Cree Q5 5-Mode LED Flashlight – “Piston”

Dnes zde máme jednu noname svítilnu, která se prodává pod názvem „Cree Q5 5-Mode LED Flashlight“. Vzhledem k tomu, že ve skutečnosti má 16 režimů, tak je název i docela podivný:) Svítilna se vyznačuje poměrně netypickým válcovým vzhledem a protože tak trochu připomíná píst, tak ji jeden z prvních recenzentů na CPF pokřtil na „Piston“.

Parametry:
napájení: 1×18650 li-ion akumulátor
světelný zdroj: Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: 80g
rozměry: délka 12,5cm, průměr hlavy 3,2cm, průměr těla 2,3cm, vnitřní průměr 1,9cm
reflektor: plastový hladký
cena: 25.20$ (v době nákupu)

piston.jpg

Cree Q5 5-Mode LED Flashlight – „Piston“

Piston dostanete v krabičce, ve které bohužel žádné další příslušenství nečeká, ale aspoň je svítilna chráněná během transportu.

Dle prodejce je svítilna určená pro napájení jedním 18650 li-ion akumulátorem. Velmi pravděpodobně je ve svítilně použita tato elektronika, která má maximální vstupní napětí 6V (používá AMC7135). Takže teoreticky můžete použít i 2xCR123 baterie, účinnost elektroniky je však při napájení ze 6V nízká a elektronika bude hodně hřát.

Jak jsem již psal výše, baterka nemá 5 režimů, ale dokonce 16. Naštěstí jsou rozdělené do 3 skupin. Skupiny jsou následující:

 1. low – medium – high – strobe – sos
 2. low – medium – high
 3. low – medium – high – „police“ strobe – strobe 3Hz – strobe 1Hz – sos

Režimy low-medium-high se ve všech skupinách opakují, ale skupiny se liší různými blikacími režimy. Mezi režimy v rámci skupiny se přepínáte klasickým namáčknutím tlačítka. Mezi skupinami se přepínáte následovně: Svítilnu přepnete do low režimu, po pár vteřinách svítilna slabě blikne a chvilku potom blikne silněji. V ten moment svítilnu vypnete a zapnete a jste přepnutí v další skupině. Naštěstí má svítilna paměť na režimy i skupiny, takže ji nemusíte po každém vypnutí znovu nastavovat. Nutno říct, že občas se mi svítilna přepnula do jiné skupiny i náhodně za jiné situace.

piston_ruka.jpg

Kvalita zpracování je slušná. Konstrukcí se Piston docela liší od většiny svítilen na trhu. Stěny hlavy a těla jsou poměrně tenké, místo kde se nachází LED modul, je poměrně masivní a je opatřeno žebrováním. Žebra mají hodně ostré okraje, že by se o ně člověk skoro mohl pořezat. Milan to například vyřešil tím, že u svého kusu si nechal strhnout hrany na soustruhu. Samotné tělo svítilny je o něco kratší než 18650 baterie, ale u elektroniky i v části se spínačem jsou pružinky, které zajišťují elektrický kontakt přes tělo svítilny. To sice zajišťuje určitou flexibilitu co se týče délky použitých baterií, ale přidává to zbytečné přechodové odpory. Závity na většině částí jsou velmi jemné, takže mohou být náchylnější k poškození. Na všech důležitých místech jsou o-kroužky, takže odolnost minimálně proti dešti nebude problém. Tlačítko je velké ploché a nevystupuje nad okraj, takže můžete svítilnu postavit jako svíčku. Nutno říct, že po pár dnech používání se začal zasekávat spínač a postupně byl úplně nepoužitelný. V té době mi zrovna přišel Deoxit, tak jsem spínač vyndal a zkusil ho promazat, kupodivu to pomohlo a zatím se problém znovu neobjevil. Ale pokud chcete, můžete si rovnou koupit náhradní 🙂 Reflektor je plastový lesklý a při testu optik jsem si všimnul, že docela dost prosvítá. Ale už jsem to pozoroval i u dalších plastových reflektorů, takže to je zřejmě jejich obecná vlastnost. Tělo svítilny je celé hladké bez vroubkování a ani svým tvarem jistému úchopu nenahrává. Černá anodizace se už začíná z některých hran odírat, na ostatních částech zatím drží dobře.

piston_casti.jpg

Části svítilny

Výdrž na baterie jsem měřil jako dobu, než dojde k výraznému poklesu jasu. Svítilna nemá při použití 18650 akumulátoru konstantně regulovaný svit a jas pomalu klesá s tím, jak se baterie vybíjí.

Trustfire 18650 2500mAh (high): 3:30h

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru, high 1/60s a 1/320s, medium+low 1/60s a vodorovně se stěnou high na 1/100s.
  piston_stena_high1.jpg piston_stena_high2.jpg piston_stena_med.jpg piston_stena_low.jpg piston_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů. High na 0,5s a 0,1s, medium+low na 0,5s.
  piston_roh_high_long.jpg piston_roh_high_short.jpg piston_roh_med_long.jpg piston_roh_low_long.jpg
 3. Keř z 5 metrů. Čas 1,3s (high, medium, low).
  piston_ker_high.jpg piston_ker_med.jpg piston_ker_low.jpg
 4. Zahrada až 25 metrů. Čas 2,5s (high, medium, low) a výřez detailu se stromem na high.
  piston_zahrada_high.jpg piston_zahrada_med.jpg piston_zahrada_low.jpg piston_zahrada_high_detail.jpg
 5. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s (high).
  piston_kravin.jpg

Z fotek bílé stěny vidíme úzké hodně intenzivní ohnisko. Ohnisko je poměrně ostře ohraničené a nalezneme kolem něj i různé nepravidelnosti a artefakty. Ale na fotkách to není moc vidět a při použití venku to stejně nevadí. Odstín světla je příjemná neutrální bílá.

Typem kuželu se piston řadí spíš mezi throwery, takže do dálky svítí velmi dobře, ale osvítí menší plochu. Na špičkové svítilny jako Tiablo A9, nebo Raidfire Spear se samozřejmě nechytá. Vzhledem k velikosti reflektoru se dá asi nejlépe srovnat s Regalight WT1, Regalight ale také vcelku jasně vyhrává. To je asi dané hlavně kvalitou reflektoru a sklíčka.

Závěr

Piston zaujme netypickým designem a relativně nízkou váhou (vzhledem k rozměrům). Výkonem na tom určitě není špatně a pokud chcete svítilnu spíš do dálky, tak může být zajímavou volbou. Celkem 16 režimů se může zdát příliš, ale díky rozdělení režimů do skupin se svítilna ovládá dobře. I když osobně by mi opravdu stačily jen ty tři režimy:)

Hodnocení

kvalita provedení: 7/10
světelný výkon: 8,3/10

1 komentář k článku “Cree Q5 5-Mode LED Flashlight – “Piston””

 1. recenze
  Ahoj, se zájmem jsem pročetl několi recenzí na svítilny made in china. Osobně také takové prodávám na svém eshopu – i když jsem v poslední době přidal i kvalitnější led lensery a maglity. Bylo by možné se domluvit a nechat si u tebe udělat recenze svítilen? Za cebu svítilny či za poplatek. Rád bych měl opravdu zhodnocení plusů a mínusů ne recenzi že tato svítilna je super a tu si kupte. Díky za info David

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.