Čelovka 28x5mm LED

Určitě někteří z vás máte doma nějakou svítilnu s mnoha 5mm ledkama (takzvaný design sprchové hlavy:-). Řekl bych že jsou docela populární a pro takové to běžné domácí svícení v pohodě stačí. Na svit výkonných led jako je luxeon rebel či cree xr-e, ale zdaleka nemají. A to i když jich do svítilny nacpete třeba 30 najednou:-) Jejich výhoda je hlavně v malé spotřebě a rozměrech. Samozřejmě pokud jich použijete 30 najednou, tak výhoda malé spotřeby odpadá. Proto tuhle recenzi píšu hlavně pro porovnání světelného výkonu 28x5mm led versus jedna výkonná LED (viz. ostatní recenze).

Parametry:
napájení: 3 x AAA
světelný zdroj: 28 x 5mm bílá led
materiál: plast
váha: 89g
rozměry: neměřeno
reflektor: žádný
cena: přibližně 230 Kč

celovka shora

Čelovka je napájena třemi AAA (mikrotužkovými) bateriemi, je možné použít jak klasické 1,5V tak nabíjecí 1,2V baterie. Svítilna má celkem 4 módy svícení a to svícení 3 diod, 12 diod, 28 diod a blikání všech 28 diod. Módy se postupně přepínají mačkáním tlačítka.

celovka ze predu

Kvalita zpracování odpovídá ceně a použitému materiálu – tedy nic extra. Vodotěsná svítilna určitě není, nenašel jsem nic co by tomu nasvědčovalo. Konstrukce není příliš robustní, při pádu na zem bych se o ní docela bál:-)

celovka z boku celovka casti celovka ze spodu

Výdrž na baterie jsem neměřil.

Světelný výkon na maximum (všech 28 led) je přiměřený, pro noční chůzi dostačující, na běh už mi to přijde málo. Na kolo v nouzi použitelná je, ale nedoporučuju jí. Hlavně výrazně namodralý odstín světla (obecný neduh 5mm led) je dost nepříjemný. Pro svícení v místnosti nebo ve stanu stačí i nejnižší mód se třemi ledkami.

Více se dozvíme z fotek, doporučuju hlavně porovnat s předchozími recenzemi.

  1. Bílá stěna z půl metru, expozice 1/60s a 1/320s a vodorovně se stěnou 1/100s
    celovka stena 1/60 celovka stena 1/320 celovka vodorovne
  2. Roh místnosti z 5 metrů, 0,5s.
    celovka roh
  3. Keř z 5 metrů, 1,3s, zahrada až 25 metrů, 2,5s.
    celovka ker celovka zahrada

Z fotek bílé stěny je dobře vidět namodralý odstín a široké rozložení světla bez znatelného ohniska. Z venkovních fotek je vidět, že čelovka dobře dosvítí do vzdálenosti 5-10 metrů, pak už to je bída s nouzí:-).

Závěr

Tato levná čelovka neznámé značky se dobře hodí na svícení v místnosti, nebo ve stanu, případně pro noční chůzi. Na kolo její výkon hodnotím jako nedostatečný, nehledě na obtížnou montáž na řidítka či helmu.

Čelovku jsem koupil loni v elektru ve Václavské pasáži (Praha, Karlovo náměstí), cena byla tuším 230Kč.

Hodnocení

kvalita provedení: 3,5/10
světelný výkon: 4/10

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.