fenixE20_zahrada_spot.jpg fenixE20_zahrada_spot_detail.jpg fenixE20_zahrada_wide.jpg fenixE20_zahrada_wide_detail.jpg
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s.
  fenixE20_kravin_spot.jpg

Zoomování funguje prakticky stejně jako u svítilny Wolf-Eyes Fox. Celková šířka kuželu je stále stejná, ale zoomováním se mění rozložení světla uvnitř kuželu. Při povolování reflektoru se ohnisko rozšiřuje, až se postupně rozplizne do celého kuželu. Od určité úrovně už však dochází ke vzniku tmavé díry uprostřed. Fotky výše jsem fotil se svítilnou nastavenou tak, aby díra uprostřed nebyla viditelná. Fotky s dalšími stupni zoomu jsou zde:

úzký – široký – širší – ještě širší
fenixE20_stena_spot1.jpg fenixE20_stena_wide1.jpg fenixE20_stena_wider1.jpg fenixE20_stena_widerr1.jpg

Při šroubování reflektoru není žádná zarážka, lze ho tak zcela odšroubovat a svítilnu použít bez něj. Tím získáte extrémně široký plynulý kužel pro osvětlení na krátkou vzdálenost.

Přestože má svítilna jen 109 lumenů, tak díky většímu reflektoru a v nastavení na úzký kužel je dosvit podobný jako u modelu Fenix L2D. Celkový světelný tok je samozřejmě nižší.

Závěr

LED svítilna Fenix E20 patří k základním modelům výrobce. Odpovídá tomu cena, ale samozřejmě i výkon a počet režimů. Pikantní však je, že jako jediný model z nabídky má Fenix E20 možnost nastavení šířky kuželu. Svítilna je tak zřejmě mířena hlavně jako konkurence pro svítilny mini Maglite, které výkonově několikanásobně překonává (viz. například tato zahraniční recenze ). Jinak se jedná o solidně provedenou svítilnu pro méně náročné uživatele, vhodnou například do domácnosti, pro kempování a podobné aktivity.

Hodnocení

kvalita provedení: 9/10
světelný výkon: 7,5/10

9 komentářů k článku “Fenix E20”

 1. Svítilny na testy
  Jiříku, podle jakého klíče vybíráš svítilny na testy? A jak to prakticky probíhá? Dovozci/prodejci Ti je půjčují na pár dnů zdarma (mají z toho koneckonců reklamu) nebo si každou testovanou svítilnu musíš kupovat? Já jen že nedočkavě čekám na testy těch dražších (např. Olight Triton, Fenix TK40, SolarForce L1000, EagleTac M2C4,M2XC4N atd…)….. Mirek

  1. svítilny si půjčuju a
   svítilny si půjčuju a průběžně vracím, jen jsem se v poslední době nedostal k sepisování recenzí 🙂

 2. TA 30
  No, už taky toužebně očekávám test na TA 30. Právě jsem ve fázi rozhodování a v červenci proběhne nákup. Uvidíme jestli do té doby bude recenze, ale stejně jsem na 99 % rozhodnutý.

 3. Jestli to dobře chápu, tak
  Jestli to dobře chápu, tak fotky nafocené máte a není čas vypisovat kvalitu, ovládání, …, tak co třeba udělat rubriku např. „předrecenze“ a dávat tam jen fotky a sepisování udělat až bude čas, zpracovat fotky by možná nemuselo zabrat tolik času. Omlouvám se, že se do toho pletu, ale jistí nedočkavci by to uřčitě uvítali (nedočkavec jsem také, když čekám na něakou recenzi, tak to neberte ve zlém).

  1. Ve starší generaci
   Ve starší generaci minimaglite bývaly luxeony III, ty mají úplně jiné rozměry než Rebel. V nových verzích už luxeon rebel je použitý, takže tam by sis nepolepšil.

   Nehledě na to, že bez nějakého vhodného PCB, na které se ta LED připájí, je skoro nepoužitelná. Ten popis na aukru je také dost zavádějící (jak jinak :)), Luxeon Rebel již v dnešní době není nic extra, konkrétně tento má proti Cree XP-G jen poloviční účinnost.

   Každopádně ta úprava bude kapku oříšek, protože moc místa na modování v minimaglite není.

   1. Re:Magled
    Jde mi spíš o to, jsetli není možné led v diodě používat při vyšším výkonu, model led diody použité v mé baterce je možné trvale provozovat při výkonu až 3,4W. Původně jsem myslel, že bych měnič v baterce lechce upravil, aby pouštěl do led větší napětí.

    1. Je otázka, jestli ten měnič
     Je otázka, jestli ten měnič půjde takto upravit a zda se LED při takovém příkonu uchladí. Chlazení u maglitek není moc dobře řešené.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.