Čelovky

Preview čelovky Fenix HL20

Vzhledem k dobré pověsti, kterou si Fenix vytvořil díky svým led svítilnám, byly čelovky od Fenixu uživateli dlouho netrpělivě očekávány. Výrobce o nich hovořil již minimálně před dvěma lety, ale zákazníky nakonec udržoval v napětí až do druhé poloviny loňského roku, kdy představil čelovku HP10.

Dnes se však stručně podíváme na menší model Fenix HL20 na jednu tužkou baterii, který byl představený ke konci roku 2009. Porovnání jsem provedl s podobně kompaktní čelovkou Black Diamond Spot napájenou třemi mikrotužkami a starou levnou čelovku se 28 LED rovněž na tři AAA baterie.

LED čelovky
Čelovky zleva: Black Diamond Spot, Fenix HL20, 28 LED čelovka

Pěkné fotky světel na kolo a čelovek

Již před více než rokem jsem zde upozorňoval na pěkné polské stránky s mnoha fotkami světel na kolo. Nedávno provedl Dominik aktualizaci a nyní na stránkách naleznete porovnání následujících světel na kolo: Blackburn Quadrant, CatEye HL-EL410, CatEye HL-EL320, CatEye HL-EL520, CatEye HL-EL530, CatEye HL-EL500G, Sigma Micro W, Sigma Triled, Sigma Illux, Sigma Quadro,
Sigma Cubelight II a další. Vzhledem k tomu, že se jedná o sortiment, který stále převažuje v českých cyklo obchodech, tak se jistě jedná o zajímavé porovnání. Jako zástupce dnešních svítilen se světelným tokem kolem 200lm můžete použít například svítilnu TrustFire TRQ5.

Na stránkách naleznete i fotky některých svítilen po výměně staré LED za novou SSC P4 U bin a případně i fotky doma vyrobených svítilen s několika výkonnými LED Cree XR-E a světelným tokem několik set lumenů.

V neposlední řadě naleznete na stránkách i fotky různých populárních čelovek Petzl, Silva a Black Diamond. Konkrétně se jedná o následující modely: Black Diamond Spot, Black Diamond Icon, Petzl Tikka Plus, Petzl Myobelt XP, Petzl MYO RXP, Petzl Ultra, Silva 478, Silva L1, Silva LX, Silva Alpha, Streamlight Argo HP a další. Za pozornost zvláště stojí nové vysoce výkonné čelovky Petzl Ultra a Silva Alpha.

Čelovka Zebralight H30 Q5

Proti konkurenci se čelovky Zebralight vyznačují netypickým tvarem, minimálními rozměry a širokým plynulým kuželem. Model Zebralight H30 Q5 se proti staršímu modelu Zebralight H50 liší použitím CR123 baterií a ještě menšími rozměry. Oproti staršímu modelu však došlo k dalším vylepšení. Zejména ovládání se zjednodušilo pomocí elektronického spínače na boku čelovky. LED je více zapuštěná do těla, takže je lépe chráněná proti poškození. Rovněž došlo k mírnému zúžení kuželu ze 120° na 80°.

Parametry:
napájení: 1xCR123, 1xRCR123
světelný zdroj: Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: 45g (23g bez pásku na hlavu)
rozměry: délka 5,6cm, průměr 2,5cm, vnitřní průměr 1,7cm
optika: TIR čočka
zapůjčeno: kronium.cz cena: 1299Kč (v době testu)

zebralightH30Q5.jpg

Zebralight H30 Q5

Čelovka Princeton Tec EOS

Už od prosince loňského roku mám nafocenou čelovku Princeton Tec EOS a protože nyní vyšla recenze na svetoutdooru.cz, rozhodl jsem se konečně dát fotky na web. Čelovku si sebou dovezl Luboš, když mi ukazoval jeho HID světlo na kolo, takže jsem čelovku viděl opravdu jen letmo a v podstatě jsem jen nafotil jak svítí. Proto se pro podrobnější popis podívejte do výše zmíněné recenze na Světě outdooru.

Parametry:
napájení: 3xAAA
světelný zdroj: Luxeon I
materiál: plast
váha: neváženo
rozměry: neměřeno
optika: kolimátor s úzkým kuželem
cena: od 1250Kč

princetonteceos.jpg

Princeton Tec EOS

Čelovky Zebralight H50-P4 & Q5

Většinu vlastností čelovky Zebralight H50-P4 resp. Zebralight H50-Q5 jsem popsal v minulém článku. V tomto článku proto bude hlavně hodně fotografií, jak čelovka vypadá, jak svítí a také porovnání modelu P4 vs. Q5.

Parametry:
napájení: 1xAA
světelný zdroj: Cree XR-E P4 / Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: samotná čelovka - 19g, čelovka včetně popruhu 39g
rozměry: délka 6,7cm, vnější průměr 1,8cm,
optika: TIR čočka
cena: 1299Kč resp. 1099Kč

q5p4.jpg
Zebralight H50-P4 a Zebralight H50-Q5, dokud je nerozsvítíte, tak je nerozeznáte.

Čelovka Zebralight H50 - Q5 v prodeji v ČR

Když jsem si od pana Mitošinky z Kronium.cz půjčoval svítilny Fenix na otestování, řekl jsem mu i o čelovkách Zebralight. Pana Mitošinku to vcelku zaujalo a rozhodl se pár čelovek dovézt. Takže pokud o ní máte zájem (pouze silnější modely s Cree XR-E Q5 ), nemusíte si jí už objednávat v Šanghaji, ale můžete si ji koupit přímo na Kronium.cz

Čelovka Zebralight H50 včetně bohatého příslušenství

První informace o čelovce jsem zveřejnil již v září. Momentálně už měsíc mám slabší model s Cree XR-E P4. K napsání recenze jsem se ještě nedostal, protože ji chci nejdříve důkladně vyzkoušet. Ale mohl bych se podělit aspoň o dosavadní zkušenosti:-) Nejdříve tedy základní parametry uvedené na krabičce s čelovkou:

Jen poznámka k světelnému výkonu. Zebralight jako jeden z mála výrobců uvádí hodnoty světelného toku až po ztrátách na optice, tedy hodnoty přesnější. Ztráty se pohybují kolem 10 - 30% dle kvality optiky. Běžně jsou spíš kolem těch 25%. Světelný tok přímo z LED je tedy vyšší než hodnoty uváděné na krabičce čelovky. Hodnoty světelného toku přímo z LED (což jsou tedy čísla vyšší) uvádí 90% výrobců svítilen.

Mé současné zkušenosti uvedu pouze heslovitě:

 • čelovka je opravdu velmi malá, jen o fous větší než jedna tužková baterie, díky tomu má minimální hmotnost a zabere málo místa, bez problému se vejde do kapsy u kalhot
 • kvalita zpracování je opravdu špičková
 • úhel vyzařování je extrémně široký - 120°
 • díky extra širokému kuželu máte osvícený celý prostor před vámi, nemusíte hlavou hýbat abyste světlo dostali tam kam chcete
 • nevýhoda rozložení světla do širokého kuželu je menší dosvit
 • výdrž jsem ověřoval na high režim a naměřil jsem 2h a 10 minut (se sanyo 2700mAh), pak čelovka postupně slábne až na low režim a v něm svítí dál až do vybití baterie.

Zatím jsem otestoval čelovku šestikilometrovou chůzí ze zábavy. Kolem jezdilo poměrně dost aut, ale vždy se stačilo jen na auto "podívat" a každé hned výrazně zpomalilo. Na kolo si jí beru jako zálohu do batohu pro případ defektu. Na běhání ji musím teprve vyzkoušet, ale jsem si jistý, že bude dobrá. Na běžky si myslím bude dobrá také, teda pokud jezdíte stejným turistickým tempem jako já:-) Naposledy jsem ji využil v neděli, kdy kvůli sněhovým přívalům a popadaným stromům nešel několik hodin proud. Čelovku jsem postavil na skříň do rohu místnosti a měl jsem ji celou krásně osvětlenou.
K čemu tedy je vhodná :

 • na běhání
 • na procházky / cestu z hospody:-)
 • na čtení (stačí low nebo medium režim)
 • na práci
 • do stanu (stačí i low režim s výdrží 3 dny)
 • na kolo pokud chcete být viděni (světlo je vidět i z boku)
 • jako lucernu (lze ji postavit do rohu místnosti při výpadku proudu apod.)

K čemu není vhodná :

 • tam kde potřebujete vidět ne do šířky, ale do dálky (dál než na 15m)

Až přijdu na to jak čelovku rozumně vyfotit (široký kužel je problém dostat celý do jednoho záběru), tak snad konečně bude i celá recenze. Určitě bude i porovnání modelu P4 vs. Q5.

Na závěr aspoň fotka z místnosti a porovnání čelovky (namířené do stropu) se svítilnami s nasazeným difuzérem.

Zebralight H50 - P4 (high 50 lm)

Fenix L2D Premium 100 (turbo 175lm, difuzér), Fenix L1D CE (turbo 90lm, difuzér)

Pokud chcete i informace odjinud. Tak na Candlepowerforu se dá zkušeností uživatelů nalézt opravdu hodně:
Fieldtest on Zebralight Q5
Zebralight H50 Q5 Review
Zebralight impressions I
Zebralight impressions II

Zebralight a Fenix brzo v recenzích!

Ve čtvrtek jsem se sešel s panem Petrem Mitošinkou z Kronium.cz - prodejce svítilen Fenix v České republice. Hezky jsme si popovídali, probrali různé záležitosti kolem světel a nakonec jsem si odnesl dvě svítilny a difuzér na otestování:-) Jedná se o momentálně nejvýkonnější model na dvě AA baterie od Fenixu L2D Premium 100 (LED Luxeon Rebel 0100) a kapesní L1D CE na jednu tužkovku ( LED Cree XR-E P4).

Fenix, MTE, Zebralight, Ultrafire
Fenix, MTE, Zebralight, Ultrafire

Zleva: Zebralight H50-P4, Fenix L1DCE, MTE Rebel 0100, MTE C2 SSC, Ultrafire C3, Fenix L2D Premium 100, Ultrafire WF-606A

To ale není všechno, 20 září jsem objednal pár čelovek Zebralight H50-P4 (psal jsem o nich zde ). A od prvního října už na mně čekaly na poště. Protože teď jsem přes pracovní dny v Praze, musel jsem si na ně počkat až do dneška. První dojmy jsou pozitivní, svítilna je neuvěřitelně malá a lehká, je jen o fous větší než jedna AA baterie.

Fenix L1D CE a Zebralight H50-P4

Fenix L1D CE, Zebralight H50-P4, Sanyo Eneloop AA.

V souvislosti s recenzemi se objevil i jeden problém a tím je počasí. Protože přišel podzim, pomalu začínají opadávat stromy, tráva žloutne, večer je rosa a mlha a navíc soused ostříhal živý plot:-) To všechno způsobuje, že nemůžu zachovat přesně stejné venkovní podmínky pro testovaná světla. Na zahradě budu fotit dál, ale změna podmínek musí být brána v potaz. Dneska jsem si byl vyhlédnout novou testovací lokaci. A asi přidám jedno místo u bývalého kravína za vesnicí. Povrch je tam asfaltový, takže dokud nenapadne sníh bude regulérnost zajištěna.

kravin:-)

Kravín:-)

Pár novinek u Cree a Zebralight

Na ledsmagazine.com se objevily nové informace o parametrech LED se kterými nedávno firma Cree dosáhla hranice 1050lm/4A. Při napájení proudem 350mA má nová LED úctyhodnou efektivitu 129lm/W. Pro srovnání, v současnosti nejlepší komerčně dostupná LED Cree XR-E Q5 má účinnost 94lm/W při proudu 350mA. Lepší efektivita znamená jediné a to že při stejném příkonu se více energie vyzáří ve formě světla a méně se jí přemění na odpadní teplo.

Článek ledsmagazine referující o překročení hranice 1000lm je zde (je podrobnější než tisková zpráva, na kterou jsem odkazoval v předchozí novince).

Nové informace pocházejí ze včerejšího článku. Uvedení na trh se předpokládá během 1 až 2 let. V tomto směru jsem osobně optimista a doufám že platí ta spodní hranice:-)

Zebralight již konečně zprovoznili svou internetovou stránku, kde prodávají čelovky na něž jsem nedávno upozorňoval. Bohužel momentálně jsou všechny vyprodané:-) Aspoň se můžete podívat na nové fotky a detailní specifikace od výrobce.

První dojmy šťastných majitelů si můžete přečíst v tomto tématu na CPF fóru.

Unikátní čelovka Zebralight H50

Dnes jsem na CandlePowerForu narazil na velmi zajímavou čelovku Zebralight H50. Na svědomí ji má nově vzniklá společnost Zebralight se sídlem v Šanghaji. Co je na ní tak unikátní? Hlavně design, minimalistický formát a vysoký výkon díky použití diod Cree XR-E P4 a v omezeném množství i Cree XR-E Q5.

Zebralight H50

Čelovka 28x5mm LED

Určitě někteří z vás máte doma nějakou svítilnu s mnoha 5mm ledkama (takzvaný design sprchové hlavy:-). Řekl bych že jsou docela populární a pro takové to běžné domácí svícení v pohodě stačí. Na svit výkonných led jako je luxeon rebel či cree xr-e, ale zdaleka nemají. A to i když jich do svítilny nacpete třeba 30 najednou:-) Jejich výhoda je hlavně v malé spotřebě a rozměrech. Samozřejmě pokud jich použijete 30 najednou, tak výhoda malé spotřeby odpadá. Proto tuhle recenzi píšu hlavně pro porovnání světelného výkonu 28x5mm led versus jedna výkonná LED (viz. ostatní recenze).

Parametry:
napájení: 3 x AAA
světelný zdroj: 28 x 5mm bílá led
materiál: plast
váha: 89g
rozměry: neměřeno
reflektor: žádný
cena: přibližně 230 Kč

celovka shora

Syndikovat obsah