Čelovky Zebralight H50-P4 & Q5

Většinu vlastností čelovky Zebralight H50-P4 resp. Zebralight H50-Q5 jsem popsal v minulém článku. V tomto článku proto bude hlavně hodně fotografií, jak čelovka vypadá, jak svítí a také porovnání modelu P4 vs. Q5.

Parametry:
napájení: 1xAA
světelný zdroj: Cree XR-E P4 / Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: samotná čelovka – 19g, čelovka včetně popruhu 39g
rozměry: délka 6,7cm, vnější průměr 1,8cm,
optika: TIR čočka
cena: 1299Kč resp. 1099Kč

q5p4.jpg
Zebralight H50-P4 a Zebralight H50-Q5, dokud je nerozsvítíte, tak je nerozeznáte.

Čelovka je napájená jednou tužkovou baterií, samozřejmě podporuje nabíjecí i jednorázové baterie. Režimy svícení jsou tři: low / medium / high. Světelný tok a výdrž v každém režimu si můžete přečíst na obrázku níže. Mezi režimy se přepíná zapnutím / vypnutím čelovky. To se provádí utažením / povolením zátky čelovky.

Parametry čelovek
q5p4_baleni.jpg
Přední strana balení je pro obě čelovky stejná

Kvalita zpracování je opravdu špičková. Závity jsou provedeny naprosto precizně a opatřeny dvěma těsnícími o-kroužky. Díky o-kroužkům může jít zapínání čelovky trochu ztuha, proto je lepší závity očistit a lehce namazat řídkou vazelínou. Popruh je pouze jednoduchý kolem hlavy, ale vzhledem k velmi nízké váze čelovky naprosto dostačuje. Držák čelovky je z pružné příjemné hmoty, která ve tmě lehce fosforeskuje.

Čelovka s krytkou/bez krytky, rozšroubovaná, detail závitů.
Fosforeskování držáků ve tmě, příslušenství dodávané s čelovkou (kromě baterie).

Před začátkem prodeje hovořil výrobce o voděodolnosti dle standartu IPX6, což je odolnost proti ostřikování silným proudem vody. Na stránkách ani na balení výrobku však žádné údaje o vodotěsnosti neuvádí. Přesto jsem provedl menší test a ponořil jsem jí rozsvícenou do jezírka na zahradě. Nechal jsem jí ve hloubce 15cm po dobu 10 minut a po vytažení jsem vevnitř žádnou vodu nenašel. Tím nechci říct, že by čelovka byla vhodná na potápění, ale dešti odolá bez problémů.

zebralight_voda.jpg

Čelovka v jezírku:-)

Čočka čelovky je vyrobena z odolného polykarbonátu LEXAN a je mírně vystouplá. Proto je lepší mít neustále nandanou krytku, která ochrání čočku při pádu a s čelovkou se pak i lépe manipuluje. Zároveň krytka odstíní přebytečnou část kuželu, která by mohla svítit na vnitřní stranu skel brýlí.

zebralighth50_krytka_bez.jpg zebralighth50_krytka_s.jpg

Výdrž na baterie jsem měřil jako dobu, než dojde ke zřetelnému poklesu jasu. Čelovka má elektronický regulátor, takže svítí stále naplno dokud baterie dokáže dodávat dostatek energie. Pak dojde k postupnému pohasínání až na úroveň low a na něm čelovka setrvá až do úplného vybití baterie.

Výdrž na akumulátor sanyo 2700 mAh:
high: 2:10 h na plno, pak ještě 30 minut postupně pohasíná na úroveň low.
medium, low: jsem neměřil, ale údaje od výrobce (19 hodin a 3,5 dne) vypadají reálně.

Nyní pojďme na fotky v různých situacích. Protože má čelovka naprosto jiný typ světelného kuželu než svítilny a je určena i pro jiné použití, nafotil jsem ji v jiných situacích než obvykle. Zároveň jsem ji porovnal s čelovkou 28xLED a ruční svítilnou MTE C2 SSC na medium.

1. Roh místnosti. Zebralight H50-Q5, Zebralight H50-P4, čelovka 28xLED, svítilna MTE C2 SSC medium.

2. Světla namířená do stropu, pořadí stejné

3. Zahrada, stojím zády k foťáku a mířím šikmo do prava na svah.

4. Stěna z několika centimetrů. P4 vs Q5 (1/60s), P4 vs Q5 (1/320s), P4 vs Q5 vodorovně se stěnou (1/60s), P4 vs MTE C2 SSC na medium.

Modely P4 a Q5 se liší hlavně barvou. Q5 má odstín lehce do žlutozelené, P4 má odstín trochu studenější. Rozdíl ve světelném výkonu zhruba odpovídá rozdílu v ceně.

V režimech medium a low jsem čelovku nefotil, snad stačí když napíšu, že medium stačí na chůzi a low je opravdu low:-) Low bych přirovnal ke světlu z jedné 5mm LED.

Proti čelovce 28xLED je na první pohled patrný rozdíl v barvě světla. Obě čelovky zebralight mají mnohem přirozenější barvy, zatímco čelovka 28xLED má odstín silně do modra. Rozdíl ve tvaru kuželu je jasně patrný, zebralight má kužel opravdu extrémně široký. I když ji máte nastavenou na svícení rovně před sebe, tak vám osvítí i zem přímo před vámi. Dosvit do dálky, je ale o něco menší.

Závěr

Čelovka Zebralight je velmi malá a lehká, kvalitu zpracování má výbornou. Díky velmi širokému kuželu a třem režimům svícení se hodí na široké spektrum činností. Ať už je to běh, chůze, čtení, na práci, jako „lucerna“, do stanu a podobně. Nehodí se na činnosti, kde nepotřebujete vidět do šířky, ale do dálky.

Pokud vám tento model z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete se těšit na další. Prý budou brzo dostupné nové modely na lithiové CR123 baterie a na začátku roku 2008 by měl být dostupný inovovaný model na tužkové baterie. Do budoucna se prý chystají i modely se dvěma LED, jedna s optikou do šířky a druhá do dálky, dále modely napájené lithiovým akumulátorem 18650 pro extra dlouhou výdrž a prý i klasické ruční svítilny s podobně širokým kuželem jako mají čelovky. Rozhodně se na nové modely od Zebralight těším, jejich nápady jsou velmi inovativní a neotřelé.

Hodnocení

kvalita provedení: 9/10
světelný výkon: 5,5/10

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.