Většinu vlastností čelovky Zebralight H50-P4 resp. Zebralight H50-Q5 jsem popsal v minulém článku. V tomto článku proto bude hlavně hodně fotografií, jak čelovka vypadá, jak svítí a také porovnání modelu P4 vs. Q5.
Parametry:
napájení: 1xAA
světelný zdroj: Cree XR-E P4 / Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: samotná čelovka – 19g, čelovka včetně popruhu 39g
rozměry: délka 6,7cm, vnější průměr 1,8cm,
optika: TIR čočka
cena: 1299Kč resp. 1099Kč

Čelovka je napájená jednou tužkovou baterií, samozřejmě podporuje nabíjecí i jednorázové baterie. Režimy svícení jsou tři: low / medium / high. Světelný tok a výdrž v každém režimu si můžete přečíst na obrázku níže. Mezi režimy se přepíná zapnutím / vypnutím čelovky. To se provádí utažením / povolením zátky čelovky.

Kvalita zpracování je opravdu špičková. Závity jsou provedeny naprosto precizně a opatřeny dvěma těsnícími o-kroužky. Díky o-kroužkům může jít zapínání čelovky trochu ztuha, proto je lepší závity očistit a lehce namazat řídkou vazelínou. Popruh je pouze jednoduchý kolem hlavy, ale vzhledem k velmi nízké váze čelovky naprosto dostačuje. Držák čelovky je z pružné příjemné hmoty, která ve tmě lehce fosforeskuje.
Před začátkem prodeje hovořil výrobce o voděodolnosti dle standartu IPX6, což je odolnost proti ostřikování silným proudem vody. Na stránkách ani na balení výrobku však žádné údaje o vodotěsnosti neuvádí. Přesto jsem provedl menší test a ponořil jsem jí rozsvícenou do jezírka na zahradě. Nechal jsem jí ve hloubce 15cm po dobu 10 minut a po vytažení jsem vevnitř žádnou vodu nenašel. Tím nechci říct, že by čelovka byla vhodná na potápění, ale dešti odolá bez problémů.

Čelovka v jezírku:-)
Čočka čelovky je vyrobena z odolného polykarbonátu LEXAN a je mírně vystouplá. Proto je lepší mít neustále nandanou krytku, která ochrání čočku při pádu a s čelovkou se pak i lépe manipuluje. Zároveň krytka odstíní přebytečnou část kuželu, která by mohla svítit na vnitřní stranu skel brýlí.


Výdrž na baterie jsem měřil jako dobu, než dojde ke zřetelnému poklesu jasu. Čelovka má elektronický regulátor, takže svítí stále naplno dokud baterie dokáže dodávat dostatek energie. Pak dojde k postupnému pohasínání až na úroveň low a na něm čelovka setrvá až do úplného vybití baterie.
Výdrž na akumulátor sanyo 2700 mAh:
high: 2:10 h na plno, pak ještě 30 minut postupně pohasíná na úroveň low.
medium, low: jsem neměřil, ale údaje od výrobce (19 hodin a 3,5 dne) vypadají reálně.
Nyní pojďme na fotky v různých situacích. Protože má čelovka naprosto jiný typ světelného kuželu než svítilny a je určena i pro jiné použití, nafotil jsem ji v jiných situacích než obvykle. Zároveň jsem ji porovnal s čelovkou 28xLED a ruční svítilnou MTE C2 SSC na medium.
1. Roh místnosti. Zebralight H50-Q5, Zebralight H50-P4, čelovka 28xLED, svítilna MTE C2 SSC medium.
2. Světla namířená do stropu, pořadí stejné
3. Zahrada, stojím zády k foťáku a mířím šikmo do prava na svah.
4. Stěna z několika centimetrů. P4 vs Q5 (1/60s), P4 vs Q5 (1/320s), P4 vs Q5 vodorovně se stěnou (1/60s), P4 vs MTE C2 SSC na medium.
Modely P4 a Q5 se liší hlavně barvou. Q5 má odstín lehce do žlutozelené, P4 má odstín trochu studenější. Rozdíl ve světelném výkonu zhruba odpovídá rozdílu v ceně.
V režimech medium a low jsem čelovku nefotil, snad stačí když napíšu, že medium stačí na chůzi a low je opravdu low:-) Low bych přirovnal ke světlu z jedné 5mm LED.
Proti čelovce 28xLED je na první pohled patrný rozdíl v barvě světla. Obě čelovky zebralight mají mnohem přirozenější barvy, zatímco čelovka 28xLED má odstín silně do modra. Rozdíl ve tvaru kuželu je jasně patrný, zebralight má kužel opravdu extrémně široký. I když ji máte nastavenou na svícení rovně před sebe, tak vám osvítí i zem přímo před vámi. Dosvit do dálky, je ale o něco menší.
Závěr
Čelovka Zebralight je velmi malá a lehká, kvalitu zpracování má výbornou. Díky velmi širokému kuželu a třem režimům svícení se hodí na široké spektrum činností. Ať už je to běh, chůze, čtení, na práci, jako „lucerna“, do stanu a podobně. Nehodí se na činnosti, kde nepotřebujete vidět do šířky, ale do dálky.
Pokud vám tento model z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete se těšit na další. Prý budou brzo dostupné nové modely na lithiové CR123 baterie a na začátku roku 2008 by měl být dostupný inovovaný model na tužkové baterie. Do budoucna se prý chystají i modely se dvěma LED, jedna s optikou do šířky a druhá do dálky, dále modely napájené lithiovým akumulátorem 18650 pro extra dlouhou výdrž a prý i klasické ruční svítilny s podobně širokým kuželem jako mají čelovky. Rozhodně se na nové modely od Zebralight těším, jejich nápady jsou velmi inovativní a neotřelé.
Hodnocení
kvalita provedení: 9/10
světelný výkon: 5,5/10