Detailní fotografie LED v provozu

Dnes mě tak napadlo, jak asi vypadá LED když je rozsvícená. Koukat se přímo do rozsvícené diody není moc dobrý nápad, to se tak akorát oslníte:-). Pak mě napadlo použít kus svářečského skla, který jsem koupil na pozorování zatmění Slunce v roce 1999. To je tmavé tak akorát a můžete se přes něj dívat bez obav z poškození zraku. Zkusil jsem udělat i pár makro fotek (zelená barva je způsobena focením přes svářečské sklo).

vlevo Luxeon Rebel 0100, vpravo SSC Zled P4 U-bin

Fotky jsem dělal se svítilnami MTE ( recenze ). Na fotce SSC P4 vidíme dva elektrické vodiče, které přivádějí proud do jádra led. Na Rebelu žádné vodiče nevidíme, protože firma Lumileds používá při výrobě jader pokrokovou technologii TFFC (Thin Film Flip Chip) a vodiče jsou schované přímo pod jádrem. Špíny na reflektorech si prosím nevšímejte:-)

vlevo Cree XR-E P4, vpravo zvýrazněné elektrické vodiče

Na vyfocení Cree XR-E jsem použil svítilnu Ultrafire WF-606A (recenzi napíšu příští týden). Cree momentálně používá dva páry vodičů, na původní fotce nebyly moc vidět, tak jsem je na pravé fotce zvětšil a zvýraznil. Na levé fotce je také dobře vidět texturovaný reflektor (též zvaný orange peel – pomerančová kůra).

Je zajímavé, jak moc se liší SSC a Cree, přitom SSC používá jádra od firmy Cree a jen používá své vlastní zapojení a balení diod („sklíčko“ ze silikonu vs. sklíčko ze skla u Cree).

Také je dobře vidět, že velikost jader je u všech diod stejná (uvádí se 1×1 mm). Někteří prodejci tvrdí, že nové Rebely mají jádro menší než ostatní led, ale to není pravda. Rebely jsou menší jen díky použití menšího balení!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.