Další krok v evoluci výkonných LED – Cree XP-G přichází

Společnost Cree utvrzuje svou vedoucí pozici ve výrobě špičkových výkonných LED a představuje novou Cree Xlamp XP-G LED s rekordní účinností. Při standardním proudu 350mA by měla XP-G dosahovat světelného toku až 139 lumenů s účinností 132 lumenů na watt. Z toho lze dopočítat, že propustné napětí při tomto proudu by mělo být relativně nízkých 3,0V.

Při proudu 1A by měla LED dosahovat světelného toku 345 lumenů, což je o 38% více než u současně nejlepší dostupné jednočipové LED Cree XR-E R2, navíc účinnost by měla vzrůst až o 53% (zřejmě díky nižšímu propustnému napětí při daném proudu).

Zajímavé je, že pouzdro LED by si mělo uchovat stejně malou velikost jako řada XP-E a XP-C. Z jediné dostupné fotky nové Cree XP-G jsem se pokusil vytvořit malé srovnání s běžnou Cree XR-E. Z fotky XP-G je zřejmé, že samotná světlo emitující dioda vypadá jinak a pravděpodobně má větší plochu.

Aktualizováno 7.5.2009: Dle návštěvníků výstavy Lightfair v New Yorku se potvrdilo, že XP-G má větší čip než předchozí generace LED. Plocha čipu se má zvětšit z dosavadního 1mm2 (1x1mm) na 2mm2 (1,4×1,4mm).

Cree XP-G proti Cree XR-E

Další parametry zatím bohužel nejsou známy, ale představitelé Cree je vám jistě rádi prozradí na blížící se výstavě LIGHTFAIR International v New Yorku (5.-7. května, 2009), kde bude nová XP-G oficiálně představena. Výrobce v současnosti předpokládá, že LED by mohly být komerčně dostupné ve třetím čtvrtletí roku 2009. 

11 komentářů k článku “Další krok v evoluci výkonných LED – Cree XP-G přichází”

 1. Moc hezké. Jen doufám, že
  Moc hezké. Jen doufám, že skutečně tu dostupnost plánují takto brzy a nic jim do toho nevleze. Nicméně stejně si myslím, že by bylo lepší začít spíše rozšiřovat vysokokapacitní aku a zaměřovat se na větší detaily samotných svítilen, páč ledky už teď produkují relativně dost světla – ovšem chápu, že právě na ty detaily je potřeba především velká poptávka…chtělo by to vytvořit velkou reklamní kampaň na svítilny 🙂

  1. Roadrunner

   No kdyby měli v Cree měnit
   No kdyby měli v Cree měnit svoje laby z výzkumu LED na výzkum aku, tak bychom se dočkali tak jejich krachu :).
   LEDky jsou sice krásně účinné, ale proti teoreticky možné hodnotě je to pořád málo, takže zkoumat a vyvíjet dál.
   Ale to určitě neomezuje výzkum aku. Aku v poslední době dělají velké pokroky. Li-polky za poslední rok dost zkvalitněly a extrémně zlevnily. Taky se začínají prosazovat Li-Fe, což by taky mohla být cesta. Tak jen studovat a zkoumat a ono to příjde.

 2. Rozi, proč rozšiřovat aku,
  Rozi, proč rozšiřovat aku, když se doba svícení při lepší účinnosti značně prodlouží?

  Už jsem si myslel, že technologie LED narazila na maximum a vývoj se zastavil. Ale svitla naděje!
  No, jestli budou nové LED dostupné, vidím to na propad cen současných XR-E. A flashaholiky čeká průvan v kapse 🙂

 3. protože právě ty aku dost
  protože právě ty aku dost stagnují, což je škoda a šťáva navíc se přece hodí vždy 😉

  1. Napiš výrobcům baterií, Cree
   Napiš výrobcům baterií, Cree s tím asi těžko něco udělá 🙂

 4. k aktualizaci:
  větší pecka by

  k aktualizaci:
  větší pecka by byla, kdyby tato nová ledka zvládla zmiňovaný světelný tok, na svém starším a stejně velkém čipu…páč takto je to přímou uměrou nic nepřekvapujícího – avšak alespoň má v rukávu tu velmi zajímavou účinnost

  1. Ano to je pravda. Větší čip
   Ano to je pravda. Větší čip rovněž znamená vyšší cenu. Na druhou stranu je možné předpokládat, že dvakrát větší čip zvládne taky dvakrát větší proud. Toho se zřejmě dočkáme v provedení XR-G.

 5. midlander

  účinnost
  Já teda nejsem zcela v obraze co se vývoje týče, ale skok o více než 50% v účinnosti považuju za naprostou bombu – skoro mi to přijde podezřelý. Cože tak najednou? Pokud je to pravda tak budoucnost světelných zdrojů je opět o něco jasnější.

  1. Neřekl bych, že to je tak
   Neřekl bych, že to je tak najednou. Od představení Cree XR-E R2 už uplynul rok a půl… A vzhledem k tomu, že XP-G budou až na podzim, tak vlastně uplynou dva roky.

   1. midlander

    nojo. v podstatě jim to
    nojo. v podstatě jim to trvalo dlouho. jenom já nějak nevnímám čas. :-))

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.