Author Xenon

Tuto recenzi sem vkládám hlavně kvůli fotkám. Z nich si můžete udělat představu o kolik jsou současné LED lepší než halogenové žárovky se zhruba stejným příkonem.

Parametry:
napájení: 4xAA
světelný zdroj: 1,9W (4,7V) halogenová žárovka, s čerstvými bateriemi 2,7W (6V)
materiál: plast
váha: neváženo
rozměry: neměřeno
reflektor: hladký plastový
cena: kdysi 450Kč, dnes asi 200Kč

author_shora.jpg

Author A-M4X Xenon

Svítilna je napájená čtyřmi AA bateriemi. Pokud použijete 1,5V baterie bude vám svítilna několik desítek minut svítit silněji než s akumulátory (než napětí baterií poklesne na úroveň akumulátorů). Bohužel použitá žárovka je určena pro napětí 4,7V, takže používáním 1,5V baterií (4*1,5 = 6V)) sice bude ze začátku svítit silněji, ale výrazně se jí bude zkracovat životnost. Což jsem poznal hned při této recenzi. Původně jsem dal nové alkalické baterie do první svítilny, ale ta ze samé radosti z nových baterií jen blikla a žárovka se přepálila. Naštěstí druhý kus to vydržel. A to jsem první svítilnu, za ta léta co jí mám, nepoužíval déle než nějakých 30 – 40 hodin (převážně s 1,2V aku).

author_zboku.jpg

Svítilna z boku

Kvalita zpracování za moc nestojí, celé tělo je vyrobené z plastu. Což sice zaručuje nízkou hmotnost, ale malou nárazuvzdornost. Odolnost proti vodě také není nejlepší, kolem reflektoru dovnitř zatéká.

author_reflektor.jpg
author_rozdelany.jpg

Tvarování čelního skla způsobuje pruhy ve světelném kuželu (smysl mi uniká).

Výdrž na baterie jsem neměřil. Výrobce uvádí 4 hodiny.

Nyní pojďme na fotky v modelových situacích.
Poznámka: fotky ve všech recenzích jsou foceny se stejným nastavením expozice, takže jsou vzájemně porovnatelné! Prohlédněte si i focená místa ve dne a souhrn recenzí.

 1. Bílá stěna z půl metru, expozice 1/60s a 1/320s a vodorovně se stěnou 1/100s.
  authorx_stena.jpg authorx_stena2.jpg authorx_stena_vodorovne.jpg
 2. Roh místnosti z 5 metrů, 0,5s.
  authorx_roh.jpg
 3. Keř z 5 metrů, 1,3s, zahrada až 25 metrů, 2,5s a výřez detailu se stromem.
  authorx_ker.jpg authorx_zahrada.jpg authorx_zahrada_detail.jpg
 4. Kravín vzdálený asi 40 metrů. Čas 5s.
  authorx_kravin.jpg

Z fotek bílé stěny je vidět, že svítilna má prakticky všechno světlo koncentrované do malého ohniska obdélníkového tvaru. Samozřejmě je vidět i teplá naoranžovělá barva světla.

Po porovnání s ostatními světly je jasné, že díky koncentraci světla do úzkého paprsku má svítilna docela slušný dosvit, ale kolem ohniska prostor téměř neosvětlí.

Závěr

Toto světlo je výrobcem cíleno jen na jedno použití a to na kolo. Na to ho ale bohužel nemohu doporučit. Díky úzkému kuželu si osvítíte jen malý prostor před vámi a mezi ohniskem a vaším kolem je prakticky tma. Na dojetí z hospody to použitelné je, ale na nějaké serioznější noční ježdění můžete rovnou zapomenout.

Hodnocení

kvalita provedení: 5/10
světelný výkon: 4,5/10

9 komentářů k článku “Author Xenon”

 1. XENON repase
  tak jsem ho nasel doma , a protoze obsahuje modul na 4xAA tak jsem se rozhodl pro jeho oziveni …reflektor jsem serizl aby se do nej veslo kolecko board s CREE Q5 za nej chladici desticku , vyhodil jsem puvodni xenonovej board a poridil prepinaci starodavne osvecene prepinaci tlacitko s tyckou , AA baterie bylo nutno zapojit do paralelu tedy nahradit puvodni seriove zapojeni … stacilo prepajet dve perka a nakej ten dratek na propojeni plusu … pridal jsem CREE driver co ma vstup 1,5V a pousti min 800mAh maj ho na dealu a ma asi 19funkci vcetne strobo ,sos ,high medium low 5hz 3hz mode apod…zapojeno a hura na kolo …..facha dobre konecne vidim co umi Q5tka pri plnem odberu proudu ,…diky driveru :)) …odhad 4ks AA 2800mAh je 13hodin sviceni pri plnem vykonu …coz je super … puvodni svetlo stalo zaprd …ostatne viz recenze …
  naklady na driver ,cree led a tlacitko , cca 150kc …+naka ta hodka prace … ted jenom doufat ze hlinikova desticka postaci jako chladic .,..pac telo je jak vime z plastu …

  1. dobrý nápad
   Taky už mně to napadlo, ale právě kvůli problematickému chlazení jsem to nakonec neřešil. Reálná výdrž na max bude tak 4-5 hodin. Schválně si to zkus změřit (ale radši odkrytovaný s ventilátorem:)). Jo a jinak myslím, že zapojovat ni-mh akumulátory paralelně se zrovna moc nedoporučuje.

  2. CREE
   Kde zozeniem Cree LED diody, prip. nejake ine dobre? Svetlo si viem zlozit, menic neni problem vyrobit. Len tie diody… 🙁

 2. Roadrunner

  Těžiště
  Několik roků mám toto světlo a rád bych upozornil na jeho dlaší nevýhodu. Pro lidi s úzkým rámem bude docela potrat jej kvalitně upevnit, aby se při jízdě nesklápělo a neosvětlovalo vám jen přední kolo. Baterka má totiž uchycení hodně v zadu a těžiště dost vepředu. Snažil jsem se objímku nastavovat ruznými způsoby, ale baterka vpodstatě pořád svítila na kolo.

 3. Pokud se držák protáčí,
  Pokud se držák protáčí, doporučuju ustříhnou kousek staré duše a omotat jím řidítka. Pak by měl držet spolehlivě.

 4. Roadrunner

  Díky moc, s duší jsem to
  Díky moc, s duší jsem to přímo nezkoušel, ale s podobnými materiály ano. Problém byl spíš že při větším utáhnutí se to samovolně odšroubovávalo. Možná by to bylo s tou duší vpohodě, ale už jsem na svítilnu zanevřel a myslím, že je proti ledkám docela sh1tt. A díky tvojemu webu (který je mimochodem naprosto úžasný a DÍKY Ti za něj!!!) jsem se rozhodl pro Fenix L2T V2.0 Q2.

 5. Samovolné zapínání
  Tato svítilna má velmi nespolehlivý dotykový spínač, který způsobuje čas od času samovolné rozsvícení…

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.