Dereelight DBS V2

V recenzi Dereelight DBS V2 se podíváme na další světlo, které bývá na anglických fórech označováno jako thrower. Neboli svítilna s velkým dosvitem. Tato svítilna pochází z lednové limitované série 60 kusů, které byly osazené s Cree XR-E R2 WH. Překvapivě od té doby uběhlo již půl roku a stále jsou běžně dostupné pouze modely s Cree XR-E Q5.

Parametry:
napájení: 1×18650
světelný zdroj: Cree XR-E R2
materiál: slitina hliníku
váha: 188g
rozměry: délka 15,9cm, průměr hlavy 4,9cm, průměr těla 2,5cm, vnitřní průměr 1,9cm
reflektor: hliníkový hladký
cena: 130$ (v době testu)

dereelight dbs v2

Dereelight DBS V2

Svítilnu dostanete v černé krabičce, která ji dobře ochrání během transportu. V příslušenství naleznete 6 o-kroužků, náhradní spínač, krytku na spínač, hranatý kroužek proti kutálení svítilny (z výroby je na svítilně namontovaný kroužek se sponou) a návod v anglickém jazyce.

Svítilny Dereelight mají jednu unikátní vlastnost a tou jsou výměnné moduly. Samotný modul obsahuje LED a elektroniku a šroubuje se přímo do reflektoru. Moduly se liší počtem režimů a podporovaným napájecím napětím. Moduly nazvané 1S a 3SD jsou určené pouze pro napájení jedním li-ion akumulátorem (max napětí 4,2V). Moduly 1SM, 1SM-2, 3SM podporují napětí 3-6V, 3-16V a 3-9V. Číslo na začátku jména modulu značí počet režimů. Nyní jsou tedy v nabídce moduly s jedním nebo třemi režimy, ale v minulosti byly dostupné i jiné. Rovněž se mohou lišit použitou LED, nyní je na většině z nich osazená Cree XR-E Q5 WC nebo Cree XR-E Q2 5A (neutrální bílá 4000-4300K). Moduly je samozřejmě možné zakoupit samostatně,  takže až v budoucnosti budete chtít svítilnu s lepší LED, tak nemusíte platit za celou svítilnu, ale koupíte si jenom nový modul. Pro více informací o dostupných modulech doporučuji navštívit stránky výrobce.

Modul 3SD Cree XR-E R2 WH

Testovaná svítilna byla osazená modulem 3SD s Cree XR-E R2 WH (5000-5700K). Podporuje tedy napájení jedním li-ion akumulátorem velikosti 18650. Režimy jsou tři a to high(100%), medium (50%) a low(5%). Výrobce světelný tok neuvádí, ale vzhledem k tomu, že v high režimu elektronika pouští do LED proud 1,2A, tak může mít až 270-300 lumenů. Spínač je typu forward clicky a umožňuje momentální zapnutí svítilny pouhým namáčknutím. Režimy se tedy přepínají při vypnuté svítilně opakovaným namačkáváním tlačítka. Pokud jste zvyklí na tlačítka typu reverse clicky (režimy se přepínají namačkáváním při zapnuté svítilně – například většina svítilen Fenix), tak vám to může zpočátku připadat nezvyklé. Pokud byste chtěli svítilnu využít i k signalizaci, tak doporučuji modul jen s jedním režimem, protože jinak se vám při signalizování budou neustále přepínat režimy.

Kvalita zpracování je velmi dobrá. Všechny závity se dobře šroubují, jsou namazané a opatřené dvojitými o-kroužky. Výrobce uvádí, že svítilna je vodotěsná, ale bez dalšího upřesnění do jaké hloubky a jak dlouho. Tělo je poměrně bytelné (i když ne nějak extrémně), což je znát i na váze. Na většině povrchu je opatřené vroubkováním a drží se dobře. Reflektor je velký hliníkový hladký a má poměrně silné stěny. Teplo z modulu je totiž odváděné přes reflektor do těla. Reflektor se těla dotýká hned v místě zašroubování modulu, takže přenos tepla je dobrý a nehrozí přehřívání. Na jediný problém jsem narazil u spínače, který přišel rovnou nefunkční, respektive funkční až moc:-). Ať byl spínač zapnutý, nebo vypnutý, tak svítilna pořád svítila. Část se spínačem jsem tedy rozebral a zjistil jsem, že jeden kontakt spínače byl ohnutý a přímo spojoval pružinku s tělem svítilny. Stačilo tedy kontakt trochu přiohnout, nebo vyměnit spínač za náhradní a bylo po problému. Obecně mi však řešení části se spínačem přišlo trochu nešťastné a ve většině svítilen jsem to viděl vymyšlené lépe.

Výdrž na baterie jsem měřil jako dobu, než dojde ke zřetelnému poklesu jasu. Svítilna má elektronický regulátor, takže svítí stále skoro naplno dokud baterie dokáže dodávat dostatek energie. Pak dojde k rychlému poklesu jasu a svítilna svítí mnohem slaběji dokud se baterie nevybije na 2,7V. Potom se svítilna sama vypne, aby předešla poškození li-ion akumulátoru. Při použití li-ion akumulátoru s ochrannou elektronikou je možné, že se samotný akumulátor vypne dřív. Pokud už však svítilna svítí výrazně méně než na začátku, tak ji doporučuji rovnou vypnout, protože li-ion akumulátorům hluboké vybíjení obecně neprospívá.

max: 1xAW 18650 2200mAh – 1:22h

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru. High 1/60s + 1/320s, medium a low 1/60s a high vodorovně se stěnou 1/100s.
 2. Roh místnosti z 5 metrů. High 0,5s + 0,1s, medium + low na 0,5s.
 3. Keř z 5 metrů. High, medium, low na 1,3s.
 4. Zahrada až 25 metrů. High, medium, low na 2,5s a výřez detailu se stromem na high.
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. High čas 5s.

Z fotek bílé stěny vidíme úzké velmi intenzivní ohnisko. Artefakty jsou v kuželu jen minimální a ani typický tmavý kruh kolem ohniska není přítomný. Odstín je teplejší než u většiny LED světel a má silný nádech do žlutozelené (to je dané použitím LED s odstínem WH). V místnosti odstín působí poněkud zvláštně a moc se mi nelíbil, ale při použití venku na větší vzdálenost je to naopak. Tam je mnohem příjemnější než studenější odstíny.

V porovnání s ostatními recenzovanými throwery ( Tiablo A9, Raidfire Spear ) je zatím Dereelight DBS V2 nejlepší. Sice ne nějak výrazně, ale při přímém porovnání se ukázal opravdu o trochu lepší. Ze všech těchto světel má totiž Dereelight největší reflektor a díky tomu má ještě o chlup užší ohnisko a lepší dosvit. Částečně to je zřejmě i díky použití Cree XR-E R2 s teplejším odstínem. Je otázka jak by na tom byla svítilna se „standardní“ Cree Q5 WC, se kterou je dostupná nyní.

Závěr

Svítilna Dereelight DBS V2 je kvalitní výkonná svítilna se špičkovým dosvitem. Vzhledem k tvaru kuželu není vhodná na kolo či do domácnosti, na to je ohnisko moc úzké a zbytečně intenzivní. Pro svícení na velkou vzdálenost v přírodě je naopak ideální. Díky snadné výměně modulů nebudete mít problémy s budoucím upgradem a můžete si vybrat modul, který vám bude svými parametry přesně vyhovovat.

Hodnocení

kvalita provedení: 9/10
světelný výkon: 9,1/10

15 komentářů k článku “Dereelight DBS V2”

  1. re: wf-400
   Předpokládám, že myslíš jako na kolo? Na to to opravdu není, stejně jako všechny světla s podobně úzkým kuželem:)

   1. no to som myslel tak
    no to som myslel tak vseobecne … je to tak trochu uchylka … svietit tak daleko, ze vlastne tam vlastne ani nedovidim :-))) … to aby som so sebou nosil este dalekohlad :-))))

    1. re:
     No to zas né, použitelné to je velmi dobře. Předpokládám, že třeba pro takový securiťáky hlídající větší prostory a podobně to je asi dobrá věc.

   2. na kolo
    jako světlo na kolo je dobrá když si chcete posvítit daleko před sebe ,já mám svítilnu Tiablo A9+zoom a používám ji při jízdě na kole v úplné tmě a na dlouhých úsecích-nepříjemné to je pro protijedoucí nebo jdoucí lidi-vhodná do Hradeckých lesů jsou tam dlouhé rovinky a žádné světla.nevýhoda je že ji musím držet v ruce.

    1. Použít ji na kole by mně
     Použít ji na kole by mně nenapadlo 🙂 Proč ji držíš v ruce, to nemáš držák?

 1. R2 v RF Spear
  No jo, je lepší, ale když do RF Spear dáte R2, tak se dostaneme, k hodně podobným výsledkům.

 2. Tiablo A9 Q5, Dreelight DBS V2
  súrne Vás prosím, neviete mi niekto poradiť internetovú stránku alebo obchod, kde zoženiem tieto typy bateriek:TIABLO A9 Q5, Dreelight DBS V2, neviete niekto o nich niečo, ďakujem za každú pomoc…ďakujem

  1. Dereelight můžeš koupit přímo
   Dereelight můžeš koupit přímo na stránkách výrobce http://www.dereelight.com/dbsv2.htm nebo u jejich autorizovaných dealerů, které tam mají uvedené. Tiablo můžeš také koupit u autorizovaných dealerů, které mají uvedené na stránkách http://tiablolight.com/ Český prodejce in-lighting.cz sice v seznamu zatím není, ale prodává originály. U Tiabla je potřeba dávat si pozor, protože se na trhu vyskytují jejich nekvalitní falzifikáty (bohužel i u některých obchodníků u nás…).

   1. falzifikáty tiablo
    navíte náhodou někdo o jaké falešné obchdníky se jedná, na které si mám dát pozor abych nenaletěl? děkuji

    1. Obvykle je větší riziko koupě
     Obvykle je větší riziko koupě padělku při nákupu na aukcích (ebay, aukro) nebo různých hong-kongských/čínských obchodech (dealextreme, kaidomain…). Když se budeš držet obchodníků, které mají výrobci uvedené na stránkách, tak bys neměl mít problém.

 3. ďakujem
  ďakujem ti veľmi pekne za pomoc, na tej českej stránke, ktorú si mi poskytol som si hneď vybral, ešte raz ďakujem veľmi moc

 4. Dereelight DBS V3
  Zdravím
  Narazil jsem na ledshop.cz na Dereelight DBS V3 Cree MC-E a chtěl bych zeptat, jestli už jste tuhle svítilnu někdo viděl a pokud ano, tak co o ní soudíte.

  1. Zatím jsem neměl tu čest ji
   Zatím jsem neměl tu čest ji vyzkoušet, ale nějaké beamshoty jsou např. tady a tady. vypadá to, že kužel je poměrně dost široký.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.