Babí – 3 x SSC P4 LED homemade světlo na kolo

Další podomácku vyrobené světlo na kolo je tentokrát od Tomáše Kadrnky, název světla „Babí“ je po Tomášově oblíbené dělostřelecké tvrzi Babí na Trutnovsku. Tomášovi jsem pomohl se sháněním některých komponent a protože se mi jeho výtvor moc líbí, požádal jsem ho o pár fotek a krátký komentář. Třeba poslouží jako inspirace i pro někoho dalšího. Zdrojem světla jsou tři SSC Z-LED P4 U-bin a celkový světelný tok se pohybuje někde kolem 600 lumenů.

Parametry:
napájení: 8xAA
světelný zdroj: 3xSSC Z-LED P4 U-bin
materiál: hliníková slitina
váha: 216g (samostatné světlo)
rozměry: délka 7,75cm, průměr těla 5cm
optika: Fraen narrow beam Trilens

babi_nakole.jpg

Světlo přidělané na kole

 

 

babi_vsechno.jpg

Jednotlivé součástky pouzdra (tělo, objímka, chladič a zadní část) byly vyrobeny ze slitiny hliníku (přesné označení neznám), v tolerancích průměrů H9/h9. Je možné použít i ocelovou slitinu, ale konstrukce by byla zbytečně těžká a naopak, samotný hliník je příliš měkký pro dané účely. Optika je použitá Fraen narrow beam Trilens NMO-FNB3-P3H1, je určena pro tři SSC LED a měla by fungovat i s Luxeony. K regulaci proudu slouží Step-Up měnič Shark, LEDky jsou již zmiňované SSC Z-LED P4 U-bin. Optika je v přední části kryta sklíčkem o průměru cca 50 mm a kroužkem 48×2 (musí se do objímky trochu napasovat). Použity byly šrouby M3 se zápustnou hlavou o různých délkách.

babi_ledky.jpg

LED připevněné na chladiči

Detaily uchycení měniče, je nutné odizolovat měnič od konstrukce a přitom zajistit dobrý odvod tepla, potenciometr na regulaci proudu zatím není zapojen. Driver umožňuje regulaci výstupního proudu až v rozsahu 50 – 980mA. Bez zapojení potenciometru je proud nastaven na maximum 980mA.

babi_reflektor.jpg

Pohled zepředu na optiku

Zadní část tvoří páčkový přepínač (1pol, 2 polohy) a kovová zásuvka s centrálním uchycením průměru 2,5mm (z Conrad.cz). K napájení používám Nimh baterii s 8xAA v sérii. Příkon led je cca 12W. Odebíraný proud z aku je více než 1.5A. Je lepší si zjistit výdrž aku při odebíraném proudu svítilny, např. s použitím žárovky a podle toho se řídit při provozu, ale šikovný elektrotechnik jistě vyrobí obvod s indikací aku:-)

babi_bok.jpg

Světlo z boku

Výhodou tohoto konstrukčního provedení je vyšší odolnost proti mechanickému poškození a dobrý poměr hmotnost/světelný výkon. Nevýhodou je pouze částečná odolnost proti vodě. Přední část je chráněna sklíčkem a utěsněna O kroužkem, ale spínač ani konektor nejsou ve vodotěsném provedení. Při vrtání děr jsem svítilnu (s optikou, sklíčkem a O kroužkem) stlačil svorkou, abych zajistil vyšší těsnost, takže díry nejsou při nasazení objímky souosé.

babi_riditka3.jpg

Na řidítkách

Podstatnou slabinou svítilny je malá výdrž na 8AA (cca 80min.) a absence indikace kapacity aku, ale díky měniči je možné použít např 4 Li-ion v serioparalelním zapojení a výdrž tím prodloužit. Menší nevýhoda je také chlazení, přenos tepla z chladiče na tělo není úplně dokonalý. Nejlepší by bylo vyrobit chladič a pouzdro jako jednu část s žebrováním, použít voděodolné spínače, konektory atd.

Fotky světla v akci zatím nejsou, protože na to nejsou vhodné podmínky (mokro), ale časem se tu snad nějaké objeví.

Jirik: Tomášovo světlo se mi opravu líbí, sice jsem ho v ruce neměl, ale podle fotek vypadá kvalitně zpracované. Ještě zbývá zapojit potenciometr, kterým se dá regulovat výkon světla, čímž by se aspoň částečně vyřešil problém s kratší výdrží. Přece jen i ztlumené bude svítit víc než běžná cyklistická světla.

Pokud vás zajímá více informací o použitém driveru „Shark“, tak je naleznete na webu prodejce a v tomto tématu na CPF. Ve zkratce se jedná o boost (step-up) driver, který může fungovat jako zdroj konstantního napětí 11,5V, nebo jako zdroj konstantního proudu. Výstupní proud si můžete nastavit externím potenciometrem v rozsahu 50 – 980mA. Maximální výstupní napětí je 26V, vstupní napětí by mělo být aspoň polovina výstupního. Takže můžete například napájet 6 – 7 LED zapojených v sérii z 12V zdroje. Účinnost se má pohybovat nad 80%.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.