Čelovka Princeton Tec EOS

Už od prosince loňského roku mám nafocenou čelovku Princeton Tec EOS a protože nyní vyšla recenze na svetoutdooru.cz, rozhodl jsem se konečně dát fotky na web. Čelovku si sebou dovezl Luboš, když mi ukazoval jeho HID světlo na kolo, takže jsem čelovku viděl opravdu jen letmo a v podstatě jsem jen nafotil jak svítí. Proto se pro podrobnější popis podívejte do výše zmíněné recenze na Světě outdooru.

Parametry:
napájení: 3xAAA
světelný zdroj: Luxeon I
materiál: plast
váha: neváženo
rozměry: neměřeno
optika: kolimátor s úzkým kuželem
cena: od 1250Kč

princetonteceos.jpg

Princeton Tec EOS

princetonteceos_baterie.jpg

Čelovka je napájená třemi AAA bateriemi, můžete použít nabíjecí i jednorázové. K dispozici máte tři úrovně svícení a jeden blikací režim. Čelovka má elektroniku pro konstantní regulaci jasu, takže svítí pořád stejně a až baterie přestanou stíhat dodávat dostatek energie, tak teprve začne čelovka pohasínat. To je velký rozdíl proti čelovkám od většiny ostatních výrobců, kteří regulaci nepoužívají a svit klesá čelovkám hned od začátku (např Petzl).

Kvalita zpracování nemůžu moc posuzovat, protože jsem čelovku viděl příliš krátce. Tělo je vyrobené z plastu a čelovka by měla být vodotěsná do 1 metru. Výrobce uvádí použití 1W Maxbright LED od Lumileds, pod tímto marketingovým názvem se zřejmě schovává Luxeon I. Zvláštní je, že výrobce uvádí světelný tok jen 25 lumenů, přičemž nynější Luxeon I by měl mít 45lm.

Výdrž na baterie jsem neměřil, ale protože je čelovka na trhu už několik let, dají se na internetu najít grafy s výdrží na všechny druhy baterií. Takže graf s výdrží na alkalické baterie najdete například na flashlightreviews.com, výdrž na ni-mh akumulátory najdete zde a zde a konečně graf s výdrží na energizer e2 lithium najdete zde. Z grafů se dá vyčíst doba regulovaného svitu na high na alkalické baterie 3:20, na ni-mh akumulátory 3:20-3:40 a na energizer e2 dokonce přes 5 hodin. Po vypadnutí z regulace bude ještě čelovka skomírat pár(desítek?) hodin až do úplného vybití baterií.

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru, expozice 1/60s a 1/320s a vodorovně se stěnou 1/100s.
  pteos_stena1.jpg pteos_stena2.jpg pteos_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů, 0,5s.
  pteos_roh_long.jpg pteos_roh_short.jpg
 3. Keř z 5 metrů, 1,3s
  pteos_ker.jpg
 4. Zahrada až 25 metrů, 2,5s a výřez detailu se stromem.
  pteos_zahrada.jpg pteos_zahrada_detail.jpg

Z fotek bílé stěny vidíme poměrně úzké ohnisko, které pozvolna přechází do užšího halo. Odstín bílé je vcelku neutrální.

Když si výkon čelovky porovnáte v souhrnu recenzí s dnešními svítilnami, je krásně vidět, jak moc se dnešní LED od prvních Luxeonů zlepšily. Proto není divu, že nadšenci si dnes v čelovkách vyměňují LEDky za lepší. Dlouhý pokec o modifikaci EOS najdete například na CPF.

Závěr

Princeton Tec EOS je slušná čelovka, ale už by si zasloužila osazení novou účinnější LEDkou. Naštěstí výměna není moc složitá a díky elektronické regulaci je EOS opravdu dobrý základ pro modifikaci. Nezbývá než doufat, že výrobci čelovek konečně vytáhnou hlavu z písku a novější ledky začnou používat. Naštěstí se už objevují první vlaštovky.

Hodnocení

světelný výkon: 5/10

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.