Čelovka Zebralight H30 Q5

Proti konkurenci se čelovky Zebralight vyznačují netypickým tvarem, minimálními rozměry a širokým plynulým kuželem. Model Zebralight H30 Q5 se proti staršímu modelu Zebralight H50 liší použitím CR123 baterií a ještě menšími rozměry. Oproti staršímu modelu však došlo k dalším vylepšení. Zejména ovládání se zjednodušilo pomocí elektronického spínače na boku čelovky. LED je více zapuštěná do těla, takže je lépe chráněná proti poškození. Rovněž došlo k mírnému zúžení kuželu ze 120° na 80°.

Parametry:
napájení: 1xCR123, 1xRCR123
světelný zdroj: Cree XR-E Q5
materiál: slitina hliníku
váha: 45g (23g bez pásku na hlavu)
rozměry: délka 5,6cm, průměr 2,5cm, vnitřní průměr 1,7cm
optika: TIR čočka
zapůjčeno: kronium.cz cena: 1299Kč (v době testu)

zebralightH30Q5.jpg

Zebralight H30 Q5

zebralightH30Q5_prislusenstvi.jpg

V krabičce najdete bohaté příslušenství. Sponu na opasek, šňůrku na krk, karabinku pro zavěšení na klíče, náhradní čepičku na spínač (vyrobená z fosforeskujícího materiálu) a dva o-kroužky.

Čelovku můžete napájet jednou CR123 baterií, nebo jedním RCR123 li-ion akumulátorem. Režimy má čelovka tři – 80 lumenů (2,5h), 20 lumenů (21h) a 4 lumeny (přes 80 hodin). Na obalu si můžete všimnout i nápisu 110 lumenů, to je světelný tok v maximálním režimu, ale bez započítání ztrát na optice (tak ho uvádí většina ostatních výrobců). Čelovku jednoduše zapnete/vypnete stisknutím tlačítka na boku. Pro změnu režimu stačí tlačítko zmáčknout a držet. Během držení se začnou režimy přepínat v pořadí low-medium-high, v požadovaném režimu stačí tlačítko pustit. 

zebralightH30Q5_velikost.jpg

Porovnání velikosti s krabičkou od zápalek a CR123 baterií.

Kvalita zpracování je velmi dobrá. Čelovka má opravdu hodně kompaktní rozměry a skládá se z těla a zátky. Závit na který se zátka šroubuje je vyrobený precizně a opatřený o-kroužkem (výrobce uvádí vodotěsnost v hloubce 1m po dobu 30 minut). Zátka je opatřená vroubkováním pro dobrý grip při šroubování. Tělo čelovky je opatřeno odolnou anodizací olivové barvy. Vypouklá čočka z materiálu Lexan usměrní světlo do širokého 80° kuželu. Materiál těla je kolem čočky vystouplý, takže ji chrání proti poškození při pádu. Tlačítko je vystouplé a poměrně citlivé na zmáčknutí. Jako prevenci proti samovolnému zapnutí v batohu stačí lehce povolit zátku. Na popruhu je čelovka uchycená v gumovém držáku. Držák klade při otáčení přiměřený odpor, takže čelovka drží v nastavené poloze i při běhu a samovolné protáčení nehrozí.

zebralightH30Q5_casti.jpg

Výdrž na baterie jsem měřil pouze s RCR123 akumulátory. S nimi lze očekávat přibližně poloviční výdrž oproti jednorázovým CR123 bateriím. Čelovka má elektroniku s konstantní regulací, takže svítí pořád stejně až do vybití baterií.

AW RCR123 750mAh – high: 1:36 h
AW RCR123 750mAh – medium: 12:00 h

zebralighth30_runtime.gif

Vzhledem ke specifickému širokému kuželu bez znatelného ohniska jsem zvolil trochu delší časy pro věrné zachycení světelného kuželu. Zaměřil jsem se zvláště na porovnání s mojí starou čelovkou Zebralight H50 P4 (50 lumenů v maximálním režimu).

 1. Bílá stěna z půl metru. High na 1/30s a 1/60s, medium + low na 1/60s.
  zebralightH30Q5_stena_high_long.jpg zebralightH30Q5_stena_high.jpg zebralightH30Q5_stena_med.jpg zebralightH30Q5_stena_low.jpg
 2. Roh místnosti, vlevo Zebralight H50 P4 a vpravo Zebralight H30 Q5, oboje na maximum ( čas 1s).
  zebralightH50P4_roh_high_long.jpg zebralightH30Q5_roh_high_long.jpg
 3. Čelovky na krátkou vzdálenost proti stěně. Vpravo vždy Zebralight H50 P4 v maximálním režimu, vlevo Zebralight H30 Q5 postupně na low, medium a high.
  zebralightH30Q5_low_vsH50.jpg zebralightH30Q5_med_vsH50.jpg zebralightH30Q5_high_vsH50.jpg

Z fotek bílé stěny vidíme široký plynulý kužel bez znatelného ohniska. Proti předchozímu modelu H50 se kužel sice zúžil (ze 120° na 80°), ale přesto je stále dostatečně široký i na osvětlení prostoru ve vašem periferním vidění. Díky zúžení kuželu se zlepšil i dosvit, což jsem ocenil zvláště při běhu. Odstín je vcelku příjemný s mírným nádechem do žluto zelené.

Závěr

Čelovka Zebralight H30 Q5 má opravdu minimální rozměry a kvalitní konstrukci. Vzhledem k typu kuželu se hodí na činnosti, kde potřebujete vidět dobře do šířky a méně do dálky. Takže na různé outdoorové aktivity, do stanu, na čtení, práci, běh po cestách atd. je opravdu výborná. Díky kompaktním rozměrům a režimům s dlouhou výdrží je dobrá i na funkci záložního světla.

Hodnocení

kvalita provedení: 9/10
světelný výkon: 7/10

20 komentářů k článku “Čelovka Zebralight H30 Q5”

 1. nostramis

  čelovka na běh
  Dny se krátěj a když jdu běhat, tak je to buď večer, nebo nad ránem, kdy není vidět na krok. Chtěl bych se tedy zeptat, jestli tato svítilna je vhodná na běhání. Velikostí mi je sympaticka, ale nevím, jestli postačuje světelně. Doporučili by jste tuto čelovku na uvedenou aktivitu? Děkuji

 2. Běhal jsem s ní v Kunratickém
  Běhal jsem s ní v Kunratickém lese a celkem mi vyhovovala, ale já běhám pomalu:) Pro rychlé běžce, nebo do těžšího terénu bych ji asi nebral. Mám tedy i jinou čelovku s úzkým kuželem, která svítí hezky do dálky, ale zase nesvítí pod nohy. Takže nevidím kam šlapu. Ideální by bylo je nějak zkombinovat:)

  1. 😉
   Dobrý den! Tak to jsme kolegové 😉 V Kunratickém lese běhávám se slabší čelovkou ke svitu pod nohy a v ruce držívám šméčko „5W“ z aukra ke svitu po lese..

 3. PetrŠtaif

  Ahoj, mám čelovku asi týden,
  Ahoj, mám čelovku asi týden, dnes jsem prvně svítil dýl, ale asi po 15 min svícení v max režimu čelovka najednou zhasla. Zapnout šla, opět svítí, ale tělo čelovky bylo vařicí jako blázen, ruka na ní šla udržet jen tak tak…. je to normální??? Stalo se vám to? Nějak se mi to nezdá 🙁

  1. Zahřívání je normální, LED se
   Zahřívání je normální, LED se chladí přes tělo čelovky. Jakou v tom máš baterii? Pokud nabíjecí RCR123, tak vypíná elektronika akumulátoru, protože je vybitý. Pokud máš jednorázovou CR123, tak vypíná samotná čelovka. Ale v low a medium režimu by ještě měla pár hodin vydržet svítit (ale ždímat akumulátor moc nedoporučuju).

   1. PetrŠtaif

    Ahoj, mám tam klasickou
    Ahoj, mám tam klasickou jednorázovou baterii. Sčítal jsem čas, který má za sebou čelovka, předevčírem jsem opravoval auto a svítila v kuse cca hodinu na max, dneska možná taky, děsně to letí. Takže je možné, že se vypla, protože už neměla na max výkon energii. Ale zarazilo mě, že je tak vařicí….. na další dva režimy svítí naprosto normálně ani se nehřeje. Tipuji, že když poklesly V, byl výkon hnán proudem a proto se hřála, dokud nezhasla.
    Fakt je ten, že maximální výkon je fakt maximální a že to asi musí být znát na teple… takže snad to bude OK, zítra koupím novou baterii a zkusím.. Když dojde energie na max, má se čelovka úplně vypnout, nebo jen snížit režim na low??? dík za postřehy

    1. Když jsem ji testoval s
     Když jsem ji testoval s vybitou CR123, tak se čelovka v max. režimu vždy vypnula. Určitě by bylo lepší, když by se sama přepla na low, ale zase stačí jedno kliknutí a máš světlo zpátky, tak to není takový problém.

 4. Mák ji taky to zahřívání je
  Mák ji taky to zahřívání je naprosto normální…. Pokud na baterii klesne napětí, tak to na proud, který jde přes diodu nemá žádný vliv, protože tahle baterkama elektonický regulátor, který diodu živí pořád stejným napětím a proudem, dokud je to baterie schopná davat. Když ti teda zhasne na na maximální výkon už nechce svítit tak na low a medium určitě ještě svítit bude… Pokud ti vydržela na lithiovou bateri cca 2hodky na max tak je to taky normalni… a možna by sis mel pořidit akumulátory za chvíli se to vrátí…

  1. Petr Štaif

   Jo jo, na prostřední stupen i
   Jo jo, na prostřední stupen i na low svítí normálně a vůbec se nehřeje. Jen jsem myslel, že při vybitých bateriích nezhasne rovnou, ale přepne se na low. No a jak hicovala mě fakt vylekalo 🙂 No uvidim dneska, koupim novou baterii a zkusim max a jsem zvědavej na tu teplotu. Nabíjecí baterie mě zatim vůůůbec nelákaj. Když pominu časem tu finanční stránku, tak další výhoda asi neni. (myslim)

 5. Petr Štaif

  Jen chci napravit moje
  Jen chci napravit moje včerejší vyplašení, čelovka s novou baterií frčí opět naplno. Je třeba holt počítat s tím, že na max režim vydrží „jen“ ty 2 hodinky a něco. S tim, že se hřeje budu počítat. Škoda jen, že na maximální výkon si člověk lehce zvykne. Na druhou stranu, na běžnou činost při nočním táboření a chytání ryb mi naprosto bude stačit prostřední výkon. Díky všem za postřehy.

 6. chtěl bych se zeptet těch co
  chtěl bych se zeptet těch co maj ba typy čelovek a to tudle a předchozí verzi, která se vám zdá lepší na noční výlety do přírody? Předem děkuji za odpovědi.

  1. suivant7

   Zebra
   H50 bol prvý model a je už prekonaný modelom H30. Zúženie svetelného kuželu nie je až tak razantné a do lesa je ideálna. Rovnako je na tom aj nový model H501 (zapustená ledka, elektronický spínač, užší svetelný kužel – ako aj H30) na jednu AA batériu. Takže je iba na tebe rozhodnúť sa či chceš li-ion R/CR123 alebo bežné AA. Som zastánca napájania Li-ion akumulátormi, no ak sa rozhodneš pre novšiu H501 (AA model), získaš vyšší výkon a slušnú výdrž (ak ma pamäť neklame, tak s NiMH akumulátorom niečo cez dve hodiny v najsilnejšom režime). Viac info nájdeš na webe výrobcu -> ZebraLight.com

   1. H501
    H501 môže byť tiež napájaná LiIon akumulátorom – 14500 😉 H30 na zebralight.com stojí 49$ a H501 59$, H30 má písaných na high 80 lum. a H501 96 lum. Runtimy podľa výrobcu porovnateľné, ale testy som nečítal.

   2. Taky bych spíš doporučilo
    Taky bych spíš doporučilo novější verzi H501. Ovládání tlačítkem je mnohem jednodušší. Co se týče použití 14500 li-ion proti NiMH, tak se tím žádná výhoda nezíská, spíš naopak.

 7. Fenix HP10
  Ahoj,
  zaujala mě čelovka Fenix HP10. Nebude nějaká recenze? 🙂
  Jinak díky za stránky a všechny testy, právě jsem si na jejich základě objednal Olight T25 🙂

  1. recenzia HP10
   stal som sa majitelom HP10tky. Pokusim sa popisat prve dojmy:
   Celovka je z tvrdeho plastu, bez bateriek lahka a malicka. S bateriami ma svoju vahu, ale na hlave mi to nevadi. Trosku mi dalo zabrat nahodit na celovku popruhy, podarilo sa mi to az na viac pokusov, kedze zo zaciatku mi nebolo jasne, co kde prevliect a v navode to nebolo.
   Na celovke sa nachadzaju dva spinace. Vrchny ON/OFF a double click pre blikanie. Bocnym sa nastavuje bud intenzita 7-50-120-225 (tusim take hodnoty) lumenov alebo mody blikania: strobo-SOS-flash (na bycikel). Musim povedat, ze ako som sa dopocul, HP10 boli pozastavene kvoli problemom so spinacmi. A skutocne ON/OFF spinac musim stlacat niekde na jeho okraji, aby zafungoval a nie vzdy sa mi to podari a co sa tyka dvojkliku,je to este menej uspesne. Zatial to ale nebudem reklamovat, kedze ho viem stlacit tak, aby fungoval. V sucasnosti by ale uz mali byt vo vyrobe HP10 s opravenym spinacom.
   Vkladanie baterii je jednoduche, staci povolit prstami dve skrutky s velkou umelou hlavou a vyklopit zadny kryt na pantoch.
   Nosenie je pohodlne, celovka je vyvazena. Pack na baterie sa da jednoducho dat z popruhov dole a vdaka pruzinovemu kablu (ako na telefonoch) je mozne ho mat napriklad v naprsnej taske.
   Celovka je vodotesna do 2m na 30min.
   Co sa tyka svetelneho vykonu, tak mozem povedat,ze moja celovka za 5euro s 12timi 5mm ledkami ma vykon asi ako najslabsi rezim HP10. dosvit pri 120lumenoch je tych 100m,ked clovek este dokaze rozoznavat objekty(samozrejme,ze svieti aj dalej, ale intenzita je uz slabsia) a pri 225lumenoch je vyrobcom udavanych 120m. Ak to porovnam s fotkami na kravin, tak dosvit a intenzita je cca ako pri Fenix L2D Premium Q5 pripadne Fenix P3D Premium Q5. Kvoli ochranie pred prehriatim sa celovka sama po 3min prepne z turbo rezimu do high rezimu (120), je mozne ju ale hned stlacenim bocneho tlacidla opat prepnut na turbo. Vydrz baterie je tusim 2hod-7hod-50hod a 200hod v low rezime. Celovka obsahuje riadiacu elektroniku, takze svieti stale rovnakou intenzitou, pokial baterie dokazu dodavat stavu.
   Co sa tyka pouzitia, tak do stanu s difuzerom middle rezim a na chodzu middle az high rezim s difuzerom. na prieskum uplne postacuje high rezim, snad len na otvorenych priestoroch treba prepnut na turbo.
   Az na ten vrchny vypinac nemam vyhrady voci HP10 a kupil by som si ju znovu.
   Velke porovnanie svietidiel vratane HP10 je tu:
   http://fonarevka.lux-rc.com/

   1. Baterie
    Po dlhsej skusenosti doporucujem baterie sanyo eneloop, pretoze ked som pouzival obycajne dobijacie, tak skor sa tie baterie vybili samovybijanim, ako pouzivanim celovky…

 8. svítílna
  Ahoj,
  delší dobu jsem se rozmýšlel mezi několika LED svítílnami a nakonec jsem koupil MTE C3 :o). S tim Kunratickym lesem jste mě dostali :oD Já tam byl testovat včera, bydlim hned vedle lesa. Teď testuju výdrž aku, ale je to nějaký divný.. Co jsem měřil spotřebu, tak do svítílny teče něco kolem 900mA.. Na aku 2100 to vydrží jen 30 minut plného svitu (???)

  1. Tak to může mít několik
   Tak to může mít několik příčin. Buďto ti špatně měří ampérmetr, nebo tvé baterie nemají kapacitu 2100 mAh 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.