Boom multiLED světel

Poslední dobou se na internetu vyrojilo mnoho multiLed světel a to ve velmi širokém cenovém rozpětí. V tomhle článku bych chtěl na některé svítilny upozornit. MultiLed světlem nemyslím šílené „čím víc 5-mm led tím líp“ svítilny alá sprchová hlava. Jako třeba tato 238 x Led svítilna:

238 led torch

Scalediscounters (c). Pokud byste si náhodou chtěli tuto šílenost koupit, tak si na googlu vyhledejte „238 led torch“.

Samozřejmě mám na mysli světla využívající několik výkonných LED jako Cree XR-E, SSC Zled P4 nebo Luxeon Rebel. Ty nejvýkonnější mohou soutěžit se světelným výkonem dálkových světel ve vašem autě.

Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše a rovnou začneme od těch nejvýkonnějších světel. Jedno z nejvýkonnějších LED světel, co se mi podařilo najít, vyrábí firma FoxFury a jedná se o model FoxFury MF 1000 Nine Cree. Název napovídá, že svítilna používá 9 LED Cree XR-E, ale dělá se i verze s třemi čtyř jádrovými moduly Osram Ostar.

FoxFury MF 1000 9 Cree

FoxFury MF 1000 9 Cree

Parametry svítilny jsou vskutku ohromující: světelný tok 1170 lumenů, napájení 15 x CR123 (3V li-ion článek), hmotnost 1,7kg. Protože se jedná o svítilnu pro profesionální použití je samozřejmostí extrémně odolná konstrukce, která odolá teplotě 260°C po dobu 30 minut a je vodotěsná do hloubky 6 metrů. Cena doporučená výrobcem je 999$, na internetu se už dá se sehnat za 799$. Pro více informací navštivte web výrobce FoxFury.com

Další zajímavé světlo je od německé firmy Lupine. Tato firma se zabývá výrobou světel speciálně pro použití na kole. V nabídce mají jak HID světla, tak single Led a i několik multiLed světel. Jejich nejnovější model se jmenuje Betty a používá sedm SSC Zled P4.

Lupine Betty

Lupine Betty

Výrobce udává ohromujících světelný výkon 1400 lumenů při příkonu 22W. Díky určení světla na kolo je hmotnost samotné svítilny velmi příznivá – 155g. Výrobce dodává držák na řidítka i na helmu a samozřejmě i speciální akumulátory a nabíječku. Samostatná svítilna vás přijde na 540 Euro a v setu s 13,8Ah akumulátorem a nabíječkou zaplatíte dokonce 990 Euro. Pro více informací navštivte Lupine.de (stránky jsou i v angličtině).

Nejvýkonnější svítilna z tohoto přehledu je od americké garážové firmy Elektrolumens. Svítilna se jmenuje Elektrolumens Stunner-P4 a používá osm SSC Zled P4.

ElektroLumens Stunner-P4

ElektroLumens Stunner-P4

Výkon této svítilny je 1440 lumenů. Na svítilně je zajímavé, že k napájení používá obyčejné „D“ baterie (buřty). Protože se jedná o garážovou firmu můžou být dodací lhůty hodně dlouhé, podle zkušeností některých lidí až několik měsíců. Cena je v této kategorii docela rozumná „pouze“ 499,99$. Více informací můžete nalézt na webu ElektroLumens.com.

Nyní se sneseme z výšin extrémních výkonů a cen na trošku rozumnější úroveň. Nové svítilny Thunder a Storm od firmy Wolf Eyes používají 3 LED Cree XR-E.

Wolf Eyes Thunder

Wolf Eyes Thunder

Světelný výkon obou modelů je 570 lumenů (původně uváděno 510). Modely se liší hlavně tvarem těla pro použití různých akumulátorů (li-ion) a tím pádem i výdrží. Cena se pohybuje od 199$ do 299$ podle modelu. Web výrobce se mi nepodařilo najít, tak alespoň web prodejce PTS-flashlights.com.

Poptávky po vysoce výkonných multiLed světlech si všimli i výrobci z Číny. A netrvalo dlouho a na Dealextreme se objevila svítilna Legion od firmy EastwardYJ, která používá tři LED Cree XR-E.

EastwardYJ Legion

EastwardYJ Legion

Výrobce udává světelný výkon rovných 500 lumenů. Svítilna umožňuje plynulou regulaci výkonu a zpracování vypadá z fotek kvalitně. Tomu odpovídá i cena 175$. Ale osobně bych v této cenové hladině dal přednost svítilně od Wolf Eyes. Další informace o svítilně můžete nalézt na webu prodejce DealExtreme.com.

Konečně se dostáváme k novinkám posledních dní a to jsou multiLed světla za cenu hluboko pod 100$. Jedná se o světlo MX Power 3-Cree a KD 3xSSC LED. Použité LED emitory jsou patrné již z názvu svítilen:-).

KaiDomain 3xSSC LED

KD 3xSSC LED

MX Power 3-Cree 3-Mode

MX Power 3-Cree

U svítilny MX Power 3-Cree prodejce světelný výkon neuvádí, ale asi bude někde na úrovni 300-400 lumenů. Cena je 44,97$, za tuto cenu můžete svítilnu koupit na DealExtreme.com.

Svítilna KD 3xSSC LED má mít světelný výkon 400 lumenů a stojí pohých 39,99$ ! Koupit ji můžete na KaiDomain.com.

Je otázka, jaká bude kvalita takto levných svítilen. Většina z nich se začala prodávat teprve v posledních několika dnech, takže na první zkušenosti si budeme muset ještě počkat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.